• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Amaç çocuklara tarımı sevdirmek”

16 Haziran 2022 Perşembe 13:00
12
14
16
18

“Amaç çocuklara tarımı sevdirmek”


   ► İTB, ‘Çocuk Gözüyle Hayvancılık’ konulu ikinci resim yarışması ödül törenini gerçekleştirdi

           YAĞMUR ÖNGÜN      
     İzmir Ticaret Borsası (İTB), Toprak ve Çocuk Programı kapsamında İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde düzenlenen “Çocuk Gözüyle Hayvancılık” konulu ikinci resim yarışması ödül törenini gerçekleştirdi.  Törende konuşan İTB Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, Toprak ve Çocuk Programı amacının çocuklara tarımı ve toprağı sevdirmek olduğunu aktardı. Kestelli, “Çocuklarımızın apartmanlar arasına sıkışmış parklar dışında fazlaca bir alternatifleri yok. Birçok çocuğumuz doğayla ilgili deneyim yaşama fırsatı bulamadan gençliğe adım atıyor.  Toprak ve Çocuk Programı’nı bu somut gerçeklerden yola çıkarak, yarınları emanet edeceğimiz çocuklarımızı, onlara miras bırakacağımız doğal hayatla tanıştırmak için tasarladık.  Kuruluşunu birkaç ay önce gerçekleştirdiğimiz İzmir Ticaret Borsası Eğitim ve Sosyal Entegrasyon Vakfı (BORSAV)  ile bu çalışmalarımızı daha yoğun bir şekilde yürütme imkânı bulacağız” dedi.

“ÇOCUK GÖZÜYLE HAYVANCILIK’ YARIŞMASI İLE BİR ARAYA GELDİK”
     Hayatın normalleşmeye başlamasının ardından ilk iş olarak İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile olan işbirliği protokolünü yenilediğini  söyleyen Kestelli,  “Toprak ve Çocuk Programına başlanılan ilk günün üzerinden tam beş yıl geçti. Bu süreçte farklı okullardan çocuklarımız ile pek çok etkinliğimiz oldu.  Etkinliklerimize iyice ısındığımız ve öğrencilerimiz ile birlikte doyasıya eğlendiğimiz süreçte maalesef Covid-19 salgını tüm dünyayı esir aldı. Hepimiz evlerimize kapandık. Bu süreçte çocuklarımız için planladığımız çok sayıda etkinliği ertelemek zorunda kaldık. Normalleşemenin ardından devam ettik. Bugün bizleri bir araya getiren ‘Çocuk Gözüyle Hayvancılık’ konulu resim yarışması da ‘Toprak ve Çocuk Programı’ kapsamındaki güzel ve başarılı etkinliklerimizden biri oldu. İzmir merkez ve çevre ilçelerdeki okullardan yarışmaya katılan öğrencilerimizin resimleri jürimiz tarafından değerlendirildi” diye konuştu.

“İZMİR’E TARIM LİSESİ KAZANDIRILACAK”
     İzmir’in çok verimli ve ülke için büyük katma değer verecek bir potansiyele sahip olduğunu söyleyen İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Murat Mücahit Yentür, “Bu nedenle İTB ve Tarım Bakanlığı işbirliği ile İzmir’e tarım lisesi kazandıracağını söyledi.  Yentür,  eğitimin en önemli amacının öğrenilenin ve bilinenin  hayatta uygulanması olduğunu dile getirerek, “Öğrendiklerimizin ve bildiklerimizin davranış ve eyleme dönüşme biçimine eğitim diyoruz.  Eğitim ve öğretim bütünsel bir süreç. Eğitimin temel amacı öğretim aşamasındaki uyarıcılar. Öğrenciye ne yönde uyarıcı gönderirseniz o yönde bir değişim olur. Bu nedenle hep iyiye, doğruya ve güzele doğru uyarıcılar arttıkça çocuklarımızın ve gençlerimizin gelişimi ve değişimi o yönde gerçekleşir.

     Yakın zamanda Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın adı değişti. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı oldu. Küresel çapta iklim değişikliğine bir ilgi arttı. Çünkü biz sınırsız olan isteklerimizi tabiatın sınırlı kaynakları ile ölçüsüz bir şekilde kullanırsak çocuklarımızın haklarından çalmış oluyoruz. Hak etmediğimiz bir şeyi kullanıyoruz.  Bu bilinç çok önemli. Eğitimin en önemli özelliği farkında olmak, farkındalık oluşturmak ve  bu bilinçle yarına bakmaktır. Bu nedenle tarım,  toprak, hayvancılık tüm insanlık ve ülkelerin ortak bir bilinçli politikasıyla sürdürülebilir hale getirilmesi lazım” ifadesinde bulundu.
     ‘Çocuk Gözüyle Hayvancılık’ konulu ikinci resim yarışmasının ilk üç ödül sahipleri ise şu şekilde: “Birincilik ödülü  Cenk Molla, ikincilik ödülü Pelin Gülbahar,  üçüncülük ödülü Nehir Cansever, Mansiyon ödülü Işıl Yılmaz.”


+ Benzer Haberler
» Piyasaların gözü yeni asgari ücrette
» Nureddin Nebati: Ek vergi getirmeyeceğiz
» Bankalar net karını 1 yılda 4,75 kat artırdı
» Deniz ticaretindeki canlılık umut veriyor
» Denizcilik sektörünün nabzı İstanbul’da tutulacak
» “İstihdamsız büyüme gelir dağılımını bozuyor”
» Eczacılar kademeli eylem planı uygulayacak
» Elektronik ticaret düzenlemesi TBMM’de
» 2021’de 1 milyon 64 bin otomobil üretildi
» Uşaklı ihracatçılar atıkları ekonomiye kazandırıyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 30.06.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni