• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Akdeniz Meyve Sineği ile mücadele ediliyor

01 Temmuz 2022 Cuma 12:00
12
14
16
18

Akdeniz Meyve Sineği ile mücadele ediliyor


   ► Akdeniz Meyve Sineği ile Mücadele Projesi kapsamında, Selçuk, Seferihisar ve Menderes’teki mandalina üreticilerine 2 bin 500 adet tuzak dağıtıldı

           SEZA NUR DEMİRPARMAK      
     Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (EYMSİB) desteği ile İzmir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yürütülecek Akdeniz Meyve Sineği ile Mücadele Projesinin tanıtımı gerçekleştirildi. Toplantıda, Akdeniz Meyve Sineğine Karşı Biyoteknik Mücadelenin Yaygınlaştırılması ile 100 mandarin üreticisinin iyi tarım uygulamaları belgelendirmesinin yapıldı. Proje ile birlikte, Selçuk, Seferihisar ve Menderes’teki mandalina üreticilerine 2 bin 500 adet ‘Akdeniz Meyve Sineği Tuzağı’ dağıtıldı. Üretimden İhracata İyi Tarım Uygulamaları’ Projelerinin tanıtımı gerçekleştirildi. Akdeniz Meyve Sineği’nin ürünün yüzde 80’ini yok ettiğini belirten İzmir İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Özen, bitki sağlığının üretmek kadar önemli olduğunu ifade etti.

“BİTKİ SAĞLIĞI ÜRETMEK KADAR ÖNEMLİ”
     Menderes’te 27 bin ton, Seferihisar’da 15 bin ton, Selçuk’ta 15 bin toplamda 60 bin tona yakın mandalina üretimi gerçekleştirildiğini vurgulayan Özen, “Türkiye’de ikinci olan bir ürünü üretmek çok önemli, ama bitki sağlığı da üretmek kadar önemli. Bu ürünün başına musallat olan zararlıyı yok etmenin, zararını minimize etmenin yollarını paylaşıp bu zararlıyla mücadele projesi yapıyoruz. Akdeniz Meyve Sineği ürüne zarar verdiği zaman ürünün yüzde 80’ini yok ediyor. Daha önce 1 yılda 7-8 döl veren bu zararlı, değişen iklim koşullarıyla beraber 1 yılda 12-13 kere döl verir hale geldi. Bu zararlıyla EİB’in, bakanlığın verdiği destek ve projeleriyle gerekse 1739 personelimizle 30 ilçemizin tamamında üreticimizin yanında olarak bu projemizi hayata geçirmek istiyoruz” diye konuştu.

“İZMİRLİ ÇİFTÇİLER ÜRETİMİ ARTIRMAYA DEVAM EDİYOR”
     Son 2 yılda covid-19, küresel krizle ve Ukrayna-Rusya arasındaki savaşla beraber tarımın vazgeçilmez olduğunun anlaşıldığını belirten Özen, “Bütün ihtiyaçlarımızdan vazgeçebiliriz ama toprağımızdan, suyumuzdan, üretimimizden gıdamızdan vazgeçemeyiz. Tarım, sadece bu ülkenin değil dünyanın geleceği. Bu projelerle kendi geleceğimizi garanti altına alıyoruz. Üretim yapabilmeniz için girdi maliyetlerinin yüksek olduğu bir dönemde elimize kazmayı küreği alarak sizlere destek vermeye devam edeceğiz. Yeter ki siz üretmeye devam edin” diye konuştu. Özen, “Pandemide üretim, gıda kalmadı. Ülkemiz yakın coğrafyaları bile beslemeye devam etti. Son 6 yılda 48 bin olan Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıtlı üreticimiz, pandemiye rağmen 51 bine çıktı. İzmirli çiftçiler, üretmeyi seviyor. Bütün zorluklara rağmen üretimi artırmaya devam ediyor” dedi.

“DÜNYA PAZARINDA REKABET ÜSTÜNLÜĞÜ SAĞLAMAMIZ GEREKİYOR”
     Türkiye’de 2021 yılında 1 milyon 585 bin ton mandarin üretildiğini, bu üretimin 930 bin tonunun ihraç edildiğini belirten Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkan Yardımcısı ve Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Hayrettin Uçak, “Toplam mandarin ihracatımızla ülkemize 453 milyon dolarlık ihracat geliri kazandırdık. Toplam Türkiye narenciye ihracatı 934 milyon dolar olarak gerçekleşti. Bu kadar yüksek değerde ihracatımızın olması bizleri tabi ki mutlu ediyor. Ancak bu rakamların artması için dünya pazarında rekabet üstünlüğü sağlamamız gerekiyor. Bu üstünlüğün sağlanması için kalite yönünden ithalatçı firmaların taleplerine uygun ürünler yetiştirmeliyiz ayriyeten kalıntısız ve ruhsatlı ilaçlar kullanmalıyız” dedi. Akdeniz Meyve Sineği ile Mücadele Projesi için 2 bin 500 adet tuzak temin edildiğini aktaran Uçak, “Projemizle Gümüldür’de öncelikle iyi tarım üretimi yapan üreticilere bu tuzaklar dağıtılacak. Bundan sonraki desteklerimiz de iyi tarım üretimi yapan üreticilerimize olacak. İyi Tarım Uygulamalarının yaygınlaştırılması amacıyla, İzmir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile birlikte yürüttüğümüz ve Selçuk, Menderes, Seferihisar ilçelerinde bulunan mandalina üreticilerine yönelik ‘Üretimden İhracata İyi Tarım Uygulamaları’ Projesi’nin başlayacağı müjdesini sizlerle paylaşmak istedik” diye konuştu.

 


+ Benzer Haberler
» Moody’s, Türkiye’nin kredi notunu düşürdü
» Çevresel iyileştirme faaliyetleri yetkilendirildi
» Faizsiz Bankacılık İlke ve Standartlarına Uyuma İlişkin Tebliğde değişiklik
» Sancaktepe Belediyesi kara yolu işleri yaptırılacak
» Identify Ar-Ge ekibini Antalya’da büyütüyor
» ARC Awards’ın ‘Onur ödülü’ Aksa Doğalgaz’ın
» Kızılay Karşıyaka Şubesi 1500 kişiye aşure dağıttı
» Aliağa Belediye Başkanlığı tesisleri yap-işlet-devret modeliyle kiraya verecek
» Sıfır karbon ayak izi ile sürdürülebilir taşımacılık
» Halkbank’tan 4,6 milyar TL net kâr


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 13.08.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni