• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE
YAZARLAR Ahmet S. Tükel ►DEĞERLENDİRME
12
14
16
18
16/04/2021 06:20
Zor günler

     Perşembe gününden itibaren yeni kısıtlamaların uygulanmaya başladığı bir döneme girdik. Pandemi ile ilgili aşılama çalışmaları başlayıp hatta 65 yaş üstü herkesin hemen hemen ikinci aşısını olduğu bir dönem sonrası yeni kısıtlamalarla karşı karşıya kalma zorunluluğu olması elbette düşündürücü.

     Kısaca durumu hatırlatmakta fayda var diye düşünüyorum. Şubat ayının sonlarına doğru günlük vak’a sayıları 6-8 bin arasında oynamakta, yapılan testlerde ise vak’a/test oranı da yüzde 5-6 arasında değişmekte idi. Yılbaşından beri günlük yeni vak’aların aylık ortalamalarına bakarsak ürkütücü artışı görüyoruz. Ocak ayında günlük ortalama yeni vak’a sayısı 8.670 iken bu rakam Şubat ayında 8.004’e indi, Mart ayında 19.858’e yükseldikten sonra Nisan ayının ilk 14 gününde ortalama 50.598’e yükseldi.

     Durumun ciddiyetini anlatan bir diğer rakam da yeni vak’aların yapılan test sayısına oranı. Ocak ayında yapılan toplam 5 milyon 348 bin835 testte %5,23 ortalama ile 268.771 yeni vak’a tespit edilmiş. Şubat ayında 3 milyon 555 bin 091 testte %6,30 oranı ile 224.125 vak’a;Mart ayında  5 milyon397 bin 723 testte %11,40 ile 615. 594 vak’a ve son olarak da Nisan aynının ilk 14 gününde  3 milyon 931 bin849 testte %18,02 ortalama ile 708.375 yeni vak’aya rastlanıldığını görüyoruz.

     Bunun anlamı ise bir bakıma şu demek: Test sayısı artıyor ama vak’a oranı da artarak neredeysa dörde katlanmış. Yani her beş kişiden birinde yeni vak’a tespit ediliyor. Bir anlamda sokakta karşılaştığımız her beş kişiden birinin virüs taşıdığı gibi de bir durum var gibi. Bu oran geçrekten de oldukça yüksek ve işin kötü tarafı da gelişmeler eğilimin aşağıya yöne döndüğünü gösterecek bir işaret de vermiyor. Bilakis artma riskinin daha yüksek olduğu gözüküyor.

     Genel olarak böyle bir ortamda yapılması gereken tabi ki tedbirleri sıkılaştırmak olması gerekiyor ama bu tedbirlerde başarılı olmak için, her şeyde olduğu gibi önce bu duruma neyin sebep olduğunun kesin belirlenmesi gerekiyor. Alınan tedbirlere baktığımız zaman izlenmek istenen stratejinin sadece insanların dışarı çıkma sürelerini azaltacak yöntemler olduğunu görüyoruz.  Bu noktaya gelirken geniş kapsamlı yapılan toplantılar, belki erken açılan mekanlar buna sebep olmuş olabilir. Ramazan ayında genel olarak faaliyetlerin azalması belki bu konuda yardımcı olacaktır. Ama özellikle Ramazan ayında yoğun iş yapan bazı sektörler de menfi etkilekeceklerdir.

     Bir çok kimse uçak, tren, otobüs gibi toplu taşıma araçlarıyla seyahate izin verilirken neden kendi otomobilimle seyahat edemiyorum diye alınan tedbirlerin bir tanesinden şikayetçi olduklarını belirtiyorlar. Bu konuya belki şöyle bakmak lazım; İnsanlar kendi araçlarıyla seyahat edecekleri zaman daha güvende olacaklarını normal olarak hissedeceklerdir. Halbuki tren, uçak otobüs gibi toplu araçlarda risk daha yüksek olduğu için ve yönetim de seyahatleri azaltmayı hedeflediği için seyahat opsiyonunu sadece toplu taşımaya bırakmış olabilir. Zorunlu seyahat için de zaten izin almak mümkün diye düşünmüş olabilirler.

     Bu düşünce varsayımı ve tedbirlerin şekli, sebeplere dayanılmadan, daha doğrusu rakamlar kötüye gidiyor demekle yetinerek sebepleri açıklamadan alınmış kararlar olarak duruyor. Ya da tedbirleri alanlar sebepleri bilerek bu kararları veriyorlar ama sebepleri ve bulaş artışının kaynaklarını açıklamasına gerek duymuyorlar.

     Her ne olursa olsun,  dünyada durum biraz toparlanma yolunda gelişirken, Türkiye’nin üst sıralara çıkması ve dünya medyasında da bu artışların dikkate alınıp habere dönüştürülmesi, ekonomik olarak da bizi etkileyeceğie benziyor. Rusya’nın Türkiye’ye uçuşları durdurması, bu ülkeden ciddi gelir beklediğimiz turizm faaliyetlerini muhakkak negatif etkileyecek. Durum kısa bir zaman içinde düzelmezse, başka bir çok ülkenin de benzer tedbirlere başvurabileceğini düşünmek pek de yanlış olmayacaktır.

     14 Nisan sonu itibarıyla dünya’da günlük yeni vak’a sıralamasında Hindistan 199.569, ABD 78.439 ve Brezilya 65.998’den sonra 62.797 yeni vak’a ile dördüncü sıradayız. 5. Sırada Fransa’daki yeni vak’a sayısı 43.505. Toplam vak’a sayısında da 4 milyonu geçmiş bulunuyoruz. ABD, Hindistan, Brezilya, Fransa, Rusya ve İngiltere’den sonra 7. sıradayız.  İki ay önce ilk 20 ülkenin içinde bile değildik.

     Dolayısıyla, her ne kadar Sağlık Bakanımız hepimiz kabahatlıyız dese de, esas kabahatlilerin kurallara uymayanlar olduğunu hatırlatmak gerekir. Umarız ki önümüzdeki günlerde yönetimin almış olduğu kararlar çerçevesinde vak’a sayıılarında azalma ve iyileşmelerde artış meydana gelir ve hastalık riskleri azalmış olur.

Önceki Yazılar :
Haberler
  Döviz / Altın

  Narlıdere Metrosu’nda işler tıkır tıkır yürüyor

  Karşıyaka’da farkındalık yürüyüşü

  Ege Üniversitesi 67 yaşında

  Turgutlu Belediyesi Sanayi Çarşısı dükkanları yaptıracak

  EYMSİB’nin sonraki hedefi Kanada ve İsrail

  “Sosyal Medya Depresyonu” yaygınlaşıyor

  Oda-Borsa takımı “iyilik” için koştu

  Gençlik kampı’nda eğlence ve spor bir aradaydı

  Pınar Çocuk Devam Sütü’nden çocukların eğitimine tam destek

  Başkan Soyer’den komşuya Terra Madre daveti

  Borsalarda Alım-Satım

  Su Ürünler Hal Fiyatları

  Sebze-Meyve Hal Fiyatları

  Trabzon Büyükşehir Belediyesi asfalt agregası (kalker) satın alacak

  Gençler usta yazarlarla bir araya gelecek

  İzmir, Aydın Erten’le nefes alacak

  Rahvan Atlar Torbalı’da yarışacak

  Gençlere sanat etkinlikleri için ücretsiz 35 bin bilet

  Çeşme’de 19 Mayıs coşkusu

  Balçova’da 19 Mayıs coşkusu

  Sakarya Orman Fidanlık Müdürlüğü fidan bakım hizmeti alacak

  19 Mayıs Narlıdere’de coşkuyla kutlandı

  Suluboya Festivali 21 Mayıs’ta başlıyor

  Küresel çapta şirketler ciro kaybına hazırlık yapıyor

  Gönüllü öğrencilerden Kavacık’ta anlamlı proje

  “Sonuna kadar yanınızda olacağız”

  Güzelbahçe’de ‘Bandolu, Vosvoslu’ 19 Mayıs kutlaması

  Başkan Soyer: Sizler Türkiye’nin umut çiçeklerisiniz

  İzmir’de 19 Mayıs coşkuyla kutlandı!

  Başkan Sandal: Bağımsızlık ateşi hiç sönmeyecek

  Üzümcü fiyatta artış bekliyor

  Bornova’da 19 Mayıs coşkusu

  Buca’da Norm Ender ile 19 Mayıs coşkusu

  İklim değişikliği orman yangınlarını körüklüyor

  MENEMEN VERGİ DAİRESİ MÜDÜRLÜĞÜNDEN GAYRİMENKUL SATIŞI

  ELEKTRİK ENERJİSİ SATIN ALINACAK

  MENEMEN İCRA DAİRESİNDEN AÇIK ARTIRMA İLE TAŞINMAZ SATIŞI

  İZMİR 9. İCRA DAİRESİNDEN AÇIK ARTIRMA İLE TAŞINMAZ SATIŞI

  BASIM, TANITIM ve DUYURU HİZMETİ ALINACAK

  MENEMEN BELEDİYE BAŞKANLIĞINDAN KİRALIK DÜKKAN

  İhale Özetleri

  20 Mayıs 2022 Tarihli ve 31841 Sayılı Resmî Gazete

  Karayollarında Durum

  Aktif vak’a sayısı 3 gündür artmaya devam ediyor

  Deniz kenarında festival heyecanı 20.000 kişi katılımla gerçekleşti

  17 ilde 243 arazi özelleştirilecek

  Elektrikte dengeleme güç azami fiyat limiti yükseldi

  Beijing’de sürücüsüz taksiler için ilk ruhsatlar verildi

  Borsa İstanbul’da Gong, Sun Tekstil için çaldı

ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 20.05.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni