• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Bakan Muş’tan D-8 ülkelerine Türkiye’ye yatırım daveti

16 Haziran 2022 Perşembe 15:00
12
14
16
18

Bakan Muş’tan D-8 ülkelerine
Türkiye’ye yatırım daveti


   ► Gelişen 8 Ülke (D-8) Ekonomik İş birliği Teşkilatı’nın 25’inci kuruluş yılı dolayısıyla ‘D-8 Yatırım Forumu’ gerçekleştirildi

           HABER MERKEZİ      
     Türkiye, Bangladeş, Endonezya, İran, Malezya, Mısır, Nijerya ve Pakistan’dan oluşan Gelişen 8 Ülke (D-8) Ekonomik İş birliği Teşkilatı’nın 25’inci kuruluş yılı dolayısıyla “D-8 Yatırım Forumu” gerçekleştirildi. D-8 Yatırım Forumu’nda ticaret ve işbirliği olanakları masaya yatırıldı. D-8 Sekretaryası ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) iş birliğindeki toplantıya; Ticaret Bakanı Mehmet Muş, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Pakistan Yatırım Kurulu Federal Bakanı Chaudhry Salik Hussain ve D-8 Genel Sekreteri Büyükelçi Isiaka Abdulqadir Imam ile D-8 üye ülkelerinin Yatırım Ajansları ve D-8 Ticaret ve Sanayi Odaları temsilcileri katıldı.
     Türkiye’nin uluslararası pazarlara her anlamda entegre olmayı başardığını söyleyen Ticaret Bakanı Mehmet Muş, “Sizleri, küresel tedarik zincirlerinin yeniden oluştuğu ve ülkemizin cazibe merkezi konumunu pekiştirdiği bir dönemde ortak iş birliği girişimleri için Türkiye’deki fırsatları değerlendirmeye davet ediyorum” diye konuştu.

“D-8 ÜLKELERİNDEKİ DOĞRUDAN YATIRIMLAR 716 MİLYON $”
     Geçen yıl itibarıyla D-8 ülkelerinin Türkiye’nin dış ticaret hacmindeki payının sadece yüzde 5 civarında olduğunu belirten Muş, “2002’den bu yana ülkemize doğrudan yabancı yatırım girişi 242 milyar dolar düzeyinde gerçekleşmişken, aynı dönemde D-8 ülkelerinden Türkiye’ye yapılan toplam yatırım sadece 1,1 milyar dolar düzeyinde. Aynı dönemde ülkemizin D-8 ülkelerindeki doğrudan yatırımlar ise 716 milyon dolar miktarına geldi. Ticaret, yatırımlar ve tedarik zincirleri bağlamında bütünleşme düzeyimizin arzu edilenin oldukça aşağısında olduğunu görüyoruz” ifadelerini kullandı.

“ANLAŞMANIN TÜM ÜYE VE ÜLKELERCE UYGULANMASININ KİLİT ÖNEM TAŞIYOR”
     D-8 kapsamında sağlanacak yakın iş birliği için doğrudan yabancı yatırımlar üzerindeki açık veya örtülü kısıtlamaların kaldırılması çağrısında bulunan Muş, “Ticaret ve yatırım alanındaki iş birliğinin en büyük yapı taşı olarak görmeye devam ettiğimiz D-8 Tercihli Ticaret Anlaşması’nın tam manasıyla hayata geçirilmesine verdiğimiz önemin de altını çizmek isterim. 2030 sonuna kadar üye ülkeler olarak D-8 bölge içi ticaretin, toplam ticaretimizin en az yüzde 10’una yükseltilmesi belirlendi. Bu hedefe ulaşılabilmesi için D-8 Tercihli Ticaret Anlaşması’nın tüm üye ve ülkelerce uygulanmasının kilit önem taşıyor” diye konuştu.

“ANLAŞMA KAPSAMINDAKİ ÜRÜNLERİ ARTIRMALIYIZ”
     Toplantıda konuşan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, “D-8 kurulduğunda bin 820 dolar olan kişi başına düşen milli gelir ortalamasının, bugün 4 bin 500 doları aştığını belirten Hisarcıklıoğlu, “Toplam ticaretimiz 1,6 trilyon dolar. Dünya ticaretinin yüzde 4,5’ini gerçekleştiriyoruz. D-8 içi ticaret, toplam ticaretimizin sadece yüzde 6,5’i kadardır. D-8 içi ticaret hacminin bugüne kadar 7 kattan fazla artması çok önemli olmakla birlikte maalesef yeterli değil. D-8 içi ticaretimizi, ilk aşamada toplam ticaretimizin yüzde 30’una ulaştırmalıyız. Yani 500 milyar dolar hedefine ulaşmalıyız. Bunun için Tercihli Ticaret Anlaşması’nın çok önemli. Anlaşmanın tüm üye ülkeler tarafından mümkün olan en erken zamanda onaylanması büyük önem arz ediyor. Sonraki aşamada, anlaşma kapsamındaki ürünleri artırmalıyız. Bir sonraki adım da D-8 Serbest Ticaret Anlaşması olmalı. Ticareti iş insanları yapacak. Bunun için de karşılıklı seyahatlerimizde, vize gibi hiçbir engel olmamalı. Özellikle iş insanlarımız için vize konusu da bir başka önceliğimiz olmalı” değerlendirmelerinde bulundu.


+ Benzer Haberler
» İzmirli minikler portatif havuzlara kavuştu
» CV Bank haziranda 102 kişiyi iş sahibi yaptı
» “Future Of Technology” webinarında siber güvenlik konuşuldu
» Uşak İl Özel İdaresi elektrik tesisat onarımı yaptıracak
» Büyükşehirden Beydağlı üreticilere küçükbaş hayvan desteği
» Batur’dan iyiliğe davet; “Askıda Kurban” kampanyamıza katılın
» Karabağlar’da kurban satış yerleri denetleniyor
» Beydağ’da Ovacık Yaylası’na sıcak asfalt
» Osmaniye Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü bina onarımı yaptıracak
» Yazılım ihracatında hedef 15 milyar dolar


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 06.07.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni