• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Arkas Sanat Merkezi Hale Tenger’i ağırladı

11 Haziran 2022 Cumartesi 10:00
12
14
16
18

Arkas Sanat Merkezi Hale Tenger’i ağırladı


           HABER MERKEZİ      
     Arkas Sanat Merkezi ve Elgiz Müzesi iş birliğiyle düzenlenen “Elgiz Koleksiyonu’nda Mitler ve Hayaller” sergisi kapsamında 8 Haziran Çarşamba günü sanatçı Hale Tenger sanatseverlerle bir araya geldi.  Küratör Billur Tansel’in moderatörlüğünde gerçekleşen “Dünya Bizden Büyüktür” konulu söyleşide Tenger, iklim krizini kendi eserleri üzerinden ele alırken diğer eserlerinden de bir seçki sundu.   

     Arkas Sanat Merkezi’nde “Elgiz Koleksiyonu’nda Mitler ve Hayaller” sergisi kapsamında düzenlenen etkinliklerde Arkas Sanat Merkezi’nin 8 Haziran’daki konuğu sanatçı Hale Tenger oldu.  
     Küratör Billur Tansel’in eşlik ettiği “Dünya Bizden Büyüktür” adlı söyleşide iklim krizi etkisindeki dünya ve insanlığın hallerini sanatçının üretim pratiklerinden örnekler eşliğinde ele alındı. İnsanın ekstraktif yaşam biçiminin ve düşünce tarzının yarattığı yıkıma değinen Hale Tenger, işleri aracılığı ile dönüşüme dair düşünmeyi, hayal kurmayı teşvik etmeyi amaçladığını söyledi.

     Hale Tenger sunumunda “Mitler ve Hayaller” sergisinde yer alan “Kırık Plak / Otoportre” (2005) ve “Altında” (2019) başlıklı video eserinin yanı sıra, konu bağlamında son yıllarda üretmiş olduğu “Hayat, Ölüm, Aşk ve Adalet” (2018), “Suret, Zuhur, Tezahür” (2019), “Rüzgarların Dinlendiği Yer” (2019), “Kırılgan Kavrayış” (2020) ve “Birlikte nasıl yaşarız” (2021) adlı eserlerini de ele aldığı bir seçki sundu.

HALE TENGER HAKKINDA:
Hale Tenger’in çalışmaları kültürel, politik, tarihsel ve psikososyal referanslardan kaynaklanır. Sanatsal üretimi izleyicinin duyusal ve düşünsel dünyasını eş zamanlı olarak uyarmaya odaklanması ile karakterizedir.
     Karmaşık ve yüklü içerikleri damıtarak oluşturduğu görsel ve işitsel metaforlar aracılığıyla bellek, mekân ve zaman bağlantısı üzerinden izleyiciyi içsel bir deneyim yaşamaya teşvik eder. Tenger’in birbirinden farklı malzemeleri incelikli bir şekilde bir araya getirdiği geniş üretim yelpazesi, kapsayıcı yerleştirmelerinin yanı sıra video, heykel ve fotoğrafı da içerir.

     Sanatçının yerleştirmelerinde ve videolarında sıklıkla kullandığı ses, bazen özgün bir müzik, bazen bir anlatı veya ses-arşiv kayıtlarının düzenlenmesi gibi farklı biçimlerde yer alır. Tenger, zaman zaman nesir ya da şiir formunda yazdığı metinlerinin seslendirilmiş hallerini de bir öyküleme aracı olarak çalışmalarına dahil eder. Hale Tenger’in katıldığı bienaller arasında, 6. Ural Endüstri Bienali (2021); 16. İstanbul Bienali (2019); 57. Venedik Bienali (2017); 8. Havana Bienali (2003); 3. Gwangju Bienali (2000); 2. Johannesburg Bienali (1997); Manifesta 1 (Rotterdam, 1996); 22. Sao Paulo Bienali (1994); 4. İstanbul Bienali (1995) ve 3. İstanbul Bienallerini (1992) saymak mümkün.

     Tenger’in seçilmiş kişisel sergileri arasında Galeri Nev İstanbul (2019); Rizzuto Gallery (Palermo, 2018); Protocinema (New York, 2015); Smithsonian Institute (Washington, 2011); Green Art Gallery (Dubai, 2011); katıldığı seçilmiş grup sergileri arasında Pera Müzesi (İstanbul, 2021); Centre Pompidou (Paris, 2016), Art Gallery of Western Australia (Perth, 2014), Arter (İstanbul, 2019, 2011), Boghassian Foundation (Brüksel, 2013), İstanbul Modern (İstanbul, 2013, 2011); Martin-Gropius-Bau (Berlin, 2009) yer alıyor.
     1986’da British Council bursu alan Tenger, The Rockefeller Foundation, Bellagio Center (Bellagio, 2019), ArtPace (Teksas, 1997), New York State College of Ceramics at Alfred University (New York, 1994) gibi misafir sanatçı programlarına katıldı.
     Eserleri Centre Pompidou, Art Gallery of Western Australia, İstanbul Modern, Arter, Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Vakfı Koleksiyonu gibi birçok koleksiyonda yer alan Tenger, İstanbul’da yaşıyor.

     “Elgiz Koleksiyonu’nda Mitler ve Hayaller” sergisi 31.07.2022 tarihine kadar pazartesi hariç her gün saat 10:00-18:00 saatleri arasında ücretsiz olarak Arkas Sanat Merkezi’nde ziyaret edilebilir.

 


+ Benzer Haberler
» İzmirli minikler portatif havuzlara kavuştu
» CV Bank haziranda 102 kişiyi iş sahibi yaptı
» “Future Of Technology” webinarında siber güvenlik konuşuldu
» Uşak İl Özel İdaresi elektrik tesisat onarımı yaptıracak
» Büyükşehirden Beydağlı üreticilere küçükbaş hayvan desteği
» Batur’dan iyiliğe davet; “Askıda Kurban” kampanyamıza katılın
» Karabağlar’da kurban satış yerleri denetleniyor
» Beydağ’da Ovacık Yaylası’na sıcak asfalt
» Osmaniye Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü bina onarımı yaptıracak
» Yazılım ihracatında hedef 15 milyar dolar


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 06.07.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni