• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

EBSO projesi ile meslek liseleri kuruluş amaçlarına dönecek

16 Mayıs 2022 Pazartesi 14:00
12
14
16
18

EBSO projesi ile meslek liseleri kuruluş amaçlarına dönecek


           HABER MERKEZİ      
     Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Elektrik Elektronik Teknolojileri Alanında Mükemmeliyet Merkezi projesinin açılış toplantısı gerçekleştirildi. Projenin Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığı İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Program Otoritesi tarafından desteklendiği belirtildi. Toplantıda konuşan EBSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı H. İbrahim Gökçüoğlu, yaklaşık 500 bin euro destek alacak olan Elektrik Elektronik Teknolojileri Alanında Mükemmeliyet Merkezi projesi ile Çınarlı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin servo motor üretip ihraç eden ilk meslek lisesi olacağını söyledi.

“İZMİR’DE MESLEKİ EĞİTİMDE ETKİN KURUMLAR BİR ARAYA GELECEK”
     Proje ile İzmir’de mesleki eğitimde etkin olan birçok kurumunu bir araya getirme fırsatının yakalandığını belirten Gökçüoğlu, “Projemiz, Türkiye’deki meslek liselerinin kuruluş hedeflerine geri dönmesi adına önemli bir adımdır. EBSO mesleki eğitim sistemini daha iyi çalışır hale getirmek için uzun senelerdir çalışmalar yürütüyor. Yaptığımız çalışmalar sonucunda, eğitimin niteliğini etkileyen en önemli öğelerden birinin eğiticilerimizin en son teknoloji ve müfredatları takip edememesi olduğunu tespit ettik. Bu noktadan hareketle, eğiticilerin eğitimini gerçekleştireceğimiz bir merkez kurmak için projemizi hazırlayıp Avrupa Birliği’ne sunduk ve komisyon tarafından kabul edildi. Ayrıca, okulumuz için hazırladığımız toplam 740 Bin euroluk iki projemizin de final aşamasına kaldığını sizlere paylaşmak istiyorum. Bu ve benzeri projelerle mesleki eğitim niteliğinin istenilen seviyelere getirilmesi için öncelikle eğiticilerin eğitiminin yapılacağı mekanizmalar ve son teknoloji atölyeler oluşturulabilecektir”  dedi.

“KURS ALMAK İSTEYENLER YARARLANABİLECEK”
     Kurulan atölyelerin üniversiteler ile çalışacağını ve hedefe en kısa sürede ulaşacaklarını dile getiren Gökçüoğlu, “ Proje kapsamında Çınarlı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi içerisinde, Elektrik-Elektronik ve Endüstriyel Otomasyon alanında, Endüstri 4.0 altyapısı ile, ‘Sektörel Mükemmeliyet Merkezi’ kurularak; İzmir ve doğu illerindeki 150 elektrik-elektronik, alan öğretmeninin hizmet içi eğitimle donanımlar artacak. Bu merkezden, Çınarlı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri, elektrik-elektronik ve endüstriyel otomasyon alanında çalışan teknik elemanlar ve bu alanda kurs almak isteyenler de  yararlanabilecek. TOBB ile Milli Eğitim Bakanlığımız arasında imzalanan protokol kapsamında İzmir için seçilen protokol okulumuz olan Çınarlı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, bu merkezde yapılacak çalışmalar sayesinde servo motor üretip, ihracatını gerçekleştirecek ilk meslek lisesi olacak” ifadesini kullandı.

“MESLEKİ EĞİTİMİN KALİTESİ ARTACAK”
     EBSO’nun projesi ile mesleki eğitimde kalitenin artacağını belirten İzmir İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Medet Ekşi “Bu proje ile mesleki eğitim ve sektörlerin ilişkilendirilmesi yolunda önemli bir adım atılmış olacak. Biliyorsunuz Bakanlığımızın girişimleriyle okullarımızda Ar-Ge merkezleri kurulmaya başlandı. Bu gibi projelerin artması, mesleki eğitimin kalitesini artıracağı gibi yurt çapındaki okullarımız arasında seviye farkının kapanmasına da hizmet edecek” dedi.
     İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Adil Özyiğit ise eğitim ve üretimin birbirini beslediğini vurgulayarak “Daha iyi mesleki eğitim ile daha iyi mühendisler ve teknisyenler yetiştirdiğimiz gibi, yetişen bu insanlarımız da hem üretimin hem de eğitimin daha iyi noktalara gelmesini sağlayacaklar. Bu nedenle projeye büyük önem veriyoruz” diye konuştu.

ENDÜSTRİ 4,0 ALTYAPISIYLA MERKEZ KURULMA ÇALIŞMALARI BAŞLASI
     Avrupa Birliği ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından çağrıya çıkılan “Sektörel Mükemmeliyet Merkezlerinin Kurulması Yoluyla Mesleki ve Teknik Eğitimin Kalitesinin Artırılması Hibe Programı’na Ege Bölgesi Sanayi Odası’nın, “EBSO Sectoral Centre of Excellence in the Area of Electric Electronic Technologies” başlıklı projesi ile yaptığı başvurunun kabul edilmesiyle Çınarlı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi içerisinde, Endüstri 4.0 altyapısıyla bir merkez kurulması çalışmalarına başlandı. EBSO Elektrik Elektronik Teknolojileri Alanında Mükemmeliyet Merkezi’nde İzmir ve doğu illerindeki 150 elektrik-elektronik alan öğretmeninin hizmet içi eğitim ile donanımlarının arttırılması ve teknolojik bilgilerinin güncellenmesi hedefleniyor. Ege Bölgesi Sanayi Odası yürütücülüğünde 18 ay sürecek projeye, İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir Ticaret Odası, İzmir Ticaret Borsası ve Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi destek veriyor.


+ Benzer Haberler
» Kruvaziyerin yarısını Kuşadası ağırladı
» Lisanssız elektrik üretim yatırımcısı, oyun içinde kural değişikliği yaşıyor
» Sağlık Bakanlığı Ek Ödeme Yönetmeliği yayımlandı
» Yıllık toplam ciro %129,8 arttı
» Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında düzenleme yapıldı
» Perakende satışın yıllık hacmi arttı
» Tarım Kredi’den temel tüketim ürünlerinde indirim
» Sanayi üretiminde yıllık artış yüzde 8,5
» Sabancı Holding’den ilk 6 ayda 6,4 milyar TL kombine yatırım
» “Küçükbaş hayvan sayısında artış var”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 13.08.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni