• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Avrupa’nın en büyük iklimlendirme fuarına Türk damgası

30 Haziran 2022 Perşembe 14:00
12
14
16
18

Avrupa’nın en büyük iklimlendirme fuarına Türk damgası


           HABER MERKEZİ      
     İtalya’da düzenlenen Avrupa’nın en büyük iklimlendirme fuarı MCE’ye Türk firmaları adeta çıkarma yaptı. Türkiye’nin 138 firma ile İtalya’nın ardından en büyük katılımcı olduğunu söyleyen İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği (İSİB) Başkanı Mehmet H. Şanal, sektörün gücünü tüm dünyaya gösterdiklerini ifade etti. Şanal, bu fuarların da desteği ile yıl sonu için 7 milyar dolar olarak belirledikleri ihracat hedefini aşacaklarını ve dış ticaret fazlası verir hale geleceklerini vurguladı.
     Avrupa’nın en büyük, dünyanın da ikinci büyük Isıtma, Soğutma, İklimlendirme ve Yenilenebilir Enerji Fuarı Mostra Convegno Expocomfort (MCE) 2022 Fuarı’nın 42’incisi İtalya’nın Milano kentinde başladı. Türkiye’nin partner ülke olması sebebiyle ülkemizden yoğun bir katılımın gerçekleştiği fuara dünya genelinden 80 ülke katıldı.

TÜRK FİRMALARDAN GÖVDE GÖSTERİSİ
     Fuar alt yapısı organizasyonunda İtalyan Ticaret ve Sanayi Odası Derneği ile birlikte güzel çalışmalar yaptıklarını söyleyen İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği (İSİB) Başkanı Mehmet H. Şanal, Türkiye’den 138 ülkenin katıldığını ve İtalya’nın ardından ikinci sırada yer aldıklarını ifade etti.
     İklimlendirme sektörü olarak uluslararası mecralarda toplu hareket etme kültürünü geliştirdiklerini anlatan Şanal, “3-5 firmanın bir ülkeye giderek baş edebilmesi mümkün değil. Toplu halde çok sayıda firmanın Türk iklimlendirme sektörünün üretim kapasitesini gösterdiğiniz zaman ciddi bir sinerji oluşuyor. Bu sektörde Türkiye’nin de var olduğunu tüm dünyaya görsel olarak kanıtlama imkânına sahip oluyoruz ve sektörün gücünü gösteriyoruz.” dedi.

SEKTÖR DIŞ TİCARET FAZLASI VERECEK
     İklimlendirme sektörü için Avrupa’nın en önemli pazar olduğuna işaret eden Şanal, Türkiye’nin sektör ihracatının yüzde 60’ının bu bölgeye yapıldığını belirtti. İtalya’ya ihracatın da son 4 yılda yüzde 50 oranında arttığını kaydeden Şanal, “Toplama bakıldığında geçen sene 6,2 milyar dolar ihracat yaptık. Bu seneki hedefimiz 7 milyar dolar olsa da, ilk 5 aylık rakamlar hedefi geçeceğimizi gösteriyor. Ayrıca sektörde ihracatın ithalatı karşılama oranı da giderek yükseliyor. Şu anda yüzde 96,6’dayız. Yıl sonunda hedefimiz yüzde 2-3 seviyesinde dış ticaret fazlası vermek. Türkiye’deki stratejik ürünlerin neler olduğunu belirleyerek yeni yatırımları buna göre yapmaya başladık. Önümüzdeki 3-4 yıllık periyodda da yüzde 20 oranında dış ticaret fazlası veren sektör konumuna gelme hedefimiz var.” dedi.

TÜRKİYE’YE YENİ YATIRIM İLGİSİ
     Son dönemde lojistikte yaşanan zorluklar ve yüksek fiyatların yanında pandeminin de tedarik zincirlerinin çeşitlendirilmesi konusunun önemini net bir şekilde ortaya koyduğunu ifade eden Şanal, bu anlamda Türkiye’nin avantajlı hale gelmeye başladığını vurguladı. Türkiye’ye yeni yatırımların gelmeye başladığını ve bunun devam etmesini beklediklerini aktaran Şanal, şöyle devam etti:
     “Avrupa bazı ürünleri yoğun şekilde Uzak Doğu’dan tedarik ediyordu. Şimdi yeni alternatiflere ihtiyaç var. Zaman problemi ve lojistik maliyetleri önemli olmaya başladı. Türkiye’deki gelişmeleri ve sektörün büyümesini yakından takip ediyorlar.

     Ciddi anlamda yeni uluslararası yatırımlar da gelecektir. Bu konuda araştırma içerisinde olan özellikle Avrupa’da bazı firmalar var. Uzak Doğu’dan da yatırım geldiğini ve çeşitli ortaklıklar yapıldığını görüyoruz. Artık bazı konularda tek bir yerden üretebilme şanslarının olmadığını ve alternatif ülkelere ihtiyaç duyduklarını gördüler. Maliyetler düşünüldüğü zaman Türkiye ciddi bir fırsat.”
     Tüm dünyada etkisi devam eden çip krizinin ve hammadde sorununun iklimlendirme sektörünü etkilediğini anlatan Şanal, sektörün stoklu çalışmaya başladığını, bunun yanında artan finansman maliyetlerinin de bir handikap yarattığını belirtti.


+ Benzer Haberler
» Kentsel dönüşümde kira desteği artıyor
» Egeli meyve sebze mamul sektörü ihracatını 1,5 milyar $’a çıkaracak
» Kısa vadeli dış borç stoku 134,8 milyar $
» Alman mühendislik firmasından İzmir’e büyük yatırım
» Sıfır araçta 6 ay sınırlamasına satıcılar dava açacak
» Bisiklet ve motorlu bisiklet kullanımına yeni düzenleme
» Huzurevi sakinlerine özel mutfak
» KARBEM’den YKS’de yüzde 81’lik başarı
» Buca Metrosu’nun yapımı için ilk kredi dilimleri geldi
» “Enerji arzımız için öncelik lisanslı tesisler olmalı”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 18.08.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni