• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Amaç etki yatırımlarını artırmak

26 Ocak 2022 Çarşamba 12:00
12
14
16
18

Amaç etki yatırımlarını artırmak


   ► Etki Yatırımı Danışma Kurulu (EYDK) tarafından Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) ve PwC desteğiyle gerçekleştirilen Arama Konferansı’nın değerlendirmesiyle oluşturulan “Birlikten Kuvvet Doğar” raporu açıklandı

           DİLAY SARKİLER      
     Raporda, sosyal ve çevresel pozitif, ölçülebilir etki yaratarak finansal getiri sağlamayı hedefleyen ve küresel ölçekte 2,3 trilyon dolar seviyesine ulaşan etki yatırımlarında ulusal üst kurul olarak konumlanan EYDK’nın odaklanacağı alan ve temalar ortaya kondu. Değerlendirmeler kapsamında belirlenen EYDK çalışma gruplarının misyon ve görevleri aktarıldı.
     Konuşmacıların paylaştığı görüşler doğrultusunda EYDK’nin rolleri, farkındalık yaratmak ve ortak bir dil geliştirmek, ulusal etki ekosisteminin kurulmasını desteklemek, politika diyaloğunu ve ulusal hedefleri desteklemek ve yönlendirmek, yerel ve küresel iş ve bilgi ağlarıyla güçlü ortaklıklar kurmak, ulusal etki ölçümü ve yönetimi kapasitesinin geliştirilmesini sağlamak olarak belirlendi.
     EYDK’nın çalışma grupları, görev tanımları ve 2022eylem planı önerileri raporda duyuruldu. Bu çalışma grupları, Etki Ortaklıkları Çalışma Grubu, Sürdürülebilir Kalkınma ve Politika Çalışma Grubu, Kapasite Geliştirme Çalışma Grubu, Kurumsal İletişim Çalışma Grubu olarak açıklandı.

ÇALIŞMA GRUPLARI ŞUBAT’TA BİR ARAYA GELECEK
     EYDK Genel Sekreteri Onur İlhan, raporun, EYDK’nın ana rollerinin son halini almasını sağladığını ifade etti. İlhan, “Arama konferansında EYDK’nın ana rolleri, farkındalık yaratmak, tüm paydaşları destekleyerek etki ekonomisini güçlendirmek, insan kaynağı yaratılmasına destek olmak, yerel ve küresel ortaklıklar kurmak ve politika diyaloğunu aktif bir şekilde yönetmek olarak nihai halini aldı. Avrupa Yeşil Mutabakatı, kadınların güçlendirilmesi ve sığınmacıların geçim kaynaklarına ek olarak, yeşil şehirler ve katılım finans da stratejik temalar olarak öne çıktı. Bu rol ve temaları savunacak ve sonuç üretecek dört çalışma grubumuz şubat ayında ilk toplantılarını yapacak” diye konuştu.

“RAPOR ETKİ YATIRIMCILIĞININ GELİŞTİRİLMESİNE REHBERLİK EDECEK”
     YASED Genel Sekreteri Serkan Valandova, Birlikten Kuvvet Doğar Raporu’nun önümüzdeki dönemde Türkiye’de etki yatırımcılığının geliştirilmesine yönelik ortak çalışmalara başarılı bir şekilde rehberlik edeceğinden emin olduklarını belirterek, “Platformumuzun en önemli hedeflerinden biri, sürdürülebilir kalkınma amaçlarında daha hızlı ve somut ilerleme kaydetmek için etki yatırımlarını artırmak. Bu amaca hizmet eden en önemli oluşum olarak EYDK’nın üstlendiği misyonun kritik öneminin farkındayız ve bu nedenle EYDK bünyesinde aktif bir şekilde yer alarak ülkemiz etki yatırımcılığı ekosisteminin sağlıklı bir şekilde gelişmesine ve etki yatırımlarının yaygınlaşmasına katkı sağlamayı amaçlıyoruz. Bu vesileyle YASED olarak EYDK’nın sürdürülebilirlik ve etki yatırımcılığı alanındaki etkin çalışmalarından duyduğumuz memnuniyeti belirtmek isteriz” dedi.

“ETKİ YATIRIMLARININ GELİŞMESİ ETKİ EKOSİSTEMİN BÜYÜMESİNE BAĞLI”
     PwC Devlet ve Kamu Hizmetleri Danışmanlık Lideri Akif Koca, etki yatırımcılığının ana akım iş modeli olmasının önemini vurguladı. Koca, “Etki yatırımcılığı, özel sermayenin sosyoekonomik sorunlara yenilikçi çözümler getirmesi için önemli fırsat sunuyor. Finansal ve toplumsal faydayı birlikte sağlayan sürdürülebilir modeller çoğaldıkça bu alana yönelik ilgi de beraberinde artıyor. Etki yatırımlarının daha da gelişmesi, etki ekosistemin büyümesine ve başarılı modellerin yaygınlaştırılmasına bağlı olacak” açıklamasında bulundu.


+ Benzer Haberler
» Narlıdere Metrosu’nda işler tıkır tıkır yürüyor
» Karşıyaka’da farkındalık yürüyüşü
» Ege Üniversitesi 67 yaşında
» Turgutlu Belediyesi Sanayi Çarşısı dükkanları yaptıracak
» EYMSİB’nin sonraki hedefi Kanada ve İsrail
» “Sosyal Medya Depresyonu” yaygınlaşıyor
» Oda-Borsa takımı “iyilik” için koştu
» Gençlik kampı’nda eğlence ve spor bir aradaydı
» Pınar Çocuk Devam Sütü’nden çocukların eğitimine tam destek
» Başkan Soyer’den komşuya Terra Madre daveti


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 20.05.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni