• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Air Liquide’ten 5 milyon euroluk yenileme yatırımı

12 Mayıs 2022 Perşembe 17:00
12
14
16
18

Air Liquide’ten 5 milyon euroluk
yenileme yatırımı


   ► Fransız menşeli Air Liquide, Manisa’da yenilenen Tüp Dolum Tesisi’ni devreye aldı

           YAĞMUR ÖNGÜN      
     Fransız menşeli Air Liquide, düzenlediği  tören ile Manisa’da yenilenen Tüp Dolum Tesisi’ni devreye aldı. Sanayi için oksijen, azot, hidrojen gibi endüstriyel gaz üretiminin yapıldığı Air Liquide’in teknoloji ve hizmet alanında 65 binden fazla çalışanı ile 75 ülkede faaliyet gösterdiği belirtildi. Törende konuşan  Air Liquide Türkiye Genel Müdürü Souhel Bousta, tesise 5 milyon euroluk yatırım yaptıklarını aktardı. Fabrikanın yıllık 250 bin tüp dolum kapasitesine ulaştığını ve 15 dönüm alana kurulduğunu söyleyen Bousta,  “İleri teknoloji ekipmanları, artan dolum kapasitesi, ürün yelpazesi olan tesisi kendi elektriğini üretebilecek şekilde hazırladık. Yeni yatırımımız ile Ege Bölgesi’nin sanayisine katkıda bulunacağımızı ve rekabet gücünü artıracağımızı düşünüyorum” dedi.

“EGE BÖLGESİ’NİN SANAYİSİNE KATKIDA BULUNACAĞIZ”
     Türkiye’de faaliyet göstermeye başladıkları 2008 yılından bu yana önemli yatırımlar gerçekleştirdiklerini ifade eden Bousta, “Kurulduğumuz günden bu yana uluslararası alanda faaliyette bulunmayı hedefledik. Uluslararası alanda faaliyet göstermek sadece bir satış bürosu açmak değil, ciddi manada yatırımlar yapmaktır. Air Liquide Türkiye’deki ilk faaliyetlerine Aliağa’da başladı. Türkiye’deki müşterilerimize söylemek isterim ki sunduğumuz ürün ve çözümlerle rekabet güçlerini artırıyoruz. Ayrıca ürünlerimiz emniyet ve kalite anlamında da en yüksek seviyede. Tesise, 5 milyon Euro’luk bir yatırım yaptık. En son teknolojiyle donatılmış ve kendi elektriğini üretecek bir tesis hazırladık. Air Liquide olarak emniyetine çok dikkat ediyoruz. Bu projenin gerçekleşmesi sırasında hiçbir iş kazası gerçekleşmedi. Açılış vesilesiyle Ege Bölgesi’nin sanayisine katkıda bulunacağımızı ve rekabet gücünü artıracağımızı düşünüyorum” diye konuştu.

“2050 YILINDA KARBON NÖTR OLMAYI HEDEFLİYORUZ”
     Air Liquide grubu olarak enerji dönüşümü konusunda hedeflerinin olduğunu söyleyen  Air Liquide Orta Güney Avrupa Direktörü Bertrand Saraux, “Amacımız 2050 yılında karbon nötr olmak. Sanayi gazlar görünmez ama tahmin edemeyeceğiniz kadar fazla üretim sürecinde rol alıyor. Kullandığınız pek çok üründe, arabanızda, cep telefonunuzda, buzdolabınızda mutlaka endüstriyel gaz kullanılmıştır. Ürün kalitesini daha da ileriye taşıyacağımızı söylemek isterim. Dijital adına da yenilikler getirdik. Bu hem çalışanlarımıza hem de müşterilerimize kolaylık sağlıyor” ifadelerini kullandı.

“İSTİHDAMA KATKI SAĞLAYACAK”
     Yapılan yatırımın Manisa sanayisine katkı sağlayacağını vurgulayan Manisa Valisi Yaşar Karadeniz, “Burada başta hastaneler olmak üzere birçok iş koluna destek olacak. Ayrıca ilimiz istihdamına da büyük katkı sağlayacak. Bu yatırımın ilimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyor, Air Liquide firmasının yeni yatırımlarının hem ilimize hem de ülkemizde devam etmesini diliyorum” dedi.

“MANİSA, TÜRKİYE SANAYİSİNİN CAZİBE MERKEZLERİNDEN BİRİ OLACAK”
     Manisa Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Mehmet Yılmaz ise, “Manisa, Batı Anadolu’nun ihracat merkezi. Manisa tesadüf bir şehir değil, kadim bir medeniyetin izlerini taşıyan bir yurt. Manisa çeşitlilik noktasında Türkiye’deki beş ilçenin başını çekiyor. Manisa OSB, hemen yanındaki Muradiye, Turgutlu, Akhisar, Soma OSB ile eş olarak üç tane daha yeni OSB ile birlikte Manisa Türkiye’nin ve Avrupa sanayisinin cazibe merkezlerinden biri olacak. Hayatımıza baktığımızda bu tesisin bölgemizdeki ve hinterlanttaki işletmeler için ne derece önemli olduğunu görüyoruz. Bütün sektörün tedarikteki olmazsa olmazı bu tesisteki üretilen gazın diğer tesislerdeki üretime yansıması. Bölgemize haklı bir gurur yaşattıkları için Air Liquide’e teşekkür ediyorum” sözlerine yer verdi.

FRANSIZ ŞİRKETLERDEN TÜRKİYE’YE 750 MİLYON EUROLUK YATIRIM
     Yatırımın Fransız şirketlerinin Türkiye’ye ne kadar ilgi gösterdiğinin bir göstergesi olduğunu ifade eden Fransa Büyükelçiliği Ekonomi Bölümü Direktörü Abdenor Brahmi, “Fransız şirketlerin Türkiye’ye yaptığı yatırım 5 milyar Euro seviyesinde. Önümüzdeki birkaç yıl içerisinde 750 milyon euroluk yatırım daha gelecek. Air Liquide, Türkiye’nin genel ekonomik gidişatına güven duyuyor. Yenilenmiş tesisimiz full otomasyonla çalışıyor ve kapasitesinde de yüzde 50 bir artış gerçekleştirdi. Sadece üretim kapasitesindeki artıştan bahsetmek yeterli değil, aynı zamanda küresel ısınma konusunda da girişimlerde bulunarak 132 tane güneş paneli yerleştirildi ve kendi enerjisini kendi üreten bir tesis haline geldi. Karbon emisyonlarını da bu şekilde üretim faaliyetlerimizde ciddi anlamda düşürüyoruz. Dolayısıyla da bu yatırım çevreci bir yatırım olarak örnek teşkil etmektedir” diye konuştu.


+ Benzer Haberler
» Vak’a sayısı yükseldi, 4 kişi vefat etti
» İşsizlik ilk çeyrekte yüzde 11,4
» Bütçe açığı nisanda 50,2 milyar TL
» Martta cari açık 5 milyar 554 milyon $
» Piyasalarda zam dalgası!
» Martta, ihracat birim değer endeksi %10,7 arttı
» Yıllık ücretli çalışan sayısı yüzde 6,5 arttı
» Dolar yükselişe devam ediyor
» ‘11’inci Yerel Tohum Takas Şenliği’ için geri sayım başladı
» Pasta ve çikolata ustaları İzmir’de buluşacak


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 17.05.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni