• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Devlet petrokimyaya yatırım yapmalı”

05 Temmuz 2022 Salı 17:00
12
14
16
18

“Devlet petrokimyaya yatırım yapmalı”


   ► Güzelel: Petrokimya sektöründe yerli üretim %15’i bile bulmuyor. %85’İn üzerinde ithalata bağımlılık, petrokimyasalları hammadde olarak kullanan sektörlerin büyümesinin önünde en büyük engel.

           HABER MERKEZİ      
     Yerli üretimin sadece yüzde 15 paya sahip olduğu Türk petrokimya sektörü, hammaddede yüzde 85 oranında ithalata bağımlı olmanın sıkıntısını yaşıyor.
     Emtia fiyatlarında yaşanan küresel artışlar, plastik başta olmak üzere petrokimyasalları hammadde olarak kullanan sektörlerin rekabetçi yapıdan uzaklaşmasına, ihracat pazarlarında fiyatlama yapmakta zorlanmalarına sebep oluyor.  
     Petrokimyasal ürünlerde Türkiye’nin en büyük hammadde tedarikçileri arasında yer alan Batı Polimer A.Ş’nin Genel Müdürü ve Plastik Sanayicileri Dernekleri Federasyonu (PLASFED) Yönetim Kurulu Üyesi Berat Güzelel; Türkiye’de devletin petrokimyaya yeniden yatırımcı olarak adım atması gerektiğini belirtti.

“PETKİM ÖZELLEŞTİRİLDİ AMA ÜRETİMİNDE DİKKATE DEĞER ARTIŞ OLMADI.”
     Devletin 1965’te kurduğu Petkim’in, 2008 yılında özelleştirilerek Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi (SOCAR) çatısı altına girdiğini hatırlatan Güzelel, “SOCAR geçen 14 yılda ülkemiz için çok önemli ve başarılı yatırımları hayata geçirdi. STAR Rafinerisi başlı başına gurur kaynağımız oldu ve Petkim’in hammaddesi olan Nafta’da dışa bağımlılığını sıfır noktasına indirdi. Ancak bu süre içinde Petkim’in üretim kapasitesinde dikkate değer bir artış olmadı ve yerli üretimin payı yüzde 30’lardan yüzde 15’lere geriledi. Bu veriler ışığında devletimizin dünyadaki gelişmeleri ve sektörel trendleri doğru okuyarak ve ölçek ekonomisini gözeterek yeniden petrokimya sektörüne yatırımcı olarak girmesi gerektiğini düşünüyoruz.” dedi.

“RÖNESANS VE SASA’NIN YATIRIMLARINDAN BÜYÜK HEYECAN DUYUYORUZ.”
     Petrokimya yatırımlarının tüm dünyada bilgi, teknoloji ve sermaye yoğun yatırımlar olduğunu vurgulayan Batı Polimer Genel Müdürü Berat Güzelel, bugün sektörü küresel anlamda sürükleyen şirketlerin pek çoğunun sahibi ya da hâkim ortaklarının da devletler olduğunu hatırlattı.
     SASA ve Rönesans Grubu gibi şirketlerin devam eden Polipropilen ve PTA yatırımlarından büyük heyecan duyduklarını, bir an önce devreye alınmasını beklediklerini ifade eden Güzelel, bu ürünlerin dışında Türkiye’nin net ithalatçı olduğu onlarca ürün olduğuna işaret etti.
     Özel sektörün mevcut ve planlanan yatırımlarını engellemeden ve onlara rakip olmadan devletin de petrokimyaya yatırım yapabileceğine dikkat çeken Berat Güzelel, şu değerlendirmeyi yaptı:

“KİM NE ÜRETİRSE ÜRETSİN, BAŞKASINA RAKİP OLAMAZ”
     “Yerli otomobil projemiz TOGG’da nasıl devlet ve özel sektör el ele vererek muhteşem bir başarı hikâyesi yazdıysa, petrokimyada da benzer strateji uygulayabiliriz. Devlet, Petkim’in ve diğer şirketlerimizin ürettikleri ürünleri değil; ülkemizde üretilmeyen ya da büyük oranda ithalata bağımlılık yaşadığımız ürünleri üretebilir. Kamu otoritesi tüm paydaşları bir masa etrafında toplayarak bu planlamayı rahatlıkla yapabilir. Tüm yatırımları özel sektörden beklemek hakkaniyetle bağdaşmıyor. Devlet Petkim’i kurdu, büyüttü ve özelleştirdi. Yeniden ve tam entegrasyona dayalı bir petrokimya kompleksi rahatlıkla kurabilir. Dünyanın en büyük petrokimya şirketlerinin kamu yönetimi ağırlıklı ya da devletin ortaklığındaki şirketler olduğu unutulmamalı.

     İthalat bağımlılığımız çok yüksek oluşu, Türkiye’ye ürün satan şirketler tarafından acımasızca istismar ediliyor. Çünkü herkes biliyor ki, biz üretmek için o hammaddeyi ithal etmek durumundayız. Aksi halde dünyanın 7’inci Avrupa’nın 2’inci büyük üretim gücüne sahip plastik sektörümüzü çalıştıramayız. Keza Otomotivden tekstile, inşaattan tıbbi malzemelere, kimyadan boyaya kadar en temel ihracatçı sektörlerimiz bu ürünleri üretimlerinde kullanmak zorundalar. Bu nedenle petrokimyada kim hangi üretimi yaparsa yapsın, bir başkasına rakip olamaz.”


+ Benzer Haberler
» Tarım zehirlerinde rekor artış
» Elleçlenen yük miktarı 7 ayda 319.6 milyon tonu aştı
» Arsa değerleri bir yılda %78 arttı
» Su ve Kanalizasyon Hizmetlerinde Uyulacak Esaslarda değişiklik yapıldı
» Varlık Barışı işleyişine dair tebliğ yürürlükte
» Bakan Nebati: IMF’den borç alınmadı
» Aktif elektrik enerjisi toptan satış tarifesinde yeni rakamlar yayımlandı
» İhracat İklimi Endeksi’nde iyileşme sona erdi
» Aylık en yüksek reel getiri DİBS’de oldu
» RK’dan Nuh’un Ankara’ya soruşturma


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 10.08.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni