• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Eczanelerde veresiye ilaç defteri kabarıyor

30 Nisan 2022 Cumartesi 22:00
12
14
16
18

Eczanelerde veresiye ilaç defteri kabarıyor


   ► Sayılkan, eczanelerde veresiye uygulamasının son beş yılda arttığını belirtti

           GÜLCİHAN ALTINKAYA      
     Artan hayat pahalılığı ve düşen alım gücü nedeniyle insanlar en temel ve hayati ihtiyaçları olan ilaç ücretlerini dahi karşılamakta zorlanıyor. Eczanelerdeki veresiye defterleri gün geçtikçe kabarıyor. Reçetelerde aciliyeti öncelikli ilaçları alabilen insanlar, ödemekte zorlandıkları ilaçlar için ise veresiye yazdırarak almak durumunda kalıyor. Eczaneler de daha önce de veresiye satış yapıldığını ancak bu durumun son beş yılda ciddi oranda artış gösterdiğini ifade eden İzmir Eczacı Odası Başkanı Tuncay Sayılkan, bunun nedeninin ilaç fiyatlarının yüksekliğinden ziyade vatandaşın gelir düzeyindeki azalmadan kaynaklandığını ifade etti.

     Özellikle semtlerdeki eczanelerde ciddi veresiye defterleri oluştuğunu söyleyen Sayılkan, “Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) eşdeğer ilaç grubunun en ucuzunu ödediği için diğer ilaçları aldığında vatandaşa bir fark çıkıyor. Hastaneye gittiğinde ise muayene ücreti çıkıyor. Çalışan kişilere yüzde 20, emekliye ise yüzde 10 gibi katılım payı var. Bütün bunlar bir araya geldiğinde bazen çok büyük rakamlar oluşuyor. Bir de kişi kendine, eşine ve çocuğuna aynı anda ilaç aldığında bu sayı daha da artıyor. O zaman da insanlar tanıdığı eczanelerden sonra ödeyeceğini söyleyerek ilacı veresiye almak durumunda kalıyor” diye konuştu.

“İNSANLAR ÖNCELİKLİ İLAÇLARI ALMAYA ÇALIŞIYORLAR”
     Özellikle eski ve semt eczanelerinde veresiyenin önemli bir sorun olduğunu belirten Sayılkan, “Vatandaşın cebinden çıkan para her yıl düzenlenen uygulamalarla artıyor. Ancak gelir düzeyi aynı oranda artmıyor. İnsanlar ilaçlar arasından öncelikli olarak hangisi önemliyse onu almaya çalışıyorlar. Dört tane ilacın içinde kendileri için ya da yakınları için hangisini almayabilirim diye düşünüyorlar. Bu tabii ki sağlık için çok sakıncalı bir durum. Verilen ilaçların içinden bir tanesini sadece kendi görüşümüze göre seçmek tedaviyi aksatabilir” dedi.

DİYALİZ VE İNSÜLİN İLAÇLARINDA SIKINTI DAHA FAZLA
     Birçok ilacın belli dönemlerde piyasada bulunmasının zorlaştığını söyleyen Sayılkan, “Türkiye’de ilaç fiyatlarını belirleyen bir euro kuru var. Bu kur 6,29 TL olarak güncellendi. Ancak aynı anda euro 15,70 TL civarındaydı. Yani reel euro kurunun yaklaşık üçte biri kadar. Dolayısıyla birçok ithal kökenli ya da ham maddesi ithal olan firmaların ilaçları bu şartlarda Türkiye’ye getirme şansı kalmadı. İlaç bu nedenle bulunamıyor. Özellikle diyaliz ve insülin ilaçlarının bulunmasında sıkıntı var. Bu ilaçlara ayın 26’sından geçerli bir ilave zam daha yapıldı. Büyük fotoğrafa baktığımızda euro kuru 6,29’da sabitlendiği için biz bu sorunu yazın sonuna kadar defalarca konuşmak zorunda kalacağız. İlaçların yarısından çoğu ithal. Bu nedenle bu sorun hep yaşanacak. Bu kurla ne kadar daha götürebiliriz belirsizlik var” ifadelerine yer verdi.

 


+ Benzer Haberler
» Ukraynalı turistin yerini İngiliz dolduracak
» Konut davalarında patlama yaşanıyor
» Tarladaki kimyasalı ‘atıktan gübre’ silecek
» Elektrik zammı yenilenebilir enerjiye talebi artırdı
» Patatesi ucuza yiyemeyeceğiz
» Süt ürünlerinde kriz kapıda!
» Zeytinliklerde kuraklığa ‘kısıtlı sulama’ önerisi
» Kadının birliklerde temsili azaldı
» “El-alem hapishanesinden çıkıp, ilk adımı atın!”
» İsim değişikliği ev fiyatını artırıyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 17.05.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni