• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Cobot’lar ile iş birliği üretimde verimliliği artıyor

29 Ocak 2022 Cumartesi 10:00
12
14
16
18

Cobot’lar ile iş birliği
üretimde verimliliği artıyor


           HABER MERKEZİ      
     İşletmenin büyüklüğü ne olursa olsun robotik otomasyona geçiş ile birlikte şirketler, hızlı yatırım geri dönüşü avantajıyla rekabette öne geçebilecek. Konu ile ilgili olarak Universal Robots’un Türkiye ve MEA Ülke Müdürü Kandan Özgür Gök, cobot’ların kaliteli ürün ve hızlı yatırım geri dönüşü hedefleyen işletmeler için de oldukça cazip imkanları beraberinde getirdiğini açıkladı.
     Robotik teknolojilerin gelişmesiyle birlikte üretimde robotların sayısı her geçen gün artıyor. Cobot’lar esnek otomasyon konseptiyle, hızlı değişimlere kolayca cevap verilmesine, üretim maliyetlerinin düşürülmesine, kalitenin artırılmasına, verimlilik ve küresel rekabetin önünün açılmasına katkı sağlıyor. Küresel veri platformu Statista, cobot pazarının büyüklüğünün 2020 ile 2030 arasında yıllık yaklaşık yüzde 33 büyüyeceği tahmin ediyor. Buna göre; 2020’de yaklaşık 475 milyon dolar büyüklüğe sahip pazar, 2030 yılında yaklaşık 8 milyar dolara ulaşacak.
     Universal Robots’un Türkiye ve MEA Ülke Müdürü Kandan Özgür Gök, cobot’ların otomotiv ve yan sanayi, metal ve talaşlı imalattan, plastik ve polimere, medikalden elektrik ve teknolojiye, gıda ve tarımdan kimya, beyaz eşya sanayiye kadar KOBİ’ler dahil tüm ölçekteki her sektörde, yüksek verimlilikle kullanıldığını açıkladı.

HIZLI YATIRIM GERİ DÖNÜŞÜ SAĞLIYOR
     Cobot’ların, gerek yüksek üretim adetlerinde, gerekse düşük üretim adetlerinde geniş yelpazedeki ürün çeşitliliğinin olduğu üretimlere uyarlanarak verimlilik artışı ile fark yarattığının altını çizen Gök, “Cobot’lar işletmenin büyüklüğü ya da ürünün özelliği ne olursa olsun her türlü üretim tesisine entegre edilebiliyor. Üretimde kalite artışı, hammadde kaynaklarında tasarruf, yeni pazarlara açılma ve rekabette avantajlarının yanı sıra hızlı bir yatırım geri dönüşü de sağlıyor” dedi.

BİRDEN ÇOK ÜRETİM HATTINA KOLAYCA KONUMLANDIRILABİLİYOR
     Risk analizine bağlı olarak hiçbir güvenlik bariyerine ihtiyaç duymadan insanlar ile yan yana, esnek üretimin kapılarını açan cobot’ların, dar alanda tüm eksenlerde ± 360 derece dönüş kabiliyetine sahip olduğunu belirten Kandan Özgür Gök, “Son derece hafif olan cobot’lar, üretim düzenini değiştirmeden birden çok üretim hattına kolayca tekrar konumlandırılabiliyor. Robotların daha önce tek bir görev için uygulandığı yerlerde cobot’lar yeniden programlanabilir özelliğiyle ön plana çıkıyor. Örneğin, üretim sürecinde yeni bir ihtiyaç ortaya çıkarsa çok basit bir programlama ile cobot, başka bir iş için uygulanabiliyor. Cobot’lar ile iş birliği endüstride daha çevik ve üretken bir avantaj sağlıyor” diye konuştu

COBOT PROGRAMLAMA 87 DAKİKADA ÖĞRENİLEBİLİYOR
     Gök, cobot kullanmanın eğitim süreci ile ilgili de, “Cobot’ların kullanıcı dostu sezgisel el kumandası olmasının yanı sıra robot kolunu elle hareket ettirerek de programlama imkânı olması da diğer önemli avantajları arasında yer alıyor. Universal Robots’un internet sitesinden 7/24 ulaşılabilen UR Akademi ile isteyen herkese çevrim içi, Türkçe ve e-sertifikalı eğitimleri ile yaklaşık 87 dakikada cobot programlamayı öğrenme imkanı sunuyor” şeklinde konuştu.


+ Benzer Haberler
» Yazılım ihracatında hedef 15 milyar dolar
» Tarım makineleri ihracatı ilk 5 ayda %3 arttı
» JPMorgan’ın Türkiye enflasyon tahmini yükseldi
» Enflasyonla mücadeleye yönelik atılan 11 adım
» ASELSAN’dan 24,6 milyon dolarlık sözleşme
» Çaya iki ayda üçüncü zam
» Obilet hakkında soruşturma
» İzmir’de suya zam
» Reel efektif döviz kuru haziranda geriledi
» “Devlet petrokimyaya yatırım yapmalı”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 06.07.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni