• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Diyaliz merkezleri ödeme güncellemesi bekliyor

08 Ocak 2022 Cumartesi 14:00
12
14
16
18

Diyaliz merkezleri
ödeme güncellemesi bekliyor


   ► Işık: 2022 yılı için gerçek fiyat güncellemesi yapılmazsa, geçtiğimiz yılın fiyatları ile hizmet vermek diyaliz merkezlerinin kapanmalarına yol açar

           KÜBRA TOPAL     
     Artan enflasyon ve kurdaki dalgalanmalar nedeniyle diyaliz merkezlerinde sıkıntılar yaşanıyor. Özel diyaliz merkezlerinin tek geliri Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) verdiği ücret. SGK’nın verdiği ücret ise diyaliz merkezlerinin maliyetlerini karşılayamıyor. Maliyetlerini karşılayamayan merkezler faaliyetlerine devam etme imkanı bulamazsa binlerce böbrek hastası zor durumda kalabilir. Özel diyaliz merkezlerinin tek gelir kaleminin Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) hemodiyaliz geri ödeme ücreti olması nedeniyle hiçbir sağlık kuruluşu ile aynı kategoride değerlendirilmemesi gerektiğini söyleyen Kurumsal Özel Diyaliz Merkezleri Derneği (DİADER) Genel Sekreter Yük. Müh. Mustafa Işık, “Bu şartlarda, hemodiyaliz geri ödeme ücretlerine her yılın başından geçerli olacak şekilde ve Türkiye’nin ekonomik gerçekleri ile örtüşen oranlarda güncelleme yapılması tek çözüm yolu olarak gözüküyor” dedi.

     Türkiye’nin son dönemdeki ekonomik gerçeklerine ve 2021 yılı içindeki döviz hareketliliğine bakıldığında 2022 yılı için gerçek bir fiyat güncellemesinin yapılması gerektiğini belirten Işık, “Eğer gerçek bir fiyat güncellemesi yapılmazsa 2022 yılında 2021 için belirlenmiş fiyatlar ile hizmet vermek doğal olarak özkaynak transferine ihtiyaç gösterir. Ya da diyaliz merkezlerinin kapanmalarına yol açar. Çünkü diyaliz merkezlerinin tek geliri sadece SGK’nin verdiği ücretlerdir. Özel diyaliz merkezleri sadece diyaliz tedavisi yapmak üzere ruhsatlandırılan günübirlik tedavi kurumlarıdır. Başka bir branşta hizmet üretemezler. Tedavi gören hastaların tamamı SSK hastalarıdır ve tedavi ücretleri SUT yayımlanan geri ödeme ücreti üzerinden, tedavinin yapıldığı ayı takip eden ayın 15’inci gününden itibaren 60 gün sonra ödenir. Bu da gerçekte tedavinin yapıldığı günden ortalama 90 gün sonra ödeme anlamına gelir” diye konuştu.

“MALİYETLER 345 TL’NİN ÇOK ÜZERİNDE”
     Hemodiyaliz tedavisi geri ödeme ücretinin 1 Mayıs 2021 tarihinden bu yana 345 TL olduğunu dile getiren Işık, “Geçerlilik tarihinden de anlaşılacağı üzere 2021 ücreti 4 ay gecikmeli olarak hayata geçirilmiş. Dolayısıyla 2021 yılının ilk 4 ayında 2020 yılının fiyatları ile hizmet verildi. 2021 Eylül ayına kadar maliyet hesabı yapmamız mümkündü. Ancak 2021 Eylül-Aralık arası döviz kurunda ve buna bağlı enflasyonda yaşanan yükselmeler nedeni ile kesin bir rakam verememekle birlikte maliyetlerimiz 345 TL’nin çok üzerindedir. Asgari ücrete yapılan güncelleme başta olmak üzere son günlerde ana maliyet kalemlerimizden başta elektrik, doğalgaz ve akaryakıta yapılan fiyat ayarlamalarının nedeni ile 2022 maliyetlerimizin halihazır geri ödeme ücretinin çok daha üzerinde olacağını söylemek mümkün. Diyalizde kullanılan cihaz ve sarf malzemelerinin büyük bir bölümü direkt döviz kuru üzerinden geriye kalan bölümü ise ham maddeleri dövize bağlı TL üzerinden tedarik ediliyor. Bu oran günümüz itibariyle maliyetlerimizin yaklaşık yüzde 40’ına karşılık geliyor” ifadelerini kullandı.

“40 BİN HASTA ÖZEL MERKEZLERDE TEDAVİ GÖRÜYOR”
     2020 sonu verilerine göre Türkiye’de 65 bin 240 hemodiyaliz tedavisi gören hasta olduğunu aktaran Işık, “Bunun yüzde 61,6’sına karşılık gelen 40 bin 178 hastamız özel diyaliz merkezlerinde tedavi görüyor. Zorunlu olarak faaliyetlerine devam etme imkanı bulamayan özel merkezlerdeki hastalarımızın bu tedaviyi almaları için özellikle 1 veya 2 özel merkezin bulunduğu yerleşim birimlerinde devletin gerekli önlemleri alması gerekecek. 2021 yılının genelinde ve özellikle son çeyreğinde yaşanan ekonomik gelişmeler dikkate alınmak suretiyle ve tüm yetkili kurumlara yaptığımız bilgilendirmeler çerçevesinde 1 Ocak 2022 tarihinden geçerli bir geri ödeme ücretinin belirlenmesi umudunu taşımaktayız” diye konuştu.


+ Benzer Haberler
» Ukraynalı turistin yerini İngiliz dolduracak
» Konut davalarında patlama yaşanıyor
» Tarladaki kimyasalı ‘atıktan gübre’ silecek
» Elektrik zammı yenilenebilir enerjiye talebi artırdı
» Patatesi ucuza yiyemeyeceğiz
» Süt ürünlerinde kriz kapıda!
» Zeytinliklerde kuraklığa ‘kısıtlı sulama’ önerisi
» Kadının birliklerde temsili azaldı
» “El-alem hapishanesinden çıkıp, ilk adımı atın!”
» İsim değişikliği ev fiyatını artırıyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 17.05.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni