• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Deniz ticaretindeki canlılık umut veriyor

29 Haziran 2022 Çarşamba 00:00
12
14
16
18

Deniz ticaretindeki canlılık umut veriyor


   ► DTO İzmir Şubesi Haziran Ayı Meclis Toplantısı’nda deniz ticareti ve deniz turizmine ilişkin güncel gelişmeler değerlendirildi

           GÜLCİHAN ALTINKAYA      
     İMAEK Deniz Ticaret Odası (DTO) İzmir Şubesi Haziran 2022 tarihli Meclis Toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda, deniz ticareti ve deniz turizmine ilişkin güncel gelişmeler değerlendirildi. Toplantıda konuşan İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk, “Pandemi sonrası deniz turizminde canlılık yaşandığını söyleyen Öztürk, “Her ne kadar deniz turizmiyle ilgili faaliyet gösteren üyelerimizin maliyetleri artmış olsa da, sektördeki canlılık umut veriyor. Geçtiğimiz hafta Kuşadası’na yaptığımız ziyarette, pandemide zor günler geçiren sektör temsilcilerinin yüzlerinin güldüğünü gördük. Yarın da Çeşme’deki üyelerimizle bir araya gelip, değerlendirme yapacağız. Umarız bu sezonun bereketi artarak devam eder, bu yıl 42 milyon turist, 35 milyar dolar gelir hedefini yakalarız” diye konuştu.

“KÜRESEL TEDARİK ZİNCİRİNDE YENİ KIRILMALAR ORTAYA ÇIKIYOR”
     Yüksek enflasyon ve petrol fiyatlarının deniz taşımacılığı ve lojistikte yeni sorunlara yol açtığını ifade eden Öztürk, “Pandemi önlemlerinin gevşetilmesi ile Çin limanları normale dönerken, bu sefer Güney Kore’de taşımacılık işçilerinin, İngiltere’de demiryolu işçilerinin eylemlerinde görüldüğü gibi küresel tedarik zincirinde yeni kırılmalar ortaya çıkıyor. Son bir yıl içinde 5,600 puanı gören Baltık Kuruyük Endeksi, dün 2,300 puanın altına düştü. Dünya Konteyner Endeksi ise 40’lık konteyner navlununda geçen haftaya göre küçük bir düşüşle 7,286 dolara geriledi. Küresel resesyon beklentisi, deniz ticaretindeki beklentileri de negatif etkiliyor. Ancak bölgemizdeki savaş koster navlunlarını, yakıt fiyatları ise ana rotalardaki navlunları yüksek seviyelerde tutuyor” değerlendirmelerinde bulundu.
     Öztürk, “Karadeniz’in kuzeyinde savaş şiddetinden bir şey kaybetmese de, hasat sezonunun başlamasıyla beraber bölgedeki tahılın uluslararası pazara taşınmasıyla ilgili olumlu adımlar var. Geçen hafta Ukrayna Limanlarından ilk gemiler yola çıktı” dedi.

“EKONOMİDEKİ KIRILGANLIK DEVAM EDİYOR”
     Türkiye ekonomisindeki kırılganlığın, alınan olağanüstü tedbirlere rağmen devam ettiğini dile getiren Öztürk, “Kur Korumalı Mevduat, Gelire Endeksli Senet uygulamalarından sonra BDDK tarafından ticari kredi kullanımına döviz şartı getirildi. Kredi kullanımını azaltmayı, dövizdeki artışı frenlemeyi amaçladığı belirtilen uygulama, döviz kurunu bir miktar aşağı çekse de, sanayi şirketlerinde ve ihracat sektörlerinde belirsizlik yarattı. Bankalar kredi musluklarını kesti. Haziran ayında Tüketici Güven Endeksi 63,4 puan ile endeks tarihinin en düşük seviyesini gördü. CDS yani ülke risk primi 850 puanı gördükten sonra 800 puan seviyelerine geriledi. 2022 bütçesi ise beş ay sonra bitti, ek bütçe yapma zorunluluğu ortaya çıktı. Artan tüketici fiyatları, asgari ücretin güncellenme beklentilerini ülkenin ana gündemi haline getirdi” diye konuştu.

“ÇEVREYE DUYARLI YEŞİL LİMANLARA İHTİYAÇ VAR”
     Deniz ticaretini ve limanları doğrudan ilgilendiren dış ticaretteki canlılığın mayıs ayında da devam ettiğini söyleyen Öztürk, Ocak-Mayıs 2022 döneminde ihracatımız yüzde 20 artışla 102 milyar dolara, ithalatımız ise yüzde 41 artışla 145 milyar dolara ulaştı. Gerek Ukrayna’daki savaş gerekse pandemi sonrası hızlanan ticaret ile başlayan limanlardaki sıkışıklık devam ediyor. Denizcilik Genel Müdürlüğü istatistiklerine göre ilk 5 ayda limanlarımızda elleçlenen yük miktarı geçen yıl 212 milyon ton iken, bu yıl 228 milyon tona çıktı. Konteyner trafiğinde bir durağanlık yaşanmasına rağmen yine ilk beş ayda elleçlenen konteyner 5,16 milyon TEU’dan 5,33 milyon TEU’ya ulaştı. Türkiye Liman İşletmecileri Birliği’nin bu ay açıkladığı bir rapora göre ülkemiz limanlarının 2050’de 1,3 milyar ton ve 41 milyon TEU yük elleçleme düzeyine ulaşması öngörülüyor. Bunun için de 2-2,5 kat kapasite artışına, mega limanlara ve çevreye duyarlı yeşil limanlara ihtiyaç var” ifadelerini kullandı.

“KEMALPAŞA’NIN, LOJİSTİK BÖLGE KABİLİYETİ ARTIRILMALI”
     Öztürk, “İzmir Kalkınma Ajansı, Çandarlı Limanı Projesi’nin revizyonu ve liman ile bağlantılı rüzgar sanayi ihtisas endüstri bölgesinin kurulması, Kemalpaşa Lojistik Merkezi ve İzmir Limanı arka bölgesinde teknoloji geliştirme bölgesi kurulması olmak üzere üç ayrı fizibilite çalışması yapmaya hazırlanıyor. Ülkemizin vizyon projesi olarak değerlendirdiğimiz Kuzey Ege Çandarlı Limanı’nın bir mega liman olarak yeniden tasarlanması ve çok zaman geçmeden ülkemiz dış ticaretinde yer alması gerektiğini her fırsatta dile getiriyoruz. Diğer yandan halihazırda lojistik bir merkez haline gelen Kemalpaşa’nın, yapılacak yatırımlarla lojistik bölge kabiliyetinin artırılması gerekiyor. Geçen hafta İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde yapılan toplantı ile Lojistik Depolama ve Teknolojileri Fuarı’nın startını verdik. İZFAŞ tarafından 29 Eylül-1 Ekim tarihlerinde düzenlenecek LOGISTECH Fuarı ile yurtdışından ve Türkiye’den gelecek katılımcı ve ziyaretçiler ülkemizin en büyük lojistik fuarını İzmir’de yapmayı hedefliyoruz. Fuarın yaratacağı dalga, bölgemizin de lojistik performansını artıracak” ifadelerine yer verdi.
     Öztürk, kruvaziyer turizminde de canlılığın devam ettiğini belirterek, “Kuşadası’nda her gün iki ya da üç gemiyi bir arada görmek mümkün. Bugün de İzmir Limanı’na yıllar sonra üç gemi aynı anda yanaştı. İzmir’e bugün itibariyle 8 gemi ve 10 bin civarında yolcu geldi. Ege Port Kuşadası Limanı’na ise 27 Haziran itibariyle 159 gemi seferi ile 131 bin yolcu ayak bastı. Kruvaziyer sektörünün gelişmesi için büyük çaba gösteren kuruluşlar olarak ekilen tohumların meyvesini almanın mutluluğunu yaşıyoruz” ifadelerinde bulundu.

“YENİ HİZMET BİNAMIZ İLK DEFA BİR ETKİNLİĞE EV SAHİPLİĞİ YAPACAK”
     Cuma günü 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nın 96’ncı yılını kutlayacaklarını söyleyen Öztürk, “Bu kutlamanın bizim için bir başka özelliği, Pasaport’taki yeni hizmet binamızın ilk defa bir etkinliğe ev sahipliği yapacak olmasıdır. İzmir denizciliğine ve İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi’ne yakışan bu binamızda cuma günü saat 19.30’da bir kokteyl düzenleyeceğiz. Meclis Üyemiz Taner İzmirlioğlu’nun deniz ticaretiyle ilgili koleksiyon sergisinin ve fotoğraf sanatçısı-dalgıç Murat Kaptan’ın fotoğraf sergisini açacağız. Büyükşehir Belediyemiz öncülüğünde düzenlenen İzmir Körfez Festivali de bu yıl ilk defa Denizcilik ve Kabotaj Bayramı günü başlayıp, 3 Temmuz’a kadar devam edecek. Festivalde 1 Temmuz saat 16.30’da Kültürpark’ta “Denize Dair Sohbetler” oturumunun başkanlığını yapacağım” diye ifade etti.


+ Benzer Haberler
» Tarım zehirlerinde rekor artış
» Elleçlenen yük miktarı 7 ayda 319.6 milyon tonu aştı
» Arsa değerleri bir yılda %78 arttı
» Su ve Kanalizasyon Hizmetlerinde Uyulacak Esaslarda değişiklik yapıldı
» Varlık Barışı işleyişine dair tebliğ yürürlükte
» Bakan Nebati: IMF’den borç alınmadı
» Aktif elektrik enerjisi toptan satış tarifesinde yeni rakamlar yayımlandı
» İhracat İklimi Endeksi’nde iyileşme sona erdi
» Aylık en yüksek reel getiri DİBS’de oldu
» RK’dan Nuh’un Ankara’ya soruşturma


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 10.08.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni