• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE
YAZARLAR Ali Serdar Süalp ►ÜÇÜNCÜ KOLTUK
12
14
16
18
25/04/2022 06:16
Yeni Yöneticiler İçin “Yönetici 101”

     Bir gün kapınızın çalınıp hak ettiğiniz yöneticilik pozisyonuna atandığınız size de söylenebilir. Amiriniz size birkaç güzel laf eder, ardından arkadaşlarınızın tebrikleri gelir. Bunlar bir insanın profesyonel yaşamında çok mutlu olduğu anlardır. Sonunda emekleriniz ve çabalarınız takdir görmüş ve daha fazla sorumluluk ve yetki almanızın önü açılmıştır.

     Aradan kısa bir zaman geçip de içinize dönüp kendinizle konuşmaya ve durum değerlendirmesi yapmaya başladığınızda aklınıza gelecek ilk şey (çoğunlukla) bugüne kadar çalışan olarak yaşadığınız ve buna göre oluşturduğunuz kimliğinizin yönetici rolünde yeterli olup olamayacağıdır. Kaçınılmaz olan, bir çalışan olarak eski kimliğinizden yenisine geçiş yapmanızın gerekliliğidir.
     Bu geçişi nasıl yapar ve lider olarak yeni keşfettiğiniz rolde otorite kurmaya nasıl başlarsınız?

     İşte tüm yeni yöneticilerin ekipleri ve organizasyonları arasında otorite kurmak için kullanabileceği birkaç basit taktik. Ben buna “Yönetici 101” diyorum, tıpkı üniversite birinci sınıfta iken aldığınız ilk ders gibi…

Bebek bakıcılığı yapmayın
     Yönetici olarak çalışanlarınıza yaratıcı olmaları, işlerini sahiplenmeleri ve gerektiğinde de hesap verebilir olmaları için ihtiyaç duydukları ilhamı verebilirsiniz. Ancak bu hassas dengeyi bulmak, sizin gibi yeni yöneticiler için, özellikle de bir şirkette yönetsel olmayan bir görevden terfi etmiş olanlar için zor olabilir.

     Size, yöneteceğiniz personel için net beklentiler belirleyerek bu zorluğun üstesinden gelmelerini sağlamanızı tavsiye ederim. Net ve anlaşılır beklentilerinize ulaşmak çalışanlarınızın hedefi olmalıdır. Ayrıca insanlara işlerini nasıl yapacaklarını söyleme eğiliminize karşı durun. Böyle bir arzunuz var ise hemen çöpe atın. İnsanlara ne yapacaklarını net olarak siz söyleyin, nasıl yapacaklarını ise onlara bırakın.

     Bunun yerine, enerjinizi dahili bir sahiplik kültürünün nasıl yaratılacağına yatırın. Ekibinizdeki herkes için net beklentiler belirleyin; başarılı olduklarında ve başarısız olduklarında onları sorumlu tutun. Çalışanlara işlerine sahip çıkmaları için ne kadar çok alan verirseniz, ihtiyaç duyduklarında destek sunma becerinize o kadar güvenirler. Kısacası mikro yönetimin içinde kaybolmayın.

Güçlü bir dil kullanın
     Kullandığınız dil, algılanan otoritenizi etkiler. “Sanırım”, “Hissediyorum” ve “İnanıyorum” gibi ifadelerden kaçının. Bunların tümü, doğal olarak ifadenizin ilettiği kesinlik düzeyini azaltan kelimelerdir.
     Ayrıca, konuşmanızın ne kadarının “hımm”, “yani”, “bilirsiniz” ve “dürüstçe” gibi sözlü dolgularla dolu olduğuna dikkat edin. Bunları günlük konuşma kalıplarınızdan çıkarmak için özenle gayret gösterin. Güçlü kullanılmış ve açık sözlülükle ifade edilen dil gündelik konuşmalarda ve bire bir toplantılarda fikirlerinizi güvenle iletmekte size destek olacaktır.

     Bir başka önemli husus da güçlü dil kullanma yeteneğinizi sadece çalışanlarınızla sınırlandırmamanızdır. Bu tarzı ilişkide olduğunuz diğer yöneticiler ve insanlar içinde devam ettiriniz. Farkınız hemen keşfedilecektir.

Konuştuğundan daha çok dinleyin
     Konuştuğunuzdan çok dinleyerek ekipleriniz arasında otorite kurun. Aklınızda olsun, insanlar sürekli konuşan yöneticilere değil, daha az konuşup az müdahale eden ve gerektiğinde devreye giren yöneticilere güven ve saygı duyarlar. Astlarınıza işleri ve bunları nasıl yaptıkları hakkında sorular sorun; cevaplarını içtenlikle dinleyin.
 
     Bir sorun veya görev hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız dinlemeyi ve gözlem yapmayı tercih edin. Konuşurken aynı anda da sağlıklı gözlem yapmak o kadar kolay değildir, ana konuyu kaçırabilirsiniz. Dinlemek, çalışanlarınızın bir anlamda özerk ve hesap verebilir olmasına izin vermenizin de önünü açar. Pek doğaldır ki bunun olumlu yansımalarını ileriki dönemlerde iş sonuçlarında görürsünüz.

     Ekibinizin karşılaştığı gerçekleri dinlediğinizde, departmanın karşılaştığı acil sorunlar hakkında çözüme odaklanmış bir lider olarak saygı uyandırırsınız. Yetki, nihai olarak, asıl amaçlarını gruplarına başarılı olmaları için ilham vermek olarak gören liderlere aittir.

Ekibinizi değerli kılın
     Birçok yeni yönetici yeni pozisyonlarında bir an önce başarılı olmak ve kendilerini bir an önce göstermek arzusu içindedir. “Beni bu göreve getirmekle çok doğru bir iş yaptınız!” demek ister gibidirler. Kendilerini bir an önce ispat etme telaşı içindedirler. Bu da çok insani bir durumdur, ama pek de doğru değildir, çünkü bu türden bir yaklaşımın sonu kendini ekibin önünde görmekle, daha da kötüsü onlardan soyutlanmakla sonlanır. Başarıyı sahiplenme hırsı her şeyin önüne geçer. Kendilerini değerli kılma uğraşısı içinde ekipten uzaklaşır ve çalışanlarını değerli kılmayı ihmal ederler.

     Aslında tam tersi olmalıdır. Bir lider veya yönetici en fazla yönettiği ekip kadar değerlidir, daha fazlası değil. Unutmayın, yönetenlerin de yöneticileri vardır ve onların sizden beklentisi, ekibinizi üretken ve şirkete değer katan insanlar haline getirmenizdir. Kendini değersiz hisseden, şirket içinde değerli görülmeyen bir ekiple bunu asla başaramazsınız.

     Bir başka ifade şekli ile kendinizi değerli kılmak için ilk olarak ekibinizi değerli hale getirmelisiniz. Sizi yukarılara ekibiniz taşır, kendiniz değil.

İşinizi ve ilişkilerinizi dengeli yönetin
     Sadece işinizi iyi yapmanız yeterli olmayacaktır. İlişkilerinizi de iyi yönetmeniz gerekir. Çok iyi yaptığınız işinizde daha da iyi yerlere gelmek istiyorsanız kendinize mutlaka şu soruyu sorun; “sadece işimi iyi yapmam bana başarıyı getirebilir mi?”. Bana sorarsanız cevabım “Kesinlikle hayır!” olacaktır. Doğru cevap, “iş ve ilişki yönetimi el ele yürüyen iki kardeştir. Her iki kardeşle de iyi geçinin” dir.

     Bu konuda son olarak da şunu söylemek isterim. İş ve İlişki yönetimleri arasındaki denge kavramı şirketten şirkete değişecektir. Bu tamamen çalıştığınız şirketin iklimine ve kültürüne bağlıdır. Kısacası, “dengeli” kavramı için bir tek doğru yoktur.

     Hep aklınızda olsun, piramitin üst katlarında olanlar oraya sadece iş yönetimindeki başarıları ile gelmemişlerdir. Bu insanları diğerinden ayıran en önemli özellikleri, insan ilişkilerinde de başarılı olmaları, o ilahi dengeyi diğerlerine göre daha önce ve iyi kurmalarıdır.

     Bir başka derste buluşmak üzere esenlikle kalın.

Önceki Yazılar :
Haberler
  20 ve 21 Mayıs COVID rakamları aynı gün açıklandı

  COVID rakamları bir gün geç açıklandı. 20 Mayısta 1.017 yeni vak’a belirlendi

  MUHTELİF OTOBÜSLER İÇİN KOMPRESÖR MALZEMELERİ ALIMI

  T.C. BAYINDIR (SULH HUKUK MAH.) SATIŞ MEMURLUĞUNDAN AÇIK ARTIRMA İLE TAŞINMAZ SATIŞI

  T.C. İZMİR İFLAS MÜDÜRLÜĞÜNDEN İLANEN TEBLİĞ

  Buğdayda sıkıntı büyüyor

  TEMİZLİK MALZEMELERİ ALINACAK

  DİKİLİ ORMAN İŞLETME ŞEFLİĞİ 104 KOD NOLU ORMAN YOLU YAPIM İŞİ

  BAKIM ve ONARIM HİZMETİ ALINACAK

  Kuraklık İzmir’i vuracak!

  Palandöken: Mobilya ve beyaz eşyada taksit sayısı artırılmalı

  Cari açığın kapanmasına hazır giyimciden 21 milyar $ katkı

  Tarımsal sulama yapılarının finansman maliyetleri düzenlendi

  Yüreğir Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı araç kiralama hizmeti alacak

  İzmir, geri dönüşüm teknolojileri tanıtımında öncü oldu

  Benzine 1,02 TL indirim

  Gelecek nesiller için canlı çeşitliliği bize emanet

  Didim, gayrimenkul yatırımcılarının gözdesi

  Sancaktepe Belediye Başkanlığı gıda malzemeleri satın alacak

  Yaza girerken ‘klima hastalığı’na dikkat!

  Bien, iç mimarlık öğrencilerini sektör profesyonelleriyle buluşturdu

  Ares Logistics, Ro-Ro taşımalarını artırıyor

  Bulgaristan Başbakanı Petkov, Türk iş insanları ile buluştu

  Avanos Belediye Başkanlığı hurda karşılığı bina yıkım işi yaptıracak

  Türkiye-Yunanistan ticari ve ekonomik iş birliği

  Borsalarda Alım-Satım

  Su Ürünler Hal Fiyatları

  İki yerli teknoloji firması güçlerini birleştirdi

  Sebze-Meyve Hal Fiyatları

  Bornova Masa Tenisi Turnuvası sonuçlandı

  Temiz enerji ucuzladıkça üretimin %50’sini karşılar hale gelecek

  arabam.Com’un garaj’ında hizmet ve marka çeşitliliği artıyor

  Mera İzmir ile üreticiye 6 milyon lira destek

  Türk Telekom GameX 2022’de oyunseverler için yerini aldı

  Sporun her dalında Bayraklı farkı

  Rüzgar’a 1 milyar euro yatırım yaptık

  Başkan İduğ: Yaşanan tüm krizleri aşan sadece STK’lardır

  Etkinlik sektörü, konfederasyon çatısı altında birleşiyor

  Kadınlara İnternet Reklamcılığı ve Pazarlama eğitimi

  “Kadınlar denizcilikte daha fazla temsil edilmeli”

  Migros, geleceğin arıcılarını yetiştiriyor

  İhale Özetleri

  21 Mayıs 2022 Tarihli ve 31842 Sayılı Resmî Gazete

  Karayollarında Durum

  2. bardak çayı içmek artık lüks

  Mangal keyfi hayal oldu!

  Azeriler’den Türk balıklarını yoğun ilgi

  Etkinlik sektörünü ‘konfederasyon’ birleştirdi

  CEPTETEB’den BinBin ile ulaşımı kolaylaştıracak iş birliği

  Özel sektörün yurt dışı kredi borcu 1,7 milyar $ azaldı

ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 21.05.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni