• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Çocukların %45’i mevsimlik tarım işçisi

11 Haziran 2022 Cumartesi 13:00
12
14
16
18

Çocukların %45’i mevsimlik tarım işçisi


           HABER MERKEZİ      
     HAK-İŞ Konfederasyonu Yönetim Kurulu tarafından 12 Haziran Çocuk İşçiliğiyle Mücadele günü dolayısıyla açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada, “Çocuk işçi sayısı tüm dünyada giderek artmış ve ILO raporlarına göre, 160 milyona ulaşmıştır. Yapılan araştırmalar, Türkiye’de çocuk işçilerin yüzde 45 gibi bir oranının mevsimlik tarımda çalıştığına işaret ediyor” denildi.
     Açıklamada, “Çocuk işçiliğinin; küresel, toplumsal, insani ve ahlaki bir sorun olduğu gerçeğini unutmamalıyız ve çocuk işçiliğine neden olan temel sorunlara odaklanmalıyız. Çocuk işçiliği sorunu tüm dünyada yaşanan küresel bir sorundur. Hemen hemen her ülkede ortaya çıkan bu sorun, toplumsal; insani ve ahlaki sorunları da beraberinde getirmektedir. Nitekim, çocuk işçi sayısı tüm dünyada giderek artmış ve ILO raporlarına göre, 160 milyona ulaşmıştır.

     HAK-İŞ olarak, çocuk işçiliğine neden olan temel sorunlara küresel bir bakış açısıyla odaklanmamız gerektiğini belirtmek istiyoruz. Şüphesiz çocuklarımızın hayal dünyaları oldukça geniştir. Çocukların hayal dünyasının zenginliği, tarımda, sanayide işçi olarak çalışmak değil, parklarda, okullarda, kütüphanelerde çocuk olarak var olmaktır. Özellikle gezici mevsimlik tarımda çalışan çocukların çadırlarda yaşamak durumunda olduğunu da göz önünde bulundurursak, yaşam koşullarının da ne kadar zor olduğunu görmekteyiz. HAK-İŞ olarak, çocuk işçi sorunun çözümüne bu açılardan da bakılması gerektiğini düşünüyoruz. Yarınlarımız olan çocuklarımızın hayallerini gerçekleştirmeli, onları rahat ettirecek yaşam alanlarını hazırlamak için daha fazla hassasiyet duymalıyız” ifadelerine yer verildi

ÇALIŞAN ÇOCUKLAR TEMEL HAKLARDAN MAHRUM KALIYOR
     Sendikal örgütlenmenin çocuk işçiliğinin önlenmesi için önemli bir adım olduğu belirtilen açıklamada, “Çünkü sendikal örgütlenme, hak ihlallerinin önüne geçilmesini, yoksulluğun önlenmesini, hakların ve özgürlüklerin geliştirilmesini sağlamaktadır. İşte bu sebeple, sendikal örgütlenmenin teşvik edilmesinin çocuk işçiliğini önlemede kilit bir role sahip olduğunu düşünüyoruz. HAK-İŞ Konfederasyonu olarak çocuk işçiliğiyle mücadele için bütün çalışanları sendikalı olmaya davet ediyoruz. Araştırmalar gösteriyor ki, çocuk işçiliği çocuğun eğitim, sağlık gibi temel haklarına erişimini engellemekte, çocuğun fiziksel ve ruhsal bütünlüğüne zarar vermektedir. Yapılan araştırmalar, Türkiye’de çocuk işçilerin yüzde 45 gibi bir oranının mevsimlik tarımda çalıştığına işaret ediyor. Tarımda çalışan çocukları hizmet sektöründe ve sanayide çalışan çocuklar izliyor. Genel itibariyle, çocukların çalışırken çok fazla risk taşıdıklarını, eğitim, sağlık, oyun gibi en temel haklarından mahrum kaldıklarını unutmamak önemlidir” denildi.

     Açıklamaya göre, “HAK-İŞ olarak, bir çocuğu korumanın toplumsal bir sorumluluğumuz olduğunu ve bu sorunun çözümünde sivil toplum aktörlerine önemli sorumluluklar düştüğünü biliyoruz. HAK-İŞ Konfederasyonu olarak, çocuk işçiliğinin toplum üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmak ve çocuk işçiliği ile mücadele konusunda farkındalığı artırmak amacıyla bilinçlendirme çalışmaları yapmaktayız. Kamu kurum ve kuruluşları, uluslararası kuruluşlar ve sivil toplum kuruluşları ile birlikte ortak çalışmalar yürütmekteyiz. HAK-İŞ olarak, çocuk işçiliği sorunu çözüme kavuşana kadar bu çalışmalarımıza hassasiyetle devam edeceğiz” ifadesi kullanıldı.

 


+ Benzer Haberler
» CV Bank haziranda 102 kişiyi iş sahibi yaptı
» “Future Of Technology” webinarında siber güvenlik konuşuldu
» Uşak İl Özel İdaresi elektrik tesisat onarımı yaptıracak
» Büyükşehirden Beydağlı üreticilere küçükbaş hayvan desteği
» Batur’dan iyiliğe davet; “Askıda Kurban” kampanyamıza katılın
» Karabağlar’da kurban satış yerleri denetleniyor
» Beydağ’da Ovacık Yaylası’na sıcak asfalt
» Osmaniye Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü bina onarımı yaptıracak
» Yazılım ihracatında hedef 15 milyar dolar
» Tarım makineleri ihracatı ilk 5 ayda %3 arttı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 06.07.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni