• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

BAYOSB İzmir’in yükselen yıldızı olmaya aday

02 Ağustos 2018 Perşembe 07:00
12
14
16
18

   ► 2018 yılı içinde 30 milyon liralık altyapı yatırım planını tamamlamayı hedeflediklerini belirten BAYOSB Yönetim Kurulu  Başkanı Aydın Telseren, “2018 itibariyle 1000 kişi olan çalışan sayısının katılımcılarımızın artması ile birlikte 2019 sonunda 2500 kişiyi aşacak” dedi.

     Çarpık sanayileşmenin önlenmesi, kaynakların rasyonel kullanılması bilgi ve bilişim teknolojilerinden yararlanılması gibi pek çok avantajı bünyesinde bulunduran Bağyurdu Organize Sanayi Bölgesi (BAYOSB) 2018 yılı içinde 30 milyon liralık altyapı yatırım planını tamamlamayı hedefliyor. Bölgeyle ilgili sorularımızı Bağyurdu Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Telseren yanıtladı.

Bağyurdu Organize Sanayi Bölgesi hakkında bilgi verir misiniz? 
     Bölge sanayicilerinden oluşan 100 sanayici bir araya gelerek Bağyurdu beldesinde 971 parsel tapu kayıtlı 1468 dönüm tarım dışı arazi, Müteşebbis 100 sanayicinin ortak girişimiyle kurulan KOPSAN Kooperatifi Tüzel kişiliği altında satın alınarak  Eylül 2006 tarihinde OSB kurma yolculuğu başlamıştır. 27.10.2008 tarihinde 4562 sayılı yasa çerçevesinde Bakanlık 264 sicil numarasına tescil edilerek, BAYOSB tüzel kişiliğini kazanmıştır.
     2008 yılında kuruluş sürecimizi tamamladıktan sonra önceliğimizi altyapı çalışmaları iki etap olacak şekilde planladık. 2011 yılında çalışmalara başlayıp  kısa bir süre içerisinde I. Etap çalışmalarımızı tamamladık ve ilk katılımcımızı bölgemize kazandırdık. 44 sanayi parseli olarak tamamlanan I. Etabımızda 2018 yılı itibari ile 8 katılımcımızı daha bölgemize kazandırdık ve 13 katılımcımızın da inşaat süreci devam etmektedir.  Günümüz şartlarında 1000 kişinin çalıştığı bölgemizde 2018 yılı sonunda doluluk oranımızın yüzde 40’a ulaşmasıyla istihdam verilerimiz oldukça artacaktır. Ayrıca II. Etap altyapı çalışmalarımız devam etmekte ve 2018 Haziran ayı itibari ile yüzde 70’i bitmiş durumdadır. BAYOSB Bakanlık kredisi kullanmayıp, üye katılım payı ve arsa satışları gelirleri ile yatırımlarını sürdürmektedir.

Bölgenin kuruluş amacından bahseder misiniz?
     Makine imalatı ve metal şekillendirme sektörüne hizmet veren ve gelişme sürecini tamamlamış küçük sanayi sitelerinde yetersiz alanlarda çalışmakta olan sanayicilerimizi bir çatı altında toplayarak firmaların verimliliğini artırmak istiyoruz. Rekabet gücü oluşturarak sektörün gelişimine katkı sağlamak, istihdamı artırmak, gelişen teknolojinin takibini yapmak, kalifiye iş gücü oluşturmak ve çevre sorunlarını önlemek amacıyla çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Altyapı çalışmalarınız hakkında bilgi verir misiniz?
     Bölgede tüm altyapılar kaldırımlarımızın altında bulunmaktadır. Kanalizasyon ve yağmursuyu hatlarımız koruge boru, doğalgaz hatlarımız çelik ve PE borulardan imal edilmiş ve İzmirgaz tarafından onaylanmıştır. İçme suyu ve yangın suyu hatlarımız HDPE boru, elektrik altyapısı tamamen fider kablo olarak TSE ve TEDAŞ şartnamelerine uygun olarak AG ve OG şebekesi iki ayrı hat şeklinde döşenmiştir. 25, 20 ve 15 metrelerden oluşan tüm yollarımız hasır demirli beton yol şeklindedir. Bölge sınırlarımız içerisinde 2014 yılı Ekim ayında 20.000 m2’lik bir alanda 154/34,5kV’lik elektrik indirici merkez kurulmuştur. Bu sayede katılımcılarımıza sorunsuz ve kesintilerden uzak bir şekilde hizmet sağlamaktayız. RM-A doğalgaz istasyonu temin ve yapımı ile 4” bağlantı hattı malzeme temin ve yapımı” işine ait ihalemiz 2017 yılı içerisinde gerçekleştirilmiştir. Bu sayede 2018 yılı içinde bölge sanayicisi doğalgaz kullanabilecek hale gelecektir. Bölge sınırlarımız içerisinde bulunan derin su kuyuları tarafından daimi olarak beslenen 2000 m3’lük su depomuz sayesinde katılımcılarımıza hizmet sunmaktayız. Arıtma tesisi alanı olarak bölge sınırlarımız içerisinde 30.000 m2 yer ayrılmıştır. Altyapı çalışmalarının tamamlanmasının ardından arıtma tesisi yapımına başlanacaktır. Arıtma tesisimizin çıkış suyu bölge sulama suyu olarak kullanılacaktır.

Bölgenin avantajları neler?
     Hizmet noktasında; Avrupa ülkeleri seviyesinde kalite hizmeti sunarak katılımcılarımızın memnuniyetini en üst seviyede tutmak, katılımcılarımızın ekonomik gücünü arttırmak, düzenli ve planlı yapılaşma oluşturarak çevre ile barışık, çevre dostu bir OSB olmak, aynı zamanda tarım arazilerini koruyarak, tarım arazilerine zarar vermeden faaliyette bulunmak, hizmet, yönetim ve projelerimiz ile örnek, lider bir OSB olmak temel prensiplerimiz arasında yer alıyor. Bölgemiz Ankara - İzmir ve Manisa - Turgutlu karayolu üzerinde olması nedeniyle İzmir’e 40 Km, Manisa’ya 25 Km, İzmir Limanı’na 44 Km, Adnan Menderes Hava Alanına 46 Km, Lojistik köye 15 Km olup, Ankara-İzmir Hızlı Tren yolu ve İzmir-İstanbul Otobanına 1 Km mesafede oluşumuz ve Uluslararası İzmir Fuarı’nın yatırımcılarımıza tanıdığı tanıtım avantajı, bölge sınırlarımız içerisinde 20.000 m2’lik bir alanda 154/34,5kV’lik elektrik indirici merkezimizin kesintisiz hizmet sağlaması, 2018 yılı içinde bölgemizde faaliyete girecek olan RM-A doğalgaz istasyonumuz, Sınırlarımız içinde bulunan BAYOSB Fahrettin Selçik Mesleki Eğitim Merkezi’miz ile katılımcılarımızın daima yanındayız.

Yapılan yatırımlar hakkında bilgi verir misiniz?
     9 parselde üretimin başladığı, 13 parselde de inşaatın sürdüğü BAYOSB’de doğalgaz istasyonumuz yakında devreye girecek. 2018 itibariyle 1000 kişi olan çalışan sayısının katılımcılarımızın artması ile birlikte 2019 sonunda 2500 kişiyi aşacak.
     Bağyurdu Organize Sanayi Bölgesi olarak, yeni yatırımcılara Endüstri 4.0 ve teknoloji temelli üretim konusunda yönlendirme ve bilgi desteği de veriyoruz. Yeni fabrika yatırımı yapacak firmalara yüksek katma değerli üretim ve teknolojik altyapı konusunda üretime yönlendirmekteyiz, bölgede teknoloji kümelenmesi oluşturarak kent ve ülke ekonomisine daha çok katkı sağlamayı amaçlıyoruz. Yeni kurulan fabrikalarda, daha yatırım aşamasında doğru politikalar uygulanırsa Endüstri 4.0’ın açılımı olan robotik üretim ve nesnelerin internetini kullanan bir altyapıyı kurması daha kolay olur. Bu anlamda OSB olarak yatırımcı firmalara gerekli yönlendirmeyi yapıyoruz. Bu konuda destek ve teşvik veren birçok kurum var. Biz bu kurumlarla firmalar arasında köprü görevi görüyoruz. Dünya ile rekabetten geri kalmamak için teknolojiyi satın alan değil, tüm dünyaya satan bir ülke olmaktan başka şansımız yok. Biz de OSB yönetimi olarak bu konularda yatırımcılarımızı bilgilendiriyor ve yönlendiriyoruz. Altyapı çalışmalarımızın tamamlanıp yüksek teknolojili üretim yapacak olan sanayicilerimizin bölgemize kazandırılarak katılımcı sayımızı ve bölgemizdeki istihdamın arttırılmasını sağlamaktır. Arıtma tesisinin bölgemize kazandırılması, bölgemizde yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılması adına güneş enerjisi sistemlerinin sanayi tesislerimize kazandırılması ve mümkün olan en kısa sürede BAYOSB’mizi Yeşil OSB’ler arasına kazandırarak, EKOPARK Endüstri Bölgesi olmayı hedeflemekteyiz.

     BAYOSB’ mizde ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi, ISO 10002 Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sistemi, OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi, ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi kurulmakta olunup ilerleyen dönemlerde bu yönetim sistemleri ile bölgemiz belgelendirilecektir. EKOPARK Endüstri Bölgesi olmanın yapıtaşlarından olan ISO 50001 Yönetim Sistemi hazırlıklarımız da başlamıştır.
     Özellikle son dönemlerde “Sanayi ve Tarım Vadisi” diye adlandırdığımız projemiz, Belkahve’den Turgutlu’ya kadar uzanan ileride genişletilerek içerisine Salihli ve Manisa Merkez’i de alabilecek olan alanda yol haritası oluşturarak; tarıma elverişli alanların korunması, arazilerin verimli kullanılması ve sanayileşmedeki ilerleyişin nitelikli tarım arazilerini kaybetmeden sistemli bir şekilde olması için bölgede tamamlayıcılık ilkesini güçlendirmeyi amaçlıyoruz.
     Mesleki ve teknik eğitim alanında büyük bir atılım yaparak ilk olarak yerleşkemiz içindeki sanayicilerimizin ihtiyacı olan ara eleman sorununu çözmeyi hedefledik. Sınırlarımız içinde açılışını yaptığımız BAYOSB Fahrettin Selçik Mesleki Eğitim Merkezi’mizde bugüne kadar bölgemize yakın yerlerde ikamet eden mesleksiz gençlerimize sertifikalı eğitim programları düzenledik. Şimdiye kadar üç dönemde ve her biri dörder ay süren kurslarımızdan M.E.B. onaylı sertifika ile 100 gencimizi mezun etmenin sevinci yaşadık. Bu kurslarımıza CNC Operatörü, CNC Programcısı, Metal Sac İşlemeci (sac kaynak işleri), İşletme Elektrik Bakımcısı, Hidrolik-Pnömatikçi sertifikalarını verdik. “İşsiz ve Mesleksiz Gencimiz Kalmasın” Mesleki Eğitim Projemiz ve “Sertifikasız Çalışan Kalmasın” MYK Sertifikalandırma Projemiz devam etmektedir. Hizmet anlayışımız gereği her biri alanında uzman kadromuzla biz bir aileyiz ve yatırımcılarımızı BAYOSB ailesine katılmaları için bekliyoruz.

BAYOSB’nin avantajları

 • Çarpık sanayileşmenin önlenmesi,
 • Kaynakların rasyonel kullanılması bilgi ve bilişim teknolojilerinden yararlanılması,
 • Sanayinin çevreye duyarlı, planlı ve verimli yapılaşmasının OSB organizasyonları ile mümkün olması,
 • Gelişmiş yörelerde sanayinin sadece OSB alanları için devlet teşvik sisteminden faydalanıyor olması,
 • OSB alanının Ankara - İzmir ve Manisa -  Turgutlu karayolu üzerinde olması,
 • Deniz ve havalimanı ulaşımının kolay olması
 • Demiryolu taşımacılığına uygun bir noktada bulunması,
 • Manisa Çevre yoluna  direkt bağlantılı olması sebebi ile Manisa OSB ile de entegre olabilecek nitelikte olması,
 • Doğalgaz ve enerji kaynaklarına yakınlığı nedeni ile ekonomik OSB kuruluşunun gerçekleşecek olması, Ilıman iklimden kaynaklanan, üretim ve nakliye kolaylığı,
 • Batıda yer almanın getirdiği sosyal ve kültürel olanaklar,
 • İzmir Limanı’na 44 km.,
 • Adnan Menderes Hava Alanına 46 km.,
 • Uluslar arası İzmir Fuarının yatırımcılara tanıtım avantajı sağlaması,

Sürecek...
Bir Sonraki Türkiye’nin ‘tek’ kimya ihtisas bölgesi: ALOSBİ

 


+ Benzer Haberler
» “Ülke ekonomisine katkı sağlayan yatırımlara devam edeceğiz”
» Türkiye’nin ‘tek’ kimya ihtisas bölgesi: ALOSBİ
» “Yeni yatırımlar ile ekonomiye katkı sağlamayı sürdüreceğiz”
» TOSBİ’nin ayrıcalığını yaşayın
» Menemen Plastik İhtisas OSB, 5 bin kişiye istihdam sağlamayı hedefliyor
» 28 bin istihdam, 7 milyar dolarlık ticaret hacmi
» Atatürk OSB’de 40 bin istihdam, yüzde 100 doluluk
» Üretim kaleleri Organize Sanayi Bölgeleri, büyüyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 01.07.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni