• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE
YAZARLAR Ahmet S. Tükel ►DEĞERLENDİRME
12
14
16
18
27/12/2021 06:08
Kültürpark çekişmesi devam edecek gibi

     Şehrimizin en önemli alanlarından biri olan Kültürpark, muhakkak ki herkesi ilgilendiren ve İzmir’in havadan bakıldığında da görülebileceği gibi şehrin ortasında kalmış, oldukça da güzel bir floraya sahip yeşil bir alan. İzmir’in I. Dünya savaşı sonunda geçirdiği yangından sonra böyle bir alanın yaratılmasını öngörebilen zamanın Belediye Başkanı Dr. Behçet Uz’a da İzmirliler olarak ne kadar teşekkür etsek azdır.

     Hatırladığım kadarıyla 1991 yılında bir yarışma sonucu yapılan, zamanın Anıtlar Kurulu tarafından da onaylanmış bir plana istinaden de zaman içerisinde değişerek bu günlere kadar gelmiş bu alanın eski günlerini hatırlayanlar alandaki bir çok binanın Belediye Başkanı Rahmetli Ahmet Priştina tarafından yıkıldığını da hatırlayacaklardır. O yıkımlar da tabi ki yukarıda sözünü ettiğimiz yarışmadan çıkan ve Anıtlar Kurulu tarafından da onaylanan plana istinaden yapılmışlardı. Fuar sergi alanına hizmet edecek pavyonlar da o zamandan kalan ve özel olarak tasarlanmış ve halen de bir çok fonksiyonu yerine getirebilecek niteliğe sahip binalardır.

     Ancak Fuar için Gaziemir’de yapılan yeni mekan bu alanın fonksiyonunu yerine getireceği için, Kültürpark’ta yapılacak düzenlemeler kapsamında Başkan Aziz Kocaoğlu tarafından yapılan girişimden sonra planda müellifleri tarafından revizyona gidilerek bazı değişiklikler yapılmış, pavyonlar kaldırılarak yerine küçük ölçekte bir kongre merkezi de denilebilecek bir bina tasarlanmış, Ada, Göl gazinoları gibi mekanların restoratörler tarafından ele alınması gereği not olarak düşülmüş ve nitekim o alanların planları bu konuda uzman olan Y. Mimar Salih Seymen’e yaptırılmıştır. Ancak bu plan “Koruma Amaçlı İmar Planı” yapılmalıdır talebi ile eski adı Anıtlar Kurulu olan, günümüzde Koruma Kurulu olarak bilinen kuruma sunulmuştur.

     Son Belediye seçimleri sonrası Başkan Tunç Soyer, bu planı değiştirmek için Kuruldan geri çekmiş ve bu iş için kurulan komisyonun bazı değişiklikler yapması sonrası İBB Meclisinden onaylatarak tekrar Koruma Kuruluna sunmuştur. Eski plana göre yapılan değişiklikler, daha önce farklı bölgeler olarak A, B gibi farklı emsallerin uygulandığı alanları kaldırıp tek bir emsalin uygulanacağı alan haline getirmek,

     Fuar sergi pavyonlarının yerine yine Kocaoğlu’nun yaptırmış olduğu plandaki fonksiyonları yerine getirecek bir bina yapılmasını, ancak bu binanın eski planda 17 metre olan yüksekliğini 15 metreye indirmek, Celal Atik spor salonunun - ki depremde ciddi hasar gördüğü öne sürülmektedir - yerine aynı binayı yeniden inşa etmek, ve Mimar Rahmetli Aydın Boysan tarafından tasarlanmış ve zamanına göre de belki ilk sayılabilecek uzay kafesten esinlenmiş çatısı ile kolonsuz geniş bir alana sahip Atlas pavyonunu muhafaza etmek şeklinde öngörülmüştür.

     Bu gelişmelere paralel olarak “Kültürpark Platformu” adı altında 2014 yılında bir sivil toplum kuruluşu oluşturulmuş ve Kültürpark ile ilgili olarak kendi görüşleri çerçevesinde savunuculuk görevini üstlenmişlerdir. İtirazlarınnın merkezinde İBB Meclisinin Kültürpark için meşruiyeti olmayan bir karara imza atılmış olması; Kültürpark’ın alınan bu kararla yapılaşmaya açılmasının onaylanmış olması, hangarlar ve Celal Atik Salonunun yerine 15 metre yüksekliğinde devasa yapılar planlanması, %5’lik emsalin %9-10’lara taşınarak Kültürpark’ın florasından çalınma yoluna gidiilmiş olması, yeni düzende çay bahçesi olarak düzenlenmiş alandaki eski SSCB pavyonu (kapalı kortlar) ın hesaplama dışı tutulması gibi konular yer almakta.

     Önerileri ise, Kültürpark’ta yaşanan sorunların çözümü için demokratik bir Kültürpark Meclisi’ni de içerecek şekilde katılımcı ve çoğulcu bir yönetim modeli ile yaşamdan yana bir Koruma Amaçlı İmar Planı ve Alan Yönetim Planının hazırlanıp, uygulanmasını 2014 yılından beri talep eetiklerini ve buna göre hareket edilmesi gerektiğini içeriyor.

     Kanımca Koruma Kuruluna sunulan yeni plana kısa bir süre içinde cevap verilmesi olanağı yoktur. Sonuçta bu planın Ankara’dan onanması gerektiği, ve Ankara’nın da tutumunun en azından bu dönemde İzmir’deki gelişme taleplerini sürüncemede bırakma doğrultusundaki tutumu kısa vadede konuya çözüm getirmeyecektir. Plan kabul edilse de, en azından Kültürpark Platformunun konuyu yargıya taşıyacağını da öngörebiliriz.

     Dolayısıyla uzun bir süre daha bu işin sürüncemede kalma ihtimalinin yüksek olduğunu söylersek herhalde yanlış bir öngörüde bulunmuş olmayız. Ama şahsi düşüncem, ufak bir kongre merkezinin İzmir’in geleceği için bir ihtiyaca cevap verebileceği, Celal Atik salonunun da şayet söylendiği gibi depremden zarar görmüşse, muhafaza edebilmek için güçlendirilme yapılsa dahi yeni bina gibi benzer inşaat koşullarında çevreyi etkileyeceğidir.

     New York’ta Central Park, San Fransisco’da Golden Gate Park gibi dünyaca ünlü parkların, hem kültür, hem spor hem de benzeri faaliyetleri içerdiğini de hatırlatarak, İzmir için en iyisi ne ise o olsun temennilerimi iletmek isterim. Yeni yılın da herkese sağlık, mutluluk ve huzur getirmesi dileklerini bu vesile ile de belirtirim.

Önceki Yazılar :
Haberler
  Vak’a test oranı ilk kez %19’un üzerine çıkarak yeni bir rekor kırdı

  İhracatçı, tarım ürünü kısıtlamasından çekiniyor

  Tarım ihracatının zirvesinde Ege Bölgesi var

  MB enflasyon beklentisini %23,2’ye yükseltti

  “Enflasyonda ortak nokta tedarik zinciri problemi”

  Yabancılara konut alım satımında döviz bozdurma zorunluluğu getirildi

  Sami Azar hayatını kaybetti

  BOTAŞ: Bütün kompresör istasyonları, tesis ve üniteleri çalışıyor

  Döviz / Altın

  Borsalarda Alım-Satım

  CHP’li belediye başkanlarından yeni bütçe talebi

  Meskenlerdeki elektrik tüketimi azaldı

  GYODER, Akademi Seminerlerini sürdürüyor

  KEK Beşinci Dönem Protokolü imzalandı

  Bursa’nın gastronomi turizmi canlandırılacak

  Bu iş birliği Türkiye’ye örnek olacak

  Türk Telekom ve ASPİLSAN Enerji’den yerli lityum batarya iş birliği

  Tüm Dünya HOST Istanbul 2022’yi bekliyor

  Başkan Eriş’ten Koç Ali Al’a tepki

  Ailelerin asgari aylık sabit gideri 3200 TL

  Batur: Başlamak, işin yarısıdır

  Başkan Tekin sanayici ile buluştu

  Su Ürünler Hal Fiyatları

  Sebze-Meyve Hal Fiyatları

  Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi karayolu işleri yaptıracak

  e-Fatura, e-Arşiv ve e-İrsaliye’de kapsam genişledi

  MİTSO ile Gözakademi anlaşma yaptı: Üyelere indirim uygulanacak

  Karayalçın’dan Bornova’ya övgü

  Muğlalı turizm taşımacıları yeniden yapılanıyor

  İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve ETİK arasında İş Birliği Protokolü imzalandı

  Samandağ Belediyesi inşaat malzemeleri satın alacak

  Arkas Koleksiyonu’nda “Doğa, Bahçeler, Düşler” sergisi 13 Şubat’a kadar uzatıldı

  2022 yılında paketli et tüketimi artacak

  Türkiye’nin 2021 yılı marka ve patent başvuru haritası yayınladı

  ‘Demokrat Kadınlar’ Bayraklı’da buluştu

  Yemek siparişi uygulamaları sektörü Türkiye’de %50 büyüdü

  İstanbul Halk Ekmek sigorta hizmeti alacak

  Halı ve zemin kaplama üreticileri DOMOTEX Turkey’de buluşacak

  Egeli gençler dünyanın en büyük teknoloji fuarına hazırlanıyor

  ORGANİZASYON HİZMETİ ALINACAK

  İhale Özetleri

  27 Ocak 2022 Tarihli ve 31732 Sayılı Resmî Gazete

  Karayollarında Durum

  Vak’a test oranı %18,59 ile rekor seviyeye çıktı

  MDF-SU KONTRPLAĞI-SUNTA SATIN ALINACAK

  “Enerjide dışa bağımlılığımız son bulmalı”

  Market, mağaza ve ödeme noktaları ATM’ye dönüşüyor

  2021’de 1 milyon 153 bin 165 taşıtın trafiğe kaydı yapıldı

  Döviz / Altın

  İTB’nin 2021’de toplam işlem hacmi %51 arttı

ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 28.01.2022
  Ticaret 27.01.2022
  Ticaret 26.01.2022
  Ticaret 25.01.2022
  Ticaret 24.01.2022
  Ticaret 22.01.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni