• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE
YAZARLAR Ahmet S. Tükel ►DEĞERLENDİRME
12
14
16
18
02/04/2021 06:22
Karmaşık günler

     Bu günlerde haberlere baktığımızda, internet üzerinden sosyal medyaya göz gezdirdiğimizde çok fazla sayıda endişe verici ve karmaşık olayların olduğu bir dünyada yaşadığımızı görüyoruz. Dünya mı bu kadar karıştı yoksa bilgi akışı hızlandığı için mi durumu böyle algılıyoruz, kestirmek zor. Ama gerçek olan şu ki, bir çok ülkede ve dünyada sorunlar yumağı, belki COVID-19 pandemisinin de etkisiyle sanki çözülemeyecek, ya ada çözülmesi çok zor olacak bir şekilde tezahür ediyor.

     Muhakkak herkesin en büyük endişe duyduğu konu pandemi ile ilgili olan durum. Birinci, ikinci dalga derken üçüncüye de geldik galiba. Dünya genelinde 130 milyona yakın vak’a ve 2 milyon dokuzyüz bine yaklaşan vefat sonrası, logaritmik eğride henüz aşağıya doğru iniş başlamadı. Her açılımın sonu adeta hüsranla bitiyor. Fransa dün tekrar bir çok yerin kapatılması kararını aldı. Ülkemizde vak’a sayısının artışı da endişe verici boyutlarda. Yılbaşında günlük 12 bin civarında olan vak’a sayısı üç ay sonra Mart sonunda 40 bine yaklaşmış durumda. Bir diğer önemli rakam yapılan testlerdeki vak’a oranının da ciddi olarak artmış olması. Yılbaşında bu oran %7 civarında iken, Mart sonunda %16,38’e yükselmiş bulunuyor.

     Aşılamada da bazı gecikmelere rağmen oldukça başarılı bir grafik çizdiğimiz söylenebilir. Nüfusumuzun yüzde 18,5’ini aşıladık ve bu oran da görünüşe göre hızla artacak. Yapılan toplam aşı adedi sıralamasında Amerika Birleşik Devletleri, Çin, Hindistan, İngiltere ve Brazilya’dan sonra dünyada 6. sıradayız. 15 ,3 milyon kişiyi aşılamış bulunuyoruz. Yüzde olarak nüfusumuz 83 milyonun üzerinde olması bakımından belki her 100 kişiye yapılan aşı oranında gerideyiz ama toplam olarak iyi bir ilerleme gösteriyoruz.

     Aşılamada gerek bizde gerekse de dünyada hızlanma olmasına rağmen vak’alardaki artış tabi ki endişe verici. Nitekim bizde de kısıtlamalar ile ilgili, başta Cumartesi günü sokağa çıkma yasağı olmak üzere tekrar yeni bir takım uygulamalara geçileceği açıklandı.
     Uygulamalarımızda kısıtların hangi kriterlere göre alındığını kestirebilmek de zor. Durum gerçekten ciddi ise, ki ciddi, neden restoranlar bugünden itibaren değil de Ramazan ayı başlangıcından itibaren kapatılacak ve sadece al-götür sistemi ile çalışacak anlayabilmek kolay değil. Bulaş oranının kalabalık ortamlarda daha fazla gerçekleştiği dikkat alınırsa, o zaman neden teravi namazı gibi biraraya gelebilecek bir topluluğa izin veriliyor? Açık havada bulaş riskinin yakın mesafe olmadığı sürece yüksek olmadığı bilinirken, parklara da kısıtlama getirilmesi de pek anlaşılır değil. Ama emir demiri keser derler ya, bu kısıtlamalara da uyacağız ve ürkütücü vak’a artış tablosundan uzaklaşacağımız günleri bekleyeceğiz.

     İkinci önemli ve soru işaretleriyle dolu konu ise ekonomi. Zaten dünya ekonomisinde bir yavaşlama pandemi ile beraber yerleşmiş iken ve yavaş yavaş ekonomilerde toparlanma başlamışken, Türkiye’nin belirsizlikler ortamında bulunması işin görünümünü daha da karmaşıkyapıyor. İş dünyasının zaten büyük zorluklarla atlatmaya çalıştığı günlerde, istikrarsız olarak değerlendirilen döviz fiyatlarındaki oynama ve para politikasının Merkez Bankası ayağının son iki yılda üç başkan değişimiyle daha da belirsiz hale gelmesi nedeniyle ileriye dönük plan yapmayı ve öngörüde bulunmayı zorlaştırıyor.

     Ekonomimizin diğer ülkelere göre önemli bir farkı var. Türk ekonomisi sadece Türk Lirası üzerinde dönen bir ekonomi değil. Belki yarıdan fazlası döviz ile ilgili. Geçmişte yapılmış olan yatırımlar ve projeler nedeniyle borçlu bir ülkeyiz ve dış kaynak girişine ihtiyacımız olduğu herkes tarafından kabul ediliyor. Bulabildiğimiz kaynaklar da dünya geneline göre oldukça yüksek bir maliyetle elde ediliyor. Bu maliyetin oluşmasının en önemli nedenlerinden birisi de belirsizlikler ve beraberinde getirdiği istikrarsız görünüm. Son iki yıldır ekonomimiz o kadar inişli çıkışlı bir dönem geçirdi ki, bundan bir şekilde spekülatif olarak faydalananlar olmuş olsa bile, genel anlamda kalıcı yabancı yatırımı ürkütürken, girdileri döviz olan üretici firmalarımızın da fiyatlarını belirlemede zorlandıkları ve yukarıya doğru olan baskı sonucu eflasyonun da artmasına sebep teşkil eden bazı gelişmelere neden oldukları kaçınılmaz olarak görülüyor.

     Bu günlerde dünyada para aslında çok bol. Bir çok ülke pandemi nedeniyle piyasaları paraya boğdu ve bunun sonucu da çok düşük, hatta sıfır faizle işleyen bir para piyasası dünyada yaygın olarak görülüyor Ama biz eskiden bu tür gelişmelerden yabancı dövizin gelmesine imkan tanırken, belirsizlik ve hukuk düzeni ile ilgili soru işaretleri bu gelişmeyi engelliyor. Bu alanda yapılacağı açıklanan reformaların da henüz somut bir şekilde işlediğini gösteren yaklaşımlar da maalesef gerçekleşmiş değil.

     Velhasıl dünya da dahil, dalgalı bir denizde ülkeler gemilerini yüzdürmeye çalışıyorlar. Bizim gemi biraz daha yüklü ve aynı dalgalarla boğuşmamıza rağmen daha çok zorlanıyoruz. Umarız ki bu zor günleri başarılı yaklaşımlarla atlatır, pandemiden beklenenden de önce kurtulurken, ekonomimizi de düşük enflasyon ve işsizlik oranlı, istikrarlı döviz piyasası, hukuk konusunda atılmış adımlarla güven arttırıcı ve öngörülebilir bir ortam içine çekebiliriz. Görev kolay değil ama gerçekleştirilmesi imkansız da değil. Yeter ki hedefllerimizi net olarak belirleyelim, şeffaflık ortamı yaratarak da güven tazeleyelim.

Önceki Yazılar :
Haberler
  İhale Özetleri

  16 Ağustos 2022 Tarihli ve 31925 Sayılı Resmî Gazete

  Karayollarında Durum

  Dünya Ege’nin balığını sevdi

  Kooperatif marketlerinde kademeli indirim kaosu

  10 yıl vadeli tahvil ihracında faiz düştü

  KKM’nin maliyeti 60,6 milyar TL

  Tasarruf sahiplerinin üçte biri KKM’yi tercih ediyor

  Tarım-ÜFE yıllık %157,89 arttı

  İzmir’in UNESCO’ya adaylık dosyası teslim edildi

  “Kemeraltı’nda otel sayısını artırmalıyız”

  SGK İzmir, günde 570 talebe cevap veriyor

  Hackerler de modayı takip ediyor

  Akıllı telefonlar hackerler için kazanç kapısı

  Bilgisayarımda biri mi var?

  KOSBİ Meslek Lisesi’ne öğrencilerden büyük ilgi

  Trabzon’a 5 yılın ardından ilk kez kruvaziyer geldi

  Rotary’den “Acil Durum İnsiyatif” projesi

  Ovit tüneli ile yılda 15.5 milyon TL tasarruf

  File’den konuşan poşetler

  Agesa, Her Yaşta Fonu’nun ikinci dönemini hayata geçiriyor

  Hilton Dalaman’da meteor yağmuru seyir keyfi

  Müzik Festivali Fanta Fest 18 Ağustos’ta başlıyor

  Döviz / Altın

  Borsalarda Alım-Satım

  Aksigorta’dan, GastroClub ile lezzetli iş birliği

  iF DESIGN AWARD 2023 için son başvuru dönemi yaklaşıyor

  DeFacto artık Ticket Compliments Kart ailesinde

  Teknosa, yenilediği web sitesiyle Stevie Awards’ta iki ödül kazandı

  Küresel InsurTech pazar büyüklüğü 60 milyar doları aşacak

  Turkcell ve YouTube’dan dev iş birliği

  GABORAS ile İMECE arasında iş birliği protokolü imzalandı

  Egeli akademisyenin makalesine uluslararası ilgi

  WorldFood İstanbul 30. yılında büyümeye devam ediyor

  İzmir Baba’ya mezarı başında anma

  Başkan Sandal Körfez Mahallesi’nde vatandaşla buluştu

  Koçarlı Belediyesi kapalı spor salonu yaptıracak

  Depremin yıkıcı etkilerini azaltan teknolojiler

  Açıkta satılan gıdalara dikkat, virüs taşıyıcısı olabilirler

  Su Ürünler Hal Fiyatları

  Sebze-Meyve Hal Fiyatları

  Karakayalı’dan özel gereksinimli bireylere deniz sürprizi

  “Afetlere dirençli kentler yaratmalıyız”

  Efeler Belediyesi inşaat malzemesi satın alacak

  4+1 konut tipinde %6,42 artış

  Depreme dayanıklı su deposu seçimi, yapı güvenliğinde önemli kriterler arasında

  Daha yeşil bir İzmir için Buca Yedigöller yenilendi

  Menderes’te plaj futbolu turnuvası

  Balçova’nın yeni Cemevinde ilk aşure ve ilk Cem

  “Mera besiciliğinin geliştirilmesi bir zaruret”

ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 16.08.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni