• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

AnadOlive, zeytin ve zeytinyağı üretiminden çıkan atıkları katma değerli ürünlere dönüştürüyor

27 Kasım 2021 Cumartesi 12:00
12
14
16
18

AnadOlive, zeytin ve zeytinyağı üretiminden çıkan atıkları katma değerli ürünlere dönüştürüyor


           HABER MERKEZİ      
     Zorlu Holding’in ana partnerliğinde gerçekleşen, toplumsal ve çevresel fayda üreten girişimlerin desteklenmesi kapsamında etki hızlandırıcı programı imece impact’e katılmaya hak kazanan 7 etki odaklı girişimden biri olan AnadOlive, program kapsamında yarattığı sosyal etkiyi Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nın desteği ile BctA ekibi tarafından hazırlanan ‘etki raporu’ aracılığıyla ölçeklendirdi. Sorumlu üretim ve tüketim etrafında iş modelini kuran AnadOlive, zeytin ve zeytinyağı üretim sürecinde ortaya çıkan yan ürünleri yepyeni biçimlerde sofralara kazandırıyor.

     Zeytin üretimi ile ilişkili birçok endüstride döngüsel ekonomiyi teşvik eden bir girişim olan AnadOlive, doğaya zarar verebilecek atıkları katma değerli döngüsel ürünlere dönüştüren çevre dostu teknolojiler kullanıyor. AnadOlive, faaliyetleri sonucunda zeytin tozu, zeytin çekirdeği, doğal özler ve diyet lifi gibi gıda endüstrisinde değerlendirilebilecek yeni ürünler üretirken zeytinyağı fabrikalarının ürettiği atıklarda ise azalma gerçekleştiriyor.

     AnadOlive, orta vadede zeytinyağı sektöründeki sürdürülebilir uygulamaları, yeni ürünlerden alternatif gelir kaynaklarında artışı, toprak ve su kaynaklarının korunması gibi olumlu etki üretmeyi amaçlıyor. Yeşil teknoloji yöntemleriyle prina ve karasuyu gibi zeytinyağı üretimindeki yan ürünleri yeniden değerlendiren girişim, iki yılda 180 ton su ve 1,5 futbol sahası kadar toprağın temiz kalmasını sağladı.

ANADOLİVE  DÖNGÜSEL EKONOMİ İÇİN YENİLİKÇİ VE ÇEVRE DOSTU UYGULAMALARI TEŞVİK EDİYOR
     Şirketin uzun vadeli etki hedefleri arasında; zeytinyağı üretiminde kimyasal malzemelerin kullanımını azaltarak su kaynaklarının ve toprağın korunması, yenilikçi ve çevre dostu uygulamaların teşvik edilmesi, Türkiye zeytinyağı sektöründe döngüsel bir ekonomi modelinin desteklenmesi yer alıyor.

     AnadOlive’in faaliyetlerine dair açıklamalarda bulunan kurucu Aysu Gürman, zeytinyağı üretimi konusunda Türkiye’nin dünyada çok üst sıralarda yer aldığını belirterek buna bağlı olarak da pek çok yan ürünün ortaya çıktığını vurguladı. “Yan ürünlerin doğru bir şekilde değerlendirilememesiyle beraber çevreye, biyoçeşitliliğe, suya ve toprağa, oldukça yüksek riskle zarar veriliyor. Biz bu yan ürünleri değerlendirerek onların çevreye verdiği potansiyel zararın önüne geçmeyi hedefliyor ve çalışmalarımızı bu yönde yapıyoruz” ifadelerini kullanan Gürman, şirketin uzun vadeli etki hedefleri arasında zeytinyağı üretiminde kimyasal malzemelerin kullanımının azaltılmasının ve çevre dostu uygulamaların teşvik edilmesinin de yer aldığını sözlerine ekledi.

     Toprağı ve suyu koruyan üretim sistemi ile atıkları katma değerli döngüsel ürünlere dönüştürerek kaynak kullanımını minimumda tutan AnadOlive, Birleşmiş Milletler tarafından ilan edilen sürdürülebilir kalkınma amaçlarından “Sorumlu üretim ve tüketim”e doğrudan katkı sağlıyor.


+ Benzer Haberler
» 2021’de 1 milyon 153 bin 165 taşıtın trafiğe kaydı yapıldı
» Sermaye piyasası araçları ihracında teminat düzenlemesi
» Tarımsal gıda tedarik zincirlerinde maliyet ve fiyat takibini iyileştirmeye yönelik yeni bir proje başladı
» Wellbees, insan kaynaklarının rüya takımını kurdu
» Bilgisayarını al gel!
» Amaç etki yatırımlarını artırmak
» Apsiyon ve Trendyol’dan iş birliği
» Malatya Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı bina yıkım işi yaptıracak
» Sağlık turizminde yeni dönem başlıyor
» Çeşme’de ikinci Masal Evi hizmete açılıyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 26.01.2022
  Ticaret 25.01.2022
  Ticaret 24.01.2022
  Ticaret 22.01.2022
  Ticaret 21.01.2022
  Ticaret 20.01.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni