• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Ege Orman Vakfı, ‘Sıfır Karbon Gelecek’ için çalışıyor

15 Kasım 2021 Pazartesi 08:00
12
14
16
18

   ► “Yangın havuzları oluşturmak üzere geçtiğimiz aylarda Orman Genel Müdürlüğü’ne başvurumuzu yaptık, cevap bekliyoruz.”

           SEDA GÖK      
     Ege Orman Vakfı(EOV), 26 yıl önce “Gelecek Kuşaklar Orman Yok Demesin” sloganıyla kuruldu. Kurulduğundan bu yana 74 bin 750 dekar alanda 12 milyon fidanın ağaç olup ormana dönüşmesini sağladı. Ormanlaştırma projelerinde; karbon yutak alanları oluşturmanın yanı sıra orman köylüsüne istihdam sağlayarak; kırsal kalkınmaya da katkıda bulunan EOV, ağaçlandırma çalışmalarına İzmir dışında Adana, Ankara, Aydın, Kırıkkale, İzmit, İstanbul, Bursa, Edirne, Hatay, Urfa, Mardin ve Manisa gibi birçok ilde ve bağışçılarının talep ettikleri yerlerde devam ediyor.

     Gelir artırıcı uygulamalara imza atan EOV, orman köylüsünü kalkındırmak amacıyla fıstık çamı, badem yetiştirmeyi amaçlayan ağaçlandırma projelerini destekliyor. Orman köylüsünü fidan dikimi ve bakımında çalıştırarak onlara istihdam sağlayan EOV, iyi tarım uygulamaları ile ürün aldıkları kendi zeytinliklerinde kullandıkları enerjinin tamamını Vakfa ait güneş enerjisi santralinden karşılıyor. Yetiştirdikleri Gemlik zeytin, erken hasat yeşil zeytinden soğuk sıkım olarak elde edilen “İlkin” ve natürel sızma” yağı ve diğer ürünlerini birçok ulusal ve yerel market zincirinde tüketiciyle buluşturan EOV, ürünlerin satışından elde edilen geliri, yeni orman alanları oluşturmak ve doğa eğitimlerini daha geniş kitlelere ulaştırarak çevresel farkındalığı arttırmak için kullanıyor.

     TİCARET Sohbetleri köşemin bu haftaki konuğu Ege Orman Vakfı(EOV) Başkanı Cem Bakioğlu oldu. Bakioğlu, EOV’un sürdürülebilirliğini sağlamak ve daha fazla fidanı toprakla buluşturmak amacıyla yeni projeler gerçekleştirmeye devam edeceklerini söyledi.
 
Ege Orman Vakfı olarak, 26 yıl önce “Gelecek Kuşaklar Orman Yok Demesin” sloganı ile kuruldunuz. Bu 26 yıllık yolculuğu ana hatlarıyla okuyucularımıza anlatır mısınız?
     Ege Orman Vakfı’nın kuruluş öyküsü 1995 yılında Bakioğlu kuruluşlarının katkısıyla İzmir Havalimanı çevresine 70 bin fidan dikerek Bakioğlu Ormanı’nı kurmamızla başladı. Ormanımızın son fidanlarını çevreci bir mesaj vererek 2 bin kişinin katılımıyla düzenlediğimiz “Ateşsiz Piknik”te diktik.
     Törende o doğa aşığı kalabalığı görünce buradaki herkes bir orman oluştursa bölgemiz yemyeşil olur diye düşündüm. Bu ilhamla hemen harekete geçtim, aynı duyguyu paylaşan dostlarımla birlikte Ege Orman Vakfı’nı kurduk.
     O yıllarda küresel ısınmanın yol açacağı zararlar çok gündemde değildi, şimdi ise tüm dünyayı tehdit eden bir boyuta gelen iklim krizi çağımızın en önemli sorunu haline geldi. Bu manada Ege Orman Vakfı’nı kurmakta ne kadar öngörülü davrandığımızı şimdi daha iyi anlıyorum.
     Biz “ormanları korumak ve ülkemize yeni ormanlar kazandırmak yalnız devletin değil bu topraklarda yaşayan tüm bireylerin milli ve insani görevidir” düşüncesinden yola çıktık. Ege Orman Vakfı olarak bu inançla çok çalışarak; dünyamızı tehdit eden çevre sorunlarının çözümüne sürdürülebilir bir yaklaşımla katkıda bulunmayı görev bildik.
     Ormanlaştırma projelerimizde; karbon yutak alanları oluşturmanın yanı sıra orman köylüsüne istihdam sağlayarak; kırsal kalkınmaya da katkıda bulunuyoruz. Vakfımız; ormanların korunması, ağaçlandırma ve çevre eğitimi konularında devlet-millet iş birliğini gerçekleştirmiş örnek bir gönüllü kuruluş olarak faaliyetlerini sürdürüyor.

Bu yolculukta en çok zorlandığınız başlıklar neler oldu?
     Ege Orman Vakfı’nı kurduğumuz yıllarda küresel ısınmadan, iklim değişikliğinden, ormansızlaşmadan, kuraklıktan bu günkü kadar çok söz edilmiyordu ve bu kavramlar hayatımızda somut olarak yaşanmadığı için geleceğe dair öngörülerimizi topluma kabul ettirebilmek kolay olmadı. Türkiye’de Sivil Toplum kültürü o yıllarda şimdi olduğu kadar gelişmiş de değildi ve hem kamunun hem de bireylerin ciddi güven sorunu vardı. Bir STK’nın kendini ispat edebilmesi, güven kazanması ancak somut adımlarla olabildiği için kurşun kalem büyüklüğünde diktiğimiz fidanların orman olduğunu gördükçe Vakfımıza olan güven ve destek çığ gibi büyüdü.
Her fidanda yenilenen heyecanımızla ve doğaseverlerin güven ve desteği ile ülkemize yeni ormanlar kazandırdığımız için gurur duyuyorum. 26 yıldır yaptığımız tüm çalışmalarımızı şeffaf bir şekilde gerçekleştirdik. Her yıl bilançolarımız ve tüm faaliyetlerimizi web sitemizde kamuoyu ile paylaşıyoruz.

Bugün itibariyle EOV olarak kaç fidanın toprakla buluşmasını sağladınız. Fidan dikimi önemli ama onların sürekli bakımı da o bir önemli. Bunun için neler yapıyorsunuz?
     Kurulduğumuz 1995 yılından bu yana 74 bin 750 dekar alanda 12 milyon fidanın ağaç olup ormana karışmasını sağladık.
     Fidan dikiminin ardından sağlıklı bir şekilde gelişim göstermesi için ot alma, çapalama, tutmayan fidan varsa değiştirilmesi gibi bakım çalışmaları mutlaka yapılmalı.  Dikimin ardından 5 yıl boyunca mutlaka her bir fidanın bakımını yapıyoruz. 5 yıl sonunda dışarıdan bir müdahale olmazsa fidanlar biyolojik bağımsızlığını kazanarak sağlıklı bir şekilde büyümeye devam ediyor.

EOV olarak kaç kişilik bir ekiple yol alıyorsunuz? Partnerleriniz kimler? Bölgesel olarak sadece Ege özelinde mi çalışıyorsunuz?
     Ege Orman Vakfı Ailesi; iktisadi işletmelerimizle birlikte büyüyerek; profesyonel olarak çalışan 40 kişilik bir ekibe ulaştı. 100’e yakın orman köylüsü saha çalışanımız ve binlerce gönüllümüz ile birlikte yol alıyoruz. Tarım ve Orman Bakanlığı ile yaptığımız protokollerle ağaçlandırma çalışmalarımız devam ediyor.
     Ulusal ve uluslararası sivil toplum örgütleri, kamu kuruluşları, belediyeler, özel kuruluşlar, okullar çalışmalarımıza destek veriyorlar.  Ege Orman Vakfı hem AB hem de Türkiye’deki Bakanlıklar tarafından finanse edilen birçok bölgesel, ulusal ve uluslararası projenin bir parçası olmuş, küresel ağlara katılım göstermiştir. UNCCD’nin (Birleşmiş Milletler Çölleşmeyle Mücadele Sözleşmesi) akredite edilen paydaşıdır. Uluslararası İklim Eylem Ağı Can Europe’un üyesiyiz.
     Ayrıca; Türkiye’de yeni orman yutak alanları oluşturmak üzere yaptığı ormanlaştırma çalışmalarında ARBOR DAY FOUNDATİON gibi küresel kuruluşlardan destek almaktadır. Doğasına sahip çıkan birlikte yol almaktan mutlu olduğumuz birçok ulusal ve uluslararası markalarla ağaçlandırma ve toplumsal farkındalık projelerinde işbirliği yapıyoruz.
     Tarım ve Orman Bakanlığı ile yaptığımız protokollerle amaçlarımız doğrultusunda çalışmalarımızı tüm Türkiye’de gerçekleştiriyoruz. Bugün ağaçlandırma çalışmalarımız İzmir dışında Adana, Ankara, Aydın, Kırıkkale, İzmit, İstanbul, Bursa, Edirne, Hatay, Urfa, Mardin, Manisa gibi bir çok ilde ve bağışçılarımızın talep ettikleri illerde devam ediyor.

Son dönemde yaşanan yangınlar sonrasında ormanların sürekli korunması, bakımı ve güvenliği bir kere daha gündeme geldi. Bu konudaki karnemizi nasıl yorumlarsınız? Dünya ile karşılaştırdığımızda ne konumdayız?
     Bu yıl ülke tarihinin en büyük orman yangınını hepimiz büyük bir üzüntü ile yaşadık. Bir zamanlar doğal olan yangınların günümüzde çok sık ve daha şiddetli hâle gelmesi oldukça endişe verici.
     Avrupa’da ve çevresindeki ülkelerde çıkan orman yangınlarına yönelik uydu görüntülerini ve yangın verilerini paylaşan Avrupa Orman Yangını Bilgi Sistemi’ne (EFFIS) göre, Avrupa’da yalnızca 2021 yılı içinde yüzbinlerce hektarlık alan yandı. EFFIS’in verilerine göre, 2021 yılında 43 ülkede toplamda bin 831 orman yangını meydana gelirken, 433 bin 700 hektarlık alan yandı. EFFIS’in 2021 yılı içindeki verilerine göre, en fazla orman yangınlarının meydana geldiği ülkeler arasında sırasıyla İtalya, İspanya, Fransa, Portekiz, Bosna Hersek, Türkiye, Romanya, Kıbrıs, Hırvatistan ve Bulgaristan yer aldı.

Yanan ağaçların yerine yeniden ağaçlandırma yapılması konusunda farklı yorumları dinliyoruz. Akademisyenlerin bazıları bir süre nadasa bırakmayı önerirken, bir kısmı hemen ağaçlandırmayı önerdi. Burada nasıl bir yol izlenmeli? Siz kanaat önderleri ile birlikte bu konuda özel bir çalışma yaptınız mı?
     Türkiye’de ormanların yüzde 99’u devlet ormanı statüsündedir. Bu alanların üzerinde yapılacak her türlü çalışma Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından gerçekleştirilir.  Yanan alanlarda, hemen fidan dikimi çalışmalarına başlamak uygun değildir, bu bir süreçtir. Tarım ve Orman Bakanlığı hasar tespiti yaparak, yeniden ormanlaştırma için yol haritasını belirler. Öncelikli olarak, yanan ağaçların gövdeleri, kökleri vb. sahadan uzaklaştırılır, alanın etrafı çevrelenerek saha korumaya alınır. Uygun olan yerlerde sahada bulunan kozalaklı dallar serilerek doğal yolla, uygun olmayan yerlerde de fidan dikimi yapılarak ormanlaştırma çalışması gerçekleştirilir. Bu süreç boyunca ve sonrasında sahanın korunması oldukça önemlidir. Türkiye Ormancılar Derneği, Orman Mühendisleri Odası ve Akademisyenler ile sürekli görüş alışverişlerindeyiz.

Yanan bölgelerin ağaçlandırılması için EOV olarak nasıl katkıda bulunacaksınız?
     Sivil toplum kuruluşları ve özellikle de vakıflar, bütün çalışmalarını tüzüklerine göre kuruluş amaçları doğrultusunda gerçekleştirir. Doğaseverlerden özellikle ağaçlandırma çalışmalarına destek olmak amacıyla bağış talebi geliyordu. Bu taleplere karşılık yanan alanların ormanlaştırma çalışmalarına katkıda bulunmak amacıyla “Birlikten Orman Doğar” mottosuyla bir kampanya başlattık.
Ağaçlandırma dışında, yangın bölgesinde orman köylüsüne ve kırsal kalkınmaya destek olmak için bazı projeler üzerinde çalışıyoruz. Bugüne kadar orman yangınlarında yitirdiğimiz şehitlerimizin çocuklarına burs desteğinde bulunuyorduk. Yine aynı çalışmayı devam ettirerek bu yangında hayatlarını kaybeden şehitlerimizin çocuklarının eğitimine destek oluyoruz.
     Yakın çevrelerde gerçekleşebilecek yangınlara Orman Genel Müdürlüğü ile koordineli olarak destek olabilmek için bir yangın söndürme aracını bünyemize katmak üzere çalışmalara başladık. Yine yangın esnasında söndürme çalışmalarına destek vermek için su tankeri temin etmek için çalışmalarımız devam ediyor.
Yangın havuzları oluşturmak üzere geçtiğimiz aylarda Orman Genel Müdürlüğü’ne başvurumuzu yaptık cevap bekliyoruz.
     Kuruluşumuzdan bu yana yeni ormanlar oluşturmak kadar var olanı korumak adına ana okullarından üniversiteye kadar okullarda ve toplumun her kesiminde ormanların korunması ve orman yangınlarının önlenmesi noktasında eğitimlerimizi devam ettirip; daha geniş kitlelere ulaştırmak için daha çok çaba göstereceğiz.

Yangınlar sonrasında bağışlar arttı mı? Siz OGM’nin fidelerini mi kullanılıyorsunuz?
     Küresel iklim krizi, yaşadığımız aşırı hava olayları ve pandeminin başlaması ile çevreye hassasiyet daha da arttı, doğa ile uyumlu yaşamamız gerektiğini daha çok anladık. Son yıllarda bu konuda gelişen farkındalık ağaçlandırma projelerine ilgiyi arttırdı.
     Hepimizi derinden üzen yangınların ardından doğa severler bireysel ve kurumsal olarak üzerine düşeni yapmak için Vakfımızı arayıp fidan dikimine ve gönüllü çalışmalarımıza katkıda bulunmak istiyorlar.
     Biz ağaçlandırma ve eğitim projelerimizle çevre bilincini pekiştirmek, afetler yaşanmadan da bu duyarlılığı gündemde tutmak ve ormanlarımıza tüm zamanlarda sahip çıkmak için var gücümüz ile çalışıyoruz.
    Ağaçlandırma çalışmalarımızda fidanları hem Orman Genel Müdürlükleri’nin fidanlıklarından hem de özel fidanlıklardan temin ediyoruz.

Toplanan bağışların ağaç olarak toprakla buluşana kadar sistemi nasıl işliyor?
     Vakıf olarak ağaçlandırma projelerimizi Devlet Ormanı sınırları içindeki arazilerde, mülkiyeti kamuya ait alanlarda, Yerel Yönetimler tarafından tahsis edilen sahalarda gerçekleştirerek yeni orman alanları tesis ediyoruz.
     Bu ağaçlandırma projelerini orman yasalarını hazırlayan ve alan yöneticisi olan Tarım ve Orman Bakanlığı- Orman Genel Müdürlüğü, Ulaştırma Bakanlığı- Karayolları Genel Müdürlüğü ile imzalanan protokoller kapsamında gerçekleştiriyoruz. Tarım ve Orman Bakanlığı mülkiyetindeki alanlarda uygulama Bakanlık tarafından yapılıyor. Orman ağaçlandırması yaparken önce arazi ve toprak etüdü, sonra projelendirme çalışması yapılır. Projelerde iklim özellikleri, toprak durumu ve derinliği, bakım-koruma özelliklerine göre nereye, hangi tür fidan dikileceği belirlenir.
     Sonra sırasıyla; yangın emniyet ve servis yolları, diri örtü temizliği yapılır. Ardından su tutma kapasitesini ve havalanmasını artırmak, köklerin kolayca gelişmesini sağlamak için toprak işlenir. Fidan dikimi Kasım – Mart ayları arasında, toprağın tavda olduğu, don olmayan, rüzgarsız günlerde yapılır. Dikilen fidanların biyolojik bağımsızlığa kavuşuncaya kadar oluşabilecek olumsuz dış etkilere karşı direncinin artırılması, korunması, iyi gelişme ve büyüme göstermesi amacıyla bakım çalışmaları gerçekleştirilir. Sahada yüzde 15’i aşan kurumalarda tamamlama dikimi yapılır. Ağaçlandırma sahalarının her türlü hayvan ve insan zararlarına karşı korunmak için dikenli tel çit çekilir ve 5 yıllık bakım çalışması sonunda sahalar yüzde 80- 90 başarı yüzdesi ile biyolojik bağımsızlıklarını kazanır.

Gelir arttırıcı uygulamalar yapıyorsunuz. Zeytinden elde edilen ettiğiniz ürünlerden yarattığınız katma değer ne kadar oldu? Burada ürün çeşidini arttırmayı düşünüyor musunuz?
     2002 yılında, İzmir – Menderes- Oğlananası’nda 900 dekarlık alanda 30 bin adet Gemlik Tipi zeytin fidanı ile tek projede Türkiye’nin en büyük zeytin plantasyonlarından birini gerçekleştirdik.
     Ege Orman Vakfı “Sıfır Karbon Gelecek” için çalışan bir Vakıf; “iyi tarım uygulamaları” ile ürün aldığımız zeytinliğimizde kullandığımız enerjinin tamamını yine aynı bölgede bulunan Vakfımıza ait güneş enerjisi santralinden karşılıyoruz.
     Zeytinimiz birçok ulusal ve yerel market zincirinde doğa severlerle buluştu ve çok sevildi. 2020 yılında çok özel iki ürünümüz satışa sunuldu. Erken hasat yeşil zeytinden soğuk sıkım olarak elde edilen, polifenol oranı yüksek şifa niteliğinde bir zeytinyağı olan “İLKİN” ve NATÜREL SIZMA” yağımız.


ÖZEL GÜNLERİN TERCİHİ; EOV ÖZEL HEDİYE KUTUSU

İçinde Ege Orman Vakfı markalı zeytin, zeytinyağı, siyah zeytin ezmesi, kış çayı ve kurutulmuş meyve ve 1 fidan sertifikası bulunan EGE ORMAN VAKFI HEDİYE KUTUSU da özel günlerde çok tercih edilen bir ürünümüz. Çevreci kişi ve kurumlar dost ve iş ortaklarına göndererek hem şık ve farklı bir armağan sunuyorlar hem de koru ve ormanlar oluşturuyorlar.
     Ürünlerimizin satışından elde edilen geliri, yeni orman alanları oluşturmak ve doğa eğitimlerini daha geniş kitlelere ulaştırarak çevresel farkındalığı arttırmak için kullanıyoruz.
     Vakfın “Güneşten Ormanlar Projesi “kapsamında; yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımını teşvik etmek için; İzmir ilinin şebekesine elektrik sağlayan ilk, tek ve en büyük (FVG) Güneş Enerjisi Sistemi kurduk. Yıllık 500 bin kg karbon (CO2) salımını önleyen sistemin yıllık elektrik enerjisi üretimi yaklaşık 826 bin kWp. Bu sistem aynı zamanda güneş enerjisi alanında Karbon sertifikası elde edilen Türkiye’deki ilk karbon sertifikasyonu projesi oldu. Ege Orman Vakfı Güneş Enerji Sistemi’nin GOLD Standard VER Karbon Sertifikası doğrulanarak belgelendi ve ulusal / uluslararası karbon piyasalarında satışa sunuldu.


AĞAÇLANDIRMA PROJELERİNİ DESTEKLİYOR

Ege Orman Vakfı (EOV) kurulduğu günden bu yana orman köylüsünü kalkındırmak amacıyla fıstık çamı, badem yetiştirmeyi amaçlayan ağaçlandırma projelerini destekliyor ve Orman köylüsünü fidan dikimi ve bakımında çalıştırarak onlara istihdam sağlıyoruz. Vakfımızın sürdürülebilirliğini sağlamak ve daha fazla fidanı toprakla buluşturmak amacı yeni projeler gerçekleştirmeye devam edeceğiz.


+ Benzer Haberler
» Afrika’nın kimyası Türklere emanet
» Hedef; 2026’da 5 milyon kullanıcıya ulaşmak
» “Öncelikle enflasyon kontrol altına alınmalı”
» Sürdürülebilir üretim ile yeni pazarlara odaklanacaklar
» Dünyada 1 milyar hayvan ‘online’ olacak
» “Kuralsız çalışmanın her türlüsüne karşıyız”
» “Değişim bizimle başlar”
» Özlem Bay’ın kaleminden ‘İçimdeki Çocuktan Masallar’
» “İzmir, sadece Türkiye’yi değil dünyayı doyuruyor”
» Şehirden kaçışı tersine çevirecekler


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 01.07.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni