• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE
YAZARLAR Av. Arb. Serap Demir ► HUKUKİ BAKIŞ
12
14
16
18
18/06/2021 06:16
Rok Çıkışı…….!

Av. Arb.  Serap Demir
www.sdemir.av.tr.
serapdemir@serapdemir.com.tr

Hayat santraç’a  benzer, çok kez şah dersin,
fakat bir defa mat edersin.  
Rus atasözü
Şah‘ı  korumak lazım.. !

     Türkiye’nin coğrafi konumu nedeniyle de iklim değişikliği ve beraberinde ortaya çıkan küresel ısınmadan en fazla etkilenen Marmara Denizi’ndek müsilaj tehlikesi geçen hafta gündemin arkasında yer alırken; yoğun sosyal medya baskıları ile Türkiye genelinde belediyelerin müsilaj toplama kampanyasına dönüşmüş olması sevindirici bir gelişmeydi.  
     Hava sıcaklıklarının artışı, karbondioksit oranının yükselmesi, buzulların erimesi, fırtınaların artması, kuraklık ve çölleşmenin artışı artık herkesin kabulleneceği netlikte iklim değişikliği gerçeğini ortaya çıkarmıştır  Küresel iklim değişikliğinin Türkiye de yansımalarını beraberce atlattık .

Bizler için ‘ŞAH’ çevremizdir.  
     2020 yılında çevreyi kirletenlere  16 milyon TL ceza verilmiş. Bu cezaların caydırıcı etkisi tartışılmaz. Kanunla  2021 yılı için Türkiye Çevre Ajansı kuruldu. Denizlerimizdeki müsilaj tehlikesi gibi konularda daha hızlı çözümler üretilmesi ve  çevrenin iyileştirilmesi yönünde faaliyetlerde bulunması amaçlı kurulan bir kurum.  Bu kurum Çevre Şehircilik Bakanlığı’nın yükünü azaltması gerekirken;  yazın denize girme hayalini kuran bizlerin imdadına musilajı temizleyen İzmir Büyükşehir Belediyesi deniz araçları yetişti.

     Geçen hafta kanunlarda yapılacak değişmeler hakkında ön bilgi vermiştik.  Tam anlattığımız gibi; vergi, sigorta, sicil  affı  ve trafik affının mecliste görüşülmesi ve ardından yakın zamanda değişiklik olması, bizi mutlu etti. Bu arada dört yargı paketi de görüşmeler için meclise taşındı. Mecliste 35 maddeden 32 maddeye düşürtülen yargı paketinde gurbetçi vatandaşlarımıza bazı kolaylıklar sağlanıyor.
     Türkiye’ye gelecek gurbetçi vatandaşlarımız için 18 Haziran 2021 tarihinde uçuş yasağı kalkacak. Dördüncü yargı paketinde, yurt dışından gelip de hakkımda soruşturma var mı acaba diyen gurbetçi vatandaşlarımıza, havaalanlarında nöbetçi mahkemeler aktif görev yaparken; otelden alınıp götürülme yerine taahhüt koşuluna ilişkin bir çalışma mevcut .

     Genel bilgi toplaması (GBT) yapılan, otel, seyahat sırasında çevirme gibi durumlarda, ifade almak için gözaltı işlemi de yeniden düzenleniyor. Buna göre, mesai saatleri dışında şüphelinin ifadesini almak için bir kereye özgü, taahhüt istenecek. Sözünü yerine getirmeyen kişiye ise bin lira para cezası kesilecek. Mağdur olarak mahkemeye başvuran kişiye, şikâyetçi olduğu dosya ile ilgili, mahkemeye çağrı kağıdının yanı sıra, iddianame de gönderilecek. Mahkemeler ifade için, çağrı kâğıdının yanı sıra ayrıca, e-posta, kısa mesaj yöntemlerini de kullanabilecek olması gelecek yenilikler kapsamında .

     Covit19 ile ilgili aşı çalışmalarının çok hızlı ilerlemesi ile yurt dışı uçuşları yasağının 18  Haziran 2021 de kalkacağı öngörülüyor. Türk vatandaşlarının yoğun olduğu  Stuttgart, Hannover, Köln, Duesseldorf ve Hamburg, İsviçre’de Zürih, Cenevre ve Basel; Avusturya’da Viyana ve Salzburg, Hollanda’da Amsterdam; Danimarka’da Kopenhag ve İsveç’te Stockholm olarak Türk Hava Yolları uçaklarına uçuşa açılmış olacak. O şehirlerin bağlı olduğu ülkelerde de izinler çıkmış durumda.

     Türkiye’ye gelecek gurbetçi vatandaşlarımız ile birlikte düğün mevsimi de açılacağından; aşı olsak dahi, maske-mesafe ve hijyen kurallarına dikkat etmemiz gerekir. Covit19 aşılama programının tüm Türkiye’ye uygulanması sebebiyle haziran ayında yayınlanan normalleşme genelgesindeki hafifletmeler, bayramda da devam edecek düşüncesindeyiz. Turistik yerlerin beach ve düğün salonlarında iş olanağı açılacak, ekonomik anlamda piyasaya döviz girmesini mütakip, yaza girerken sağlıklı zinde olmak adına spor salonlarının da eskiden olduğu gibi geç saatlere kadar açık olması gündeme gelecek gibi görünüyor.

     “Bir milyon tane fikriniz olabilir;
     ancak onları hayata geçirmediğiniz sürece hepsi değersizdir..”
     Lauren Amarante


     2020 yılı sanayicilerimize fena vurdu. Anonim Şirketler açısından eskiden var olan fakat kontrolleri yapılmayan avukatların da; pandemi nedeniyle zor durumda kalmasına müteakip bağlı bulunan barolar tarafından, tespit halinde kabahatler kanunu kapsamında  131.007,00 TL cezalar gelmeye başladı. Öncelikle Barolar, Anonim Şirketlere sizin sermayeniz kanun kapsamında avukat çalıştırma zorunluluğunda olan bir A.Ş ( esas sermaye miktarı 250.000.- TL sermaye ve fazlasına sahip Anonim Şirketler ya bordrolarında bir avukat çalıştıracak ya da sözleşmeli olarak bir avukattan devamlı hizmet alacaklardır) ibaresi nedeni ile bu konuda takipler yapmaya başladı.

     Zorunluluğa uymayanlar hakkında savcılığa bildirimler yapılmış, savcılıklar da Kabahatler Kanunu kapsamında idari para cezalarına hükmetmeye başlamış. İtiraz eden şirketler ise bu konuda başarı elde edememiş ve sonuçta bu cezalara muhatap olmuşlardır. Daha önceden bu uygulama ya itiraz edilmiş konu Anayasa mahkemesine taşınmıştır.

     Anayasa Mahkemesinin 30 Haziran 2011 tarih ve 2010/10 E., 2011/110 K. numaralı kararı ile 1136 sayılı Kanun’un 35/3’üncü maddesinin Anonim Şirketler için uygulanmasının Anayasaya aykırı olmadığı netlik kazanmıştır. O sebeple Kuruluş esas sermayesi 250.000 TL ve üzeri olan anonim şirketlerde tüzel kişilik kazanılması ile birlikte; yani şirketin ticaret siciline tescil edilmesi ile birlikte, kuruluş esas sermayesi 250.000 TL’nin altında ancak sermaye artırımı sonrasında esas sermaye miktarı 250.000 TL ve üzerine çıkan anonim şirketlerde ise, sermaye artırımına ilişkin genel kurul kararının ticaret siciline tescil ettirildiği anda; sözleşmeli avukat bulundurma zorunluluğu doğmaktadır.

     Şirketler de yaşayan canlı gibi ayakta kalmak zorundadır. Lauren Aramente dediği gibi, anonim şirketlere kabahatler kanunu kapsamında cezalar gelmemesi için bu ayrıntıya dikkat edilmeli, şirket sahipleri ROK çıkışında önce kendileri için garantiye almalıdır. Kendileri var olmaz ise, ekonomi de var olmaz. Şrket geleceklerini korumak için, ya sermaye yi düşürecekler, ya da düşürmeyecekler ise kanuni açıdan gelişmeleri takip ederek bir  danışman avukat , mali müşavir istihdamını sağlamaları onlar için elzem olacaktır.
     
     Akıl gözü, İç gözüyle birleşince ufukların ötesi de görülür

Önceki Yazılar :
Haberler
  Yazılım ihracatında hedef 15 milyar dolar

  Tarım makineleri ihracatı ilk 5 ayda %3 arttı

  JPMorgan’ın Türkiye enflasyon tahmini yükseldi

  Enflasyonla mücadeleye yönelik atılan 11 adım

  Bayraklı Belediyesi Kurban Bayramına hazır

  ASELSAN’dan 24,6 milyon dolarlık sözleşme

  Çaya iki ayda üçüncü zam

  Obilet hakkında soruşturma

  İzmir’de suya zam

  Reel efektif döviz kuru haziranda geriledi

  “Devlet petrokimyaya yatırım yapmalı”

  Zeynep Erkunt hayatını kaybetti

  Döviz / Altın

  Borsalarda Alım-Satım

  Ar-Ge harcaması 25 milyar TL’yi aştı

  “Hedefimiz 5 yılda ilk 100 ihracatçı arasına girmek”

  Menemen’de kurban atış yerine sıkı denetim

  İzmir’de dayanışma sürüyor

  Hasta hayvana giriş izni yok

  Çin’in Lojistik Performans Endeksi, dört ayın ardından yüzde 52,1’e çıktı

  Tedarik zincirindeki kırılma, lojistik sektörünü canlandırdı

  ENSİA, WINDEUROPE’un üyesi oldu

  Z kuşağının satın alma kararında cinsiyetten bağımsız markalar ön plana çıkıyor

  Kibar Holding, 2025 hedeflerine güçlü adımlarla ilerliyor

  GESOB ile Uyumsoft arasında e-Dönüşümde iş birliği

  Araç değer kaybında yeni dönem

  Samsung, denizlerdeki kirliliği azaltan çalışmalarını açıkladı

  Online alışverişte kadın giyim ve ayakkabı üst sıralarda

  Karayolları 16. Bölge Müdürlüğü doğalgaz dönüşüm işi yaptıracak

  “Türkiye’de üretip 5 kıtaya ürün ihraç ediyoruz”

  KPMG ve TIRPORT’tan lojistik sektörünün geleceği için iş birliği

  20 yıllık rüya gerçek oluyor

  Türkiye tatil için denizi tercih ediyor

  Su Ürünler Hal Fiyatları

  Sebze-Meyve Hal Fiyatları

  Banaz Belediyesi motorin satın alacak

  Karşıyaka’da kentsel gıda ve kent tarımı konuşulacak

  Kaynarpınar’a arıtma müjdesi

  Menderes’in altyapısı güçleniyor

  Foça’da ‘‘İçimizden Biri Atatürk’’ söyleşisi

  “İzmir’in kültürel mirasını dünyaya sunuyoruz”

  Körfezde bir ilk; Görme engelli kanocular yarıştı

  Bayraklı Belediyesi kırtasiye malzemesi satın alacak

  Başkan Kılıç’tan bayram öncesi esnaf ziyareti

  TORBALI TÜRK TELEKOM VE ALİAĞA HAYDAR ALİYEV MTAL ONARIMI

  İhale Özetleri

  05 Temmuz 2022 Tarihli ve 31887 Sayılı Resmî Gazete

  04 Temmuz 2022 Tarihli ve 31886 Sayılı Resmî Gazete 1. Mükerrer

  Karayollarında Durum

  Enflasyon yıllık yüzde 79 arttı

ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 06.07.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni