• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Çiftçilerin kredi faiz oranlarının düşürülmesi talebine yeşil ışık yanmadı

10 Mayıs 2022 Salı 10:00
12
14
16
18

CHP Milletvekili Gürer, “Çiftçinin kredi faiz oranı düşürülecek mi?” diye sordu, Bakan Nebati’den olumlu yanıt gelmedi…

Çiftçilerin kredi faiz oranlarının düşürülmesi talebine yeşil ışık yanmadı


   ► Gürer: Mevcut koşullar göz önünde bulundurularak, kredi faiz oranları belirlenmeli

           HABER MERKEZİ      
     CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, çiftçileri Ziraat Bankası tarafından verilen kredilerin faiz oranlarının indirilmesi ve sıfır faizli kredi limitinin artırılması talebini, Hazine ve Maliye Bakanlığına yönelttiği yazılı soru önergesiyle Meclis gündemine taşıdı.
     Gürer’in önergesine yanıt veren Bakan Nurettin Nebati, konuyla ilgili 2015 yılında yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararına istinaden uygulanmakta olan faiz oranlarıyla kredi limitlerinin aynen geçerliliğini koruduğuna dikkat çekti. Bakan Nebati faiz oranlarında indirim ve sıfır faizli kredilerde limit artışına yönelik bir çalışmadan bahsetmedi.
 
     Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, pandemi koşulları, kuraklık, girdi maliyetlerindeki artış gibi nedenlerden dolayı zor günler geçiren çiftçilerin Ziraat Bankası’ndan çektiği kredi faiz oranlarının düşürülmesi ve sıfır faizli kredi miktarının arıtılması yönündeki taleplerini Meclis gündemine taşıdı.
     CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Hazine ve Maliye Bakanı Nurettin Nebati tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği yazılı soru önergesinde şu soruları yöneltti:

     - Ziraat Bankası tarafından çiftçilere verilen sıfır faizli kredinin limitinin 250 Bin TL olarak güncellemesi için yapılan bir düzenleme bulunmakta mıdır?
     - 100 bin TL ve üzeri kredilerde uygulanan yüzde 15 olarak uygulanan faiz oranlarında indirim yapılması ile ilgili bir çalışma yapılmakta mıdır?


     CHP Milletvekili Gürer’in önergesine yanıt veren Bakan Nebati, 02/01/2020 tarihli ve 2015 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı’nda belirlenen esaslar çerçevesinde T.C. Ziraat Bankası A.Ş. ve Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından tarımsal üreticilere Hazine faiz destekli yatırım ve işletme kredileri kullandırıldığını belirtti.
     Bakan Nebati, bu krediler için üretici tarafından ödenecek faiz oranının, söz konusu Karar’da belirtildiği üzere Banka’nın tarım kredilerine uyguladığı faiz (piyasa faizi) üzerinden yine kararda belirtilen indirim oranları uygulanarak hesaplandığını belirtti.

BAKANDAN OLUMLU YANIT YOK
     Bakan Nebati, çiftçilerin sıfır faizli kredi limitinin artırılma ya da kredilerdeki faiz oranlarının indirilmesine yönelik taleplere olumlu yanıt vermedi.

GÜRER: “MEVCUT KOŞULLAR GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURULMALI”
     Önerge sahibi CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise tarımsal üretimdeki maliyet artışlarının çiftçileri ciddi manada mağdur ettiğine değindi. Kuraklık ve pandemi sürecinde yaşanan sorunların da çiftçilere sıkıntıya soktuğunu anlatan Gürer, bu koşullarda Ziraat Bankası’nın çiftçilere verdiği tarımsal kredilerin, normal koşullardaki gibi değerlendirilmemesi, mevcut koşullar gereği faiz oranlarının indirilmesi yada sıfır faizli kredi limitlerinin artırılması gerektiğini belirtti.


+ Benzer Haberler
» Gençlerin yarısı hizmet sektöründe
» Nebati: TKBB’nin aktifleri 467 milyar TL
» Diş hekimleri ve doktorlar grevde!
» Tarım-ÜFE yıllık %118,53 arttı
» Nisan ayında 133 bin 58 konut satıldı
» Zam dalgası devam ediyor!
» İzmir, Çeşme Projesi’ne karşı tek yürek
» Atatürk Havalimanı ‘millet bahçesi’ olacak
» Gürer: İcra takibi dosya sayısı 23 milyonu geçti
» Yabancı turistleri artık Türk firmaları taşıyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 18.05.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni