• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Belgesi olmayan mesleğini yapamayacak”

28 Ocak 2022 Cuma 17:00
12
14
16
18

“Belgesi olmayan mesleğini yapamayacak”


   ► Kuaför ve Güzellik Uzmanlığı mesleklerinde mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğu Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe konuldu

           DİLAY SARKİLER      
     Yürürlüğe giren kanunla birlikte, ustalık belgesi, meslek lisesi diploması ya da üniversitelerin mesleki ve teknik eğitim veren okulların diplomasına sahip olan kuaförler için mesleki yeterlilik belgesi almak zorunlu olmayacak. Ancak bu belgelerden birine sahip olmayan kuaförlerin mesleklerini devam ettirmek için belge alması gerekecek. Mesleki yeterlilik belgesi sınavlarında hijyen, iş sağlığı ve güvenliği gibi alanlarda kuaförlerin yetkinliği test edilecek.

BELGE ZORUNLULUĞU SEKTÖRDE KALİTEYİ ARTIRACAK
     Belge zorunluluğu getirilmesinin, sektörde kaliteli hizmet anlayışının benimsenmesini sağlayacağını söyleyen İzmir Kuaförler Manikürcüler ve Güzellik Salonu İşletmecileri Odası Başkanı Sezai Apaydın, “Mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğu sektörde hizmet kalitesini yüzde yüz artıracak. Belge alabilmek için sınava giren meslektaşlarımız mesleğin detaylı ve ince nüanslarını öğrenmiş olacaklar. Kendi becerilerini de geliştirecekler. Bu durum da onların mesleğe daha ciddiyetle yaklaşmalarını sağlayacak” dedi.
     Apaydın İzmir’de mesleki yeterlilik belgesine sahip kuaförlerin sayısı ile ilgili henüz bir veri olmadığını belirtti. Apaydın, “Kuaförlerin sayısı on binleri buluyor. Ancak tabii aralarında bu belgeye sahip olmayan bir kesim var. Yeni çıkan kanunla mesleki yeterlilik belgesi, hangi mesleği yapıyorsanız, her meslek dalında zorunlu hale getirildi. Bununla ilgili Millî Eğitim Bakanlığı’nın yaptığı sınavlar var. Ayrıca özel okullar, halk eğitim merkezlerinin verdikleri denk belgeler var. Bunların da bir üst sınıfında yine Millî Eğitim Bakanlığı’nın verdiği uzmanlık belgeleri ve yanlarında eleman çalıştırabilmeleri ve usta eğitici belgeleri var. Şimdiye kadar bu uygulama devam ediyordu ancak kanunlaştırılmamıştı. Ancak şimdi bu kanunla birlikte insan sağlığını ilgilendiren mesleklerde belgesiz kimseler bu meslekleri yapamayacaklar” diye konuştu.

“BELGELENDİRİLMEMİŞ MESLEKTAŞIMIZ KALMAYACAK”
     Apaydın, mesleki yeterlilik belgesi edindirme konusunda altyapı çalışmalarının uzun süredir devam ettiğini belirterek, “Uzun yıllardır mesleki yeterlilik konusunda altyapı oluşturuyoruz. Kanunlaştıktan sonra oluşturulan kurulla birlikte TESK proje ortağı olduk. Konfederasyonun kurmuş olduğu ESYEM belgelendirme işlemlerinden sorumlu bir kuruluş. Ancak özel firmalar da bu akreditasyon programından faydalanarak belge verme yetkisi aldılar. Biz, İzmir Kuaförler Manikürcüler ve Güzellik Salonu İşletmecileri Odası olarak 2022 yılı sonuna kadar belgelendirme çalışmalarını ciddi bir şekilde ele alacağız. Belgelendirilmemiş meslektaşımız kalmayacak” dedi.
     Apaydın, ESYEM ile ortak yürütecekleri çalışmalar sonucunda üyelerine belgelendirme konusunda imkân sunacaklarını açıklayarak, “Oda olarak kamu kuruluşu olan ESYEM ile ortak çalışma yürüteceğiz. Altyapı oluşturabilmek adına yönetim kurulu üyelerimiz çok çaba gösterdiler. Bu yıl itibariyle projemizi hayata geçireceğiz. Yıl sonuna kadar da eğitim salonumuzu sınav salonu haline getirerek, ihtiyaç sahibi olan meslektaşlarımızın belgelendirme işlemleri için çalışmalarımızı sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.

“BELGE SAHİBİ OLMAYANLAR ÇALIŞAMAYACAK”
     2022 yılının Aralık ayı sonuna kadar mesleki yeterlilik belgesi alınması gerektiğinin altını çizen Apaydın, “1 Şubat 2023 itibariyle yapılan denetimlerde belge sahibi olmayanların çalışmasına izin verilmeyecek. Belgeyi almak için okur-yazar olma zorunluluğu dışında bir şart yok. Orta okul mezunları dışında ileri yaşta olan meslektaşlarımızın ilkokul mezuniyetleri de yeterli olacak. Belgeyi almaya hak kazanmak için gerekli olan tek şey sınavı başarı ile geçebilmektir” açıklamasında bulundu.
     Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken, belge zorunluluğunun getirilmesi ile ilgili yaptığı açıklamada, “Konfederasyonumuzun Esnaf ve Sanatkârlar Yeterlilik Merkezi (ESYEM) isimli mesleki yeterlilik alanında faaliyet gösteren belgelendirme kuruluşu, kuaför ve güzellik uzmanlığı dallarında belgelendirme faaliyetlerine devam ediyor” ifadelerine yer verdi. 2022 yılı sonuna kadar belge almayan kuaför ve güzellik uzmanlarının 2023 yılı itibariyle çalışmalarına izin verilmeyecek.


+ Benzer Haberler
» Üzümcü fiyatta artış bekliyor
» İklim değişikliği orman yangınlarını körüklüyor
» Elektriğe zam ALS’linin nefesini kesti
» Klima ile serinlemenin maliyeti artıyor
» KV indirimi ihracatı ve üreticiyi teşvik edecek
» “Yabancı yatırımcının ilgi odağı olmaya devam ediyoruz”
» Ukraynalı turistin yerini İngiliz dolduracak
» Konut davalarında patlama yaşanıyor
» Tarladaki kimyasalı ‘atıktan gübre’ silecek
» Elektrik zammı yenilenebilir enerjiye talebi artırdı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 20.05.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni