• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Artış yükünü işveren tek başına yüklenemez”

30 Haziran 2022 Perşembe 16:00
12
14
16
18

“Artış yükünü işveren tek başına yüklenemez”


   ► İzmir Ticaret Odası (İZTO) Haziran Ayı Olağan Meclis Toplantısı’nın gündeminde beklenen asgari ücret artışı vardı

           DİLAY SARKİLER      
     İZTO Haziran Ayı Olağan Meclis Toplantısı İZTO Meclis Başkanı Selami Özpoyraz başkanlığında gerçekleştirildi. İZTO Başkanı Mahmut Özgener, toplantıda yaptığı konuşmada, haziran ayı etkinliklerini ve ekonomi gündemini değerlendirdi.

“BÜYÜME ORANLARI GELİR EŞİTSİZLİĞİ YARATIYOR”
     Beklenen asgari ücret artışının gerekli olduğuna değinen Özgener, “Ülkemizin yüzde 7,3’lük birinci çeyrek büyümesi, büyük ihtimalle yine G-20 ekonomileri içindeki en yüksek büyüme oranlarından bir tanesi olacak.  Fakat büyümenin ağırlıklı olarak tüketimle sürdürüldüğünü gözlemliyoruz. Bu durumun kalıcı olmadığı ve cari açıkla ilgili sorun yarattığı birinci çeyrek verilerinden de görünüyor. Diğer önemli bir problem ise Türkiye’de yüksek büyüme oranlarının gittikçe daha fazla gelir eşitsizliği yaratması. Pozitif büyüme oranlarının yüksek enflasyonla birleşmesi ise gelir dağılımının hızlı şekilde bozulmasını beraberinde getiriyor.

     Yüksek büyüme oranlarına rağmen gelir dağılımı dengesizliği 2021’de arttı ve bu eğilim 2022 yılında da devam edecek. Mevcut büyümenin gelecek dönemlere bıraktığı en önemli sorunun genç nesillerin fırsat eşitliğinin azalması olacağı; bu durumun da önümüzdeki dönem büyümesinde potansiyeli aşağı çekecek ve sosyal olarak problemler yaratacak darboğazlar oluşturacağı öngörülüyor. Bu aşamada enflasyondaki yükselişin sürmesi nedeniyle asgari ücret, kamu personeli ve emeklilerin maaş artışlarının yetersiz kaldığı konusu hepimizin gündeminde” diye konuştu.

“DESTEK PAKETLERİ OLUŞTURULMALI”
     Özgener, devletin işverenlere asgari ücret artışı ile ilgili destek vermesi gerektiğini söyleyerek, “Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamada, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’mızdan işveren tarafıyla görüşülerek asgari ücretin yeniden değerlendirilmesini istediğini ve asgari ücret artışı yapılırken Bakanlığın özellikle belli sayıya kadar personel çalıştıran işverenleri gözetecek bir yöntem de geliştireceğini açıkladı. Konuyla ilgili gelişmeleri yakından takip ediyoruz.

     Biz de çalışanlarımızın ve siz değerli meclis üyelerimizin ekonomik zorluklar yaşadığını, artan ürün ve hizmet fiyatlarına karşı çalışanlarınızın maaşlarının yetersiz kaldığını görüyoruz. Bu anlamda, şirketlerimizin çalışanlarımızın maaşlarını gözden geçireceklerini düşünüyoruz.  Ancak işverenlerimizin böyle bir yükü tek başlarına üstlenmeleri mümkün değil, devletimizin bu konuda destek paketi oluşturması da taleplerimiz arasında yer alıyor. Asgari ücret başta olmak üzere tüm çalışanlarımızın maaşlarında artışa gidilmesini ama bu iyileştirmeler yapılırken enflasyon ile de kararlı bir şekilde mücadele edilmesinin ülkemiz ekonomisi için büyük önem taşıdığı düşüncesindeyiz” ifadelerini kullandı.

“ARAZİ GEÇ TAHSİS EDİLDİ, MALİYET ARTTI”
     TOKİ Başkanı Ömer Bulut’un Birlikten İzmir Doğar Kampanyası’nda İZTO ve kampanya paydaşları tarafından taahhüt edilenlerin yerine getirilmediğine dair eleştirilerine cevap veren Özgener, “İzmir Depremi’ni takip eden günlerde Birlikten İzmir Doğar Kampanyası başlatarak 52 milyon TL bağış topladık. Öncesinde evlerin yapılacağı alanla ilgili Bakanlıklardan onay aldık. TOKİ Başkanı ile son derece uyum içinde çalıştık, ancak dün yaptığı konuşma ilgili düzeltme ihtiyacı hissettim. Başkan herhalde yoğunluktan unuttu, biz projeyi de ihaleyi de zamanında yaptık. Depremden 17 gün sonra 16 Kasım’da rezerv alanda yer tahsisi üzerinde çalışmalara başladık. Belli bir alanı Orman Genel Müdürlüğü’ne bağlıydı, bunun ilgili yeniden imar süresi başladı.

     Öncelikle planlarla ilgili yasal süreçleri bekledik. 22 Ağustos 2021’de rezerv alan Çevre ve Şehircilik tarafından askıya çıkarıldı. 21 Eylül’de imar planları askıdan inerek resmileşti. 4 Ekim’de teknik takip ve mali müşavirlik ihalesi açıldı. 21 Şubat 2022’de inşaat ihalesine çıktık. Bu çok doğal bir süreç. Planların hazırlanması da birkaç aylık bir süreç. Peki, niye TOKİ’den aldınız derseniz; biz 15 Kasım 2021’de 52 milyon TL’yi toplamıştık. Kendimize 117 konut hedefi koyduk, inşaat maliyet yaklaşık 46 milyon TL’ye çıktı. Ama gel gelelim yerin geç teslimi, inşaat maliyetlerinin artmasıyla güncel rakam 95 milyon 500 bin TL oldu. Yeni bir kampanya ile de bu rakam toplanamazdı. Biz de TOKİ’den 80 konut alarak 80 aileye vermek istedik. TOKİ ile yaklaşık 55 milyon TL’ye anlaştık. Temmuz ayında da bu evler teslim edilecek. Bizler işlerini iyi yapan kurumlarız. Sürecin böyle ilerlemesinin sebebi arazinin bize geç teslim edilmesi ve geçen sürede artan inşaat maliyetleri olmuştur. Bu kampanyanın komisyonunda sadece İZTO’nun geçmesi nedeniyle bunları açıklama gereği hissettim” diye konuştu.

 


+ Benzer Haberler
» Tarım zehirlerinde rekor artış
» Elleçlenen yük miktarı 7 ayda 319.6 milyon tonu aştı
» Arsa değerleri bir yılda %78 arttı
» Su ve Kanalizasyon Hizmetlerinde Uyulacak Esaslarda değişiklik yapıldı
» Varlık Barışı işleyişine dair tebliğ yürürlükte
» Bakan Nebati: IMF’den borç alınmadı
» Aktif elektrik enerjisi toptan satış tarifesinde yeni rakamlar yayımlandı
» İhracat İklimi Endeksi’nde iyileşme sona erdi
» Aylık en yüksek reel getiri DİBS’de oldu
» RK’dan Nuh’un Ankara’ya soruşturma


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 10.08.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni