• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Ekmek fiyatında artış baskılandı

15 Ocak 2022 Cumartesi 13:00
12
14
16
18

Ekmek fiyatında artış baskılandı


   ► Korkmaz, TMO’nun ekmeklik buğday, arpa ve mısır fiyatlarına yaptığı zammı geri çekmesinin maliyetlerin yükseldiği bir dönemde üretime önemli destek sağladığını belirtti

           SEZA NUR DEMİRPARMAK      
     Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) yeni yıl ile birlikte ekmeklik buğday, arpa ve mısır fiyatlarına yüzde 18-24 arasında zam yaptığını açıklamıştı. Gelen tepkilerin ardından TMO, özellikle gıda enflasyonu ile mücadele için bu zamdan vazgeçildiği ve satışların 2021 Kasım ve Aralık fiyatları ile devam edileceğini duyurdu. Ayrıca, un üreticilerine, kanatlı, büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştiricilerine yönelik ürün temininin yeni hasat dönemine kadar kesintisiz devam edeceği de açıklandı. TMO kararının un üreticileri ile kanatlı, büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştiricileri için maliyetlerin yükseldiği bir ortamda üretime önemli bir destek olacağını ifade eden İzmir Ticaret Borsası (İTB) Başkan Yardımcısı Ercan Korkmaz, “TMO’dan ekmeklik buğdayı kasım ve aralık ayı fiyatlarından alacak olan un fabrikalarının, un çuvalını 185-200 TL’den satmayı taahhüt etmeleri gerekiyor. Yükselen maliyetler nedeniyle ekmeğin fiyatında beklenen artışı bir nebze de olsa baskılayacaktır. Bu durumun tüketicilerimizin gıda harcama bütçelerine küçükte olsa bir destek olacağını düşünüyorum” dedi.     

“BUĞDAY EKİMLERİ 2022’DE ALAN BAZINDA %5-10 AZALDI”
     TÜİK verilerine göre, 2021 yılında buğday üretiminin yüzde 14, arpa üretiminin yüzde 31 azaldığını, dane mısır üretiminin ise yüzde 4 arttığını söyleyen Korkmaz, “Kuraklığın neden olduğu susuzluk üretimin azalmasında temel etken oldu. Çoğunlukla susuz tarım yapılan bölgelerde yağmurların da yağmaması ile verim miktarında önemli düşüş yaşandı. 2022 yılı ile ilgili olarak üç temel parametre üretimin belirleyicisi olacak. Birincisi, ekim alanındaki gelişmeler. Sahadan aldığımız bilgiler buğday ekimlerinin alan bazında yüzde 5-10 arasında azaldığı, arpa ekim alanlarının ise geçen yıl ile hemen hemen aynı olduğu şeklinde. Mısırda ise ekimler henüz yapılmadı. İkinci parametre ise iklim şartlarının nasıl olacağı. Geçen yıl gibi kuraklık mı yaşayacağız ya da üretimi destekleyici gelişmeler mi olacak? Üçüncüsü ise özellikle maliyetlerin yükselmesi nedeni ile uygun miktar ve kalitede girdi kullanımında düşüş olması. Tüm bu gelişmelerin verimliliği, dolayısıyla 2022 yılı üretimini olumlu ve/veya olumsuz etkilemesini bekliyorum” ifadelerinde bulundu.

“DEKARA 20 TL GÜBRE DESTEĞİ DÜŞÜK”
     Gübre fiyatlarının hem küresel piyasalardaki hem de döviz kurlarındaki artış nedeni ile çok yükseldiğini aktaran Korkmaz, “Dünya Bankası verilerine göre, farklı tiplerdeki gübrelerden oluşan endeks 2021 yılında yüzde 150 fiyat artışı olduğunu gösteriyor. Maalesef ülke olarak gübreyi ithal etmek durumundayız. Döviz kurlarındaki artışında etkisi ile yurtiçi gübre fiyatlarında muazzam artış oldu. Bu durumda 2021 yılı ürünü hububat ürünleri için açıklanan dekara 20 TL gübre desteğini düşük kaldığını söyleyebiliriz. Tarım ve Orman Bakanlığımızın bütçe şartlarının imkân vermesi durumunda bir artış yapmasının üreticimiz için çok faydalı olacağını düşünüyorum” diye konuştu.


+ Benzer Haberler
» Buğdayda sıkıntı büyüyor
» Kuraklık İzmir’i vuracak!
» 2. bardak çayı içmek artık lüks
» Mangal keyfi hayal oldu!
» Üzümcü fiyatta artış bekliyor
» İklim değişikliği orman yangınlarını körüklüyor
» Elektriğe zam ALS’linin nefesini kesti
» Klima ile serinlemenin maliyeti artıyor
» KV indirimi ihracatı ve üreticiyi teşvik edecek
» “Yabancı yatırımcının ilgi odağı olmaya devam ediyoruz”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 23.05.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni