• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Egeli madencilerin önceliği; Tasarım

31 Ocak 2019 Perşembe 08:00
12
14
16
18

   ► Kaya: Dünya genelinde 20 milyar dolarlık doğal taş pazarından aldığımız payı arttırmak için işlenmiş ürün ve tasarıma yoğunlaşmalıyız.

     Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkan Yardımcısı ve Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mevlüt Kaya, maden sektörünün ihracat hedeflerini ve öne çıkan alternatif pazarları paylaştı. Kaya, “Fiyat indirimiyle değil, toplam kaliteyi artırarak genel maliyetleri düşürerek ve tanıtımı ön planda tutarak katma değeri artıracak çalışmaları da üyelerimizle birlikte yapmayı hedefliyoruz. Önceliğimiz, tüm sektörlerin ana girdisi olan yer altı zenginliklerimizin esas sahibi olan devlet ve ilgili tüm Bakanlıklar ile iyi ilişkiler kurmak, etkin diyalog oluşturmak ve ülke yararını gözetecek çalışmalar yapmaktır” dedi.

     2017 yılında maden ve doğal taş sektöründe beklenenin üzerinde bir ihracat artışı yakaladıklarını belirten Kaya, “Bu dinamizm 2018 yılında da devam edecek. 2018 yılı maden sektörü için çok kritik bir yıl olacak.  Eğer, 2018 yılında da yüzde 20’nin üzerinde ihracat artışı yakalayıp bu artışı sürekli hale getirirsek hükümetimizin koyduğu ihracat hedefini yakalayabilecek tek sektör olacağız. 2023 hedefleri doğrultusunda 15 milyar dolar hedefin üzerine bile çıkabiliriz. Hedeflerimiz büyük” diye konuştu.

“Ürün ve tasarıma yoğunlaşmalıyız”
     Kaya, “Dünya genelinde 20 milyar dolarlık doğal taş pazarından aldığımız payı arttırmak için işlenmiş ürün ve tasarıma yoğunlaşmalıyız. İtalyanların 30 yıl önce yaptığını bugün biz yapmalıyız. İtalya’nın 100 kilogram ürün satarak kazandığını biz bin kilogram satarak kazanıyoruz. Yani on kat ürün satarak aynı parayı alıyoruz. Arkadan İran geliyor, İran’ın mermer yatakları Türkiye ile büyük benzerlik gösteriyor.

     Dün İtalya’nın yaptığını, bugün bizim yapmamız gerekiyor. 2023 yılı için ortaya koyduğumuz 15 milyar dolar ihracat rakamına bu sayede ulaşabiliriz” Bu kapsamda da işlenmiş doğal taş sektörünün önemli pazarları olan A.B.D, İngiltere, ve Avustralya gibi pazarlara ticaret heyetleri ve yurtdışı pazarlama faaliyeti organizasyonları gerçekleştireceğiz. Ayrıca Çin dört yıl süren yatırımları durdurma politikasını sona erdirdi. 2018 yılında Çin ve Hindistan pazarları başta olmak üzere ihraç pazarlarında yüzde 25 üzerinde ihracat artışı hedefliyoruz ve doğal taş sektörünün 2018 yılı ihracat rakamının 2,5 milyar dolara çıkacağını düşünüyoruz” açıklamalarında bulundu.

“Döviz kurları arttığında, sanayi ihraç birim fiyatları geriler”
     Döviz kurlarındaki artış ile birlikte teorik olarak Türk sanayi ürünlerinin ihracatta rekabet gücünün artacağı düşünülmesinin aksine, ihracatçıların döviz kuru artışları döneminde çoğunlukla döviz cinsinden fiyatlarını aşağı çekerek rekabet güçlerini artırmayı tercih ettiklerini paylaşan Kaya, “Alıcılar da TL’deki değer kayıpları dönemlerinde fiyat indirimleri talep etmektedirler. Bu nedenle döviz kurlarının arttığı dönemlerde Türkiye’nin sanayi ürünleri ihraç birim fiyatları gerilemektedir. Bu da toplam ihracattaki artışı sınırlamaktadır” dedi.

“Genelgenin yumuşatılması gerekiyor”
     2015 yılında çıkarılan Madencilik Genelgesi’nin yerinde ve gerekli olduğuna vurgu yapan Kaya, “Bu genelge bütün madenciliği boğuyor. Artık terör örgütünün madencilik alanında bir varlığı kalmadığına göre bu genelgenin yumuşatılması gerekiyor. Aksi takdirde sektörde herkes zorluk yaşamaya devam edecektir. En azından kısa vadede eski adıyla Başbakanlık Genelgesi kapsamında bir kez değerlendirilen bir firmanın ortaklık yapısı değişmemişse ilerleyen dönemlerdeki maden izin ve ruhsat başvurularında tekrar değerlendirmeye alınmaması sektörümüze çok büyük kolaylıklar getirecektir” değerlendirmelerinde bulundu.

“Kamu projesinde ithal taşın işi ne?”
     Yıllardır dile getirip henüz tam sonuç alamadığımız bir diğer konu ise kamu projelerinde ithal taşın kullanılması olduğuna dikkat çeken Kaya, “Afyon’daki bir kamu hastanesi projesinde ithal taşın işi ne? Yerel yönetimlerimiz bunun önüne geçebilirler, belli oranda yerli taş kullanma şartı koyabilirler” dedi.

“Kamuoyu nezdinde yanlış algı var”
     Madencilik sektörünün önündeki en büyük engellerden birinin de; kamuoyu nezdindeki olumsuz algı olduğunu vurgulayan Kaya, “Bu sorunu çözebilmek için bütün paydaşlarımızla çalışmalar yürütüyoruz. Sahip olduğumuz potansiyel ile dünyanın bir numaralı sektörü olabiliriz. Bu yüzden, olumsuz algılar yerine devletimizin sektörümüzdeki tüm temsilcilerin bu sektörü sahiplenmesi gerektiğine inanıyoruz” diye konuştu.

Madencilik sektöründen satır başları...

  • 2017 yılında 156 milyar 782 milyon dolar olarak gerçekleşen ülkemiz toplam ihracatından yüzde 3 pay alan madencilik sektörü ihracatı, bir önceki yıla göre yüzde 23,8 oranında artarak 24,7 milyon ton karşılığı 4 milyar 688 milyon dolar olarak gerçekleşti.
  • 2017 yılında en fazla ihraç edilen maden ürün grupları arasında metalik cevherler, endüstriyel mineraller, ferro alyajlar, mineral yakıtlar ile diğer ürünlerin ihracatı 16,7 milyon ton karşılığı 2 milyar 640 milyon dolar olarak gerçekleşti. Madencilik sektörü 2023 yılı için ise kendisine 15 milyar dolar ihracat hedefi belirledi ve bu hedefe odaklandı.
  • Ülkemizde son beş yılda yürütülen arama çalışmaları neticesinde 275 ton metal altın, 2 milyon ton metal bakır, 1,5 milyar ton demir, 41 milyon ton krom, 2,4 milyar ton dolomit, 1,5 milyar ton kalsit ve 1,2 milyar ton feldispat, 151 milyon ton kuvars, 501 milyon ton kuvarsit, 750 milyon ton kuvars kumu, 7,2 milyar ton (halit kaya tuzu) ve 733 milyon ton Ca-bentonit ile 1 milyar ton sodyum sülfat rezervi tespit edildi.
  • Ülkemizde maden ve enerji hammadde kaynak potansiyelinin artırılması çalışmaları kapsamında, 2018 yılında 2 milyon metre ve 2019 yılında ise 3 milyon metre sondaj yapılması hedefleniyor.
  • Bütün ülke sathının maden röntgenini çekmek için jeokimya ve jeofizik haritaları hazırlanıyor. Bu çerçevede 2018 yılı sonuna kadar Türkiye Jeokimya Atlası ile havadan jeofizik veri toplama çalışmaları tamamlanacak.
  • Deniz aramacılığı noktasındaki eksikliği gidermek amacıyla Barbaros Hayrettin Paşa Sismik Arama Gemisi’nin yanı sıra, dünyadaki benzerlerine göre daha donanımlı olarak yerli imkânlarla inşa edilen Türkiye’nin milli araştırma gemisi Oruç Reis denize açılarak çalışmalarına başladı.
  • Milli Enerji ve Maden Stratejisi çerçevesinde madencilik sektörüne ve bağlı üretim faaliyetlerine değer verilmekte ve ülke kalkınmasında madenciliğin katkısı ve payı fazlasıyla önemseniyor. Madencilik sektörünün ülke ekonomisinde ve uluslararası arenada hak ettiği yeri elde etmesi amacıyla kamu ve özel sektörün daha fazla kol kola yoluna devam etmesi gerektiği aşikâr.
  • Madencilik işlemlerinin kamu tarafından hızlı ve etkin şekilde yürütülmesi, bürokrasinin azaltılması ve işlemlerin elektronik ortamda gerçekleştirilmesi amacıyla “E-Maden Projesi” geçtiğimiz Eylül ayında resmen başlatıldı ve bu yılsonuna kadar tamamlanması hedefleniyor.
  • Stratejik bir hammadde olarak değerlendirilen bor minarelinde 2005 yılından itibaren dünya bor sektörünün lideri konumuna geldik. 2005 yılında dünya bor talebinin yüzde 36’sını karşılarken, 2017 yılında 2 milyon 150 bin ton satış miktarı ve yüzde 56 pazar payı ile bugüne kadarki en yüksek satış miktarı ve pazar payına ulaşılmış olduk. Katma değeri yüksek rafine bor üretimi ve yeni pazarlama stratejileri üzerine çalışmalar yoğunlaştırıldı.  Ayrıca arama ve rezerv geliştirme çalışmaları sonucunda 3,3 milyar tona ulaşan bor rezervlerimiz büyük oranda görünür hale getirildi.
  • Ancak bütün bu çalışmalara karşılık; Türkiye’nin ilgili yasal düzenlemelerin dışında katma değeri yüksek ürün üretmek üzere entegre maden işletmeciliği için yeni bir modelin geliştirilmesi ve ülkemizin ihtiyaç duyduğu nihai ürünlerin ülkemizde üretilmesi sağlanmasına odaklanmak gerekiyor.

Sürecek...

 


+ Benzer Haberler
» İhracat başlığından ürün bazında maden sektörünün görünümü
» İzin bedelleri yatırımları durma noktasına getirdi
» Madencinin 2023 ihracat hedefinde anahtar ‘2019’ olacak


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 01.07.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni