• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Dijital pazarlama 7’den 70’e herkesi etki altına alıyor

03 Aralık 2021 Cuma 09:00
12
14
16
18

Dijital pazarlama 7’den 70’e herkesi etki altına alıyor


           HABER MERKEZİ      
     Teknolojinin gelişmesiyle birlikte dijital mecra kullanımı da her geçen gün artıyor. Şirketler ise ürünlerini ve hizmetlerini tüketici ile buluştururken iş sonuçlarına katkısını ölçebildikleri dijital pazarlamaya daha fazla yatırım yapıyor. Dijitalin hayatımıza dahil olmasıyla birlikte pazarlamadan beklentilerin de değiştiğini aktaran DenizBank Dijital Satış ve Pazarlama Grup Müdürü ve aynı zamanda uluslararası eğitim platformu Laba eğitmeni Aslı Gülen Gündüz, dijital pazarlama dünyasına ait önemli görüşler paylaşıyor.
     Her geçen gün hayatımıza daha da dahil olan teknolojiyle birlikte dijital mecraların kullanım oranı artmaya devam ediyor. Dijitalleşme ile veriyi toplama ve kullanma konusunda gelişen şirketler, ölçümleyebildikleri, sonucunu görebildikleri, anlık olarak optimize edebildikleri dijital pazarlamaya daha fazla yatırım yapıyor. Bu dönüşümün etkisiyle geleneksel pazarlama için de dijital gibi ölçme ve ilişkilendirme metotlarının geliştirilmeye başlandığına dikkat çeken DenizBank Dijital Satış ve Pazarlama Grup Müdürü ve aynı zamanda uluslararası eğitim platformu Laba eğitmeni Aslı Gülen Gündüz, dijital pazarlama dünyasına dair önemli bilgileri aktarıyor.

DİJİTALLEŞME PAZARLAMA SÜREÇLERİNİ ETKİLİYOR
     Geçmişten günümüze başarılı bir pazarlama stratejisinin arka planında kurumların doğru iş sonuçları üretmeye odaklanması bulunuyor. Özellikle 2000’li yıllardan sonra yaygınlaşan müşteri odaklı pazarlama yaklaşımı, geleneksel ve dijital pazarlama metotlarında geçerliliğini sürdürüyor. Doğru kitleye, doğru zamanda, doğru içerikle ulaşmak ise pazarlama uzmanlarının değişmeyen gayesi. Kullanıcıların yaşam tercihlerine göre farklılaşan içerikleri doğru anda ve mecrada sunabilmenin iş sonuçlarına olumlu katkısına değinen Aslı Gülen Gündüz, şirketlerin giderek daha fazla tüketicilerin mikro anlarına odaklandıklarını kaydediyor.

DİJİTAL PAZARLAMA HAYATIN HER AŞAMASINA DAHİL OLUYOR
     DenizBank Dijital Satış ve Pazarlama Grup Müdürü ve aynı zamanda uluslararası eğitim platformu Laba eğitmeni Aslı Gülen Gündüz, dijital pazarlama dünyasına dair görüşlerini paylaşıyor.

DİJİTAL PAZARLAMA KISITLI DEĞİL, DAHA HEDEFLİ ŞEKİLDE ERİŞİM İMKÂNI YARATIYOR
     Günden güne internete ve sosyal medyaya olan talep artıyor. Öyle ki Türkiye’deki internet kullanıcıları nüfusun %78’ini, sosyal medya kullanıcıları ise %71’ini aşmış durumda. Dijital kullanıcıları belli bir kesimle veya sosyo-ekonomik statüyle sınırlamak mümkün değil. Ayrıca, günlük internette geçirilen zaman 8 saat ile geleneksel mecralarda geçirilen zamanı aşmış durumda. Dijital pazarlama “kısıtlı” değil, daha “hedefli” şekilde tüketiciye erişim imkânı sağlıyor.

TÜRKİYE’DE DİJİTAL PAZARLAMAYA YAPILAN YATIRIMLAR ARTIYOR
     2021’in ilk yarısında Türkiye’de dijital mecralara harcanan bütçenin payı total medya harcamasının %65’ine ulaşarak geleneksel mecraları oldukça geride bıraktı. Rekabetin giderek arttığı bu dönemde dijital pazarlama ve analitik temellerini oluşturan firmalar, yatırımın geri dönüşünü analiz ve optimize ederek dijitale ayırdıkları bütçeleri giderek artırıyor. Özellikle katlanarak artan girişimcilik trendi içinde doğrudan dijitale doğan markalar, sosyal e-ticaret firmaları gibi hedef odaklı büyüme sağlamak isteyen girişimler için dijital ana pazarlama mecrası konumuna geliyor.

DİJİTAL PAZARLAMA, TEKNOLOJİYLE EVRİLİRKEN VERİ GÜVENLİĞİNE DAİR ADIMLARIN DA ATILMASI GEREKİYOR
     Dijital pazarlama ilk olarak hedeflemenin kapılarını açarak dilediğimiz hedef kitleye ulaşmamıza olanak tanıdı. Devamında ise yaptığımız yayınların sadece erişim, izlenme, tıklama gibi soft metriklerinin dışında iş sonuçlarına dönüşümünü ölçmek ve analiz etmek işin boyutunu değiştirdi. Şu an bulunduğumuz noktada dijital pazarlama kendi öğrenen, makine öğrenimi yetkinliklerini reklam modellerine entegre ederek hedeflemeden optimizasyona uçtan uca otomatik servis sunan bir yapıya evrildi. Bu alanda mecraların yaptığı yatırımlar, daha atılacak adımların olduğunu gösteriyor. Özellikle verinin kullanım alanı arttıkça veri güvenliği konusu tüketicilerin, regülasyon sağlayıcıların ve kurumların gündeminde daha fazla yer ediniyor. Kısıtlamalar ve fırsatlar arasında doğru dengenin bulunması da önemli noktalardan birini oluşturuyor.


+ Benzer Haberler
» “Enerjide dışa bağımlılığımız son bulmalı”
» 2021’de 1 milyon 153 bin 165 taşıtın trafiğe kaydı yapıldı
» İTB’nin 2021’de toplam işlem hacmi %51 arttı
» Sermaye piyasası araçları ihracında teminat düzenlemesi
» Tarımsal gıda tedarik zincirlerinde maliyet ve fiyat takibini iyileştirmeye yönelik yeni bir proje başladı
» Wellbees, insan kaynaklarının rüya takımını kurdu
» Bilgisayarını al gel!
» Amaç etki yatırımlarını artırmak
» Apsiyon ve Trendyol’dan iş birliği
» Malatya Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı bina yıkım işi yaptıracak


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 26.01.2022
  Ticaret 25.01.2022
  Ticaret 24.01.2022
  Ticaret 22.01.2022
  Ticaret 21.01.2022
  Ticaret 20.01.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni