• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

40 milyon Euro yatırım, 300 bin kişiye sağlık hizmeti

13 Haziran 2022 Pazartesi 13:00
12
14
16
18

40 milyon Euro yatırım,
300 bin kişiye sağlık hizmeti


Hatay Dörtyol Devlet Hastanesi, AB’nin 40 milyon Euro finansal desteğiyle yapıldı. 250 yataklı hastane tam kapasite ile günde 6 bin kişiye sağlık hizmeti verebilecek donanıma sahip

           SEDA GÖK / DÖRTYOL      
     Geçtiğimiz 20 Mayıs’ta hasta kabulüne başlayan Hatay Dörtyol Devlet Hastanesi’nin resmi açılışı gerçekleştirildi.
     Dörtyol, Erzin, Payas ve çevre bölgede yaklaşık 300 bin kişiye hizmet verecek olan ve Türkiye’nin örnek sağlık tesislerinden olacak.
     Sağlık Bakanlığı ile Fransız Kalkınma Ajansı(AFD)’nın işbirliği çerçevesinde, Avrupa Birliği’nin 40 milyon Euro hibe finansmanı ile yapılan yeni Dörtyol Devlet Hastanesi’nin inşaatı 2019 yılının Şubat ayında başladı. Sağlık Yatırımları Genel Müdürlüğü tarafından inşa edilen yeni hastane, bölgede sağlık sisteminin nitelikli gelişimine katkı sağlayacak.
     250 yatak kapasiteli devlet hastanesinin açılışı; Hatay Valisi Rahmi Doğan, Sağlık Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Tolga Tolunay, AK Parti Hatay Milletvekili Hacı Bayram Türkoğlu, AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer Landrut, Fransa’nın Türkiye Büyükelçisi Herve Magro, AB Komisyonu Komşuluk ve Genişleme Genel Müdürlüğü Güney Komşuluk ve Türkiye Direktör Vekili Henrike Trautmann, AFD Türkiye Direktörü Tanguy Denieul’un katılımıyla yapıldı.
     Açılışta 250 yataklı hastanenin son teknoloji ile donatılarak inşa edildiği, nüfus ve göç hareketiyle birlikte bölgede artan sağlık hizmetleri ihtiyacına cevap vereceği vurgulandı.

     Sağlık Bakan Yardımcısı Dr. Tolga Tolunay, açılış konuşmasında “Son teknoloji donatılmış hastanemizde nitelikli hasta odaları her branştan poliklinikler, uluslararası tam donanımlı ameliyathaneler, 3. Derece yoğun bakım üniteleri, diyaliz ve yanık üniteleri ve mimari yapısı ve özellikle sahip olduğu tüm imkanları ile bölgedeki sağlık hizmetlerini yükselteceğine inanmaktayız. Yeni Dörtyol Devlet Hastanesi’nde Bakanlığımızın modern çağın gerekliliğine uygun olarak projelendirip inşa ettiği temeline yerleştirilen deprem izolatörlerinin sayesinde de mimari açıdan bölgenin en güvenli binaları arasında yer alarak tam donanımlı sağlık kurumlarımızdan biri olduğunu belirtmek isterim” diye konuştu.
     Hastane teknik özellikleri hakkında da bilgi veren Tolunay, “Hastanemizde 99 tek, 49 çift kişilik oda bulunuyor. 53 yoğun bakım yatağına sahip. 10 ameliyathane ile hizmet verecek hastanemizde son teknoloji ürünü MR ve bilgisayarlı tomografi bulunuyor. Deprem izolatörleriyle donatılan hastane deprem anında bile güvenle hizmete devam edecek” dedi.

EV SAHİBİ TOPLULUKLAR VE MÜLTECİLER İÇİN BUGÜNE KADAR 10 MİLYAR EURO’LUK DESTEK SAĞLANDI
     Fransa’nın Ankara Büyükelçisi Herve Magro, Türkiye’nin savaştan kaçan nüfusunun yönetimi gibi zor konularla karşı karşıya olduğunu ifade etti.
     Türkiye’ye bu zorlukların üstesinden gelmesi için özellikle Fransız Kalkınma Ajansı faaliyetleri aracılığıyla destek olduklarını belirten Magro, “Dörtyol Devlet Hastanesi, yapımında ortağımız olan Sağlık Bakanlığı’nın büyük uzmanlığından yararlanılan projedir. İnsan sağlığı, eğitimi ve sosyo-ekonomik alandaki gelişimi büyük önem taşıyor. Bizim desteklediğimiz projelerde bu destekleri kapsıyor. Bu projede de öncelikli hedefimiz kaliteli sağlık hizmetine erişime destek verme.  Bu çalışma iş birliği için dönüm noktasıdır. Dünya genelinde savaştan kaçanlar için en fazla çaba harcayan Türkiye’dir. Biz göçmen sağlığı merkezleri üzerinden de destek veriyoruz” diye konuştu.
     AB Komisyonu Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakereleri Genel Müdürlüğü Direktörü Henrike Trautmann da Türkiye ve AB’nin çok büyük bir dayanışma içerisinde çalıştığını belirterek, “Hem ev sahibi topluluklar hem mülteciler için şimdiye kadar yaklaşık 10 milyar Euro’luk bir destek sağlandı. Sağlık alanı dışında altyapı, eğitim, atık su gibi alanlara finansal destek sağlıyoruz. Türkiye’nin göçmenlere sağladığı sağlık hizmetlerinden dolayı teşekkür ederiz” diye konuştu.

TÜRKİYE’NİN BEKLENTİSİ TEŞEKKÜRÜN ÖTESİNDE…
     Hatay Valisi Rahmi Doğan da açılış konuşmasında “Sağlık sektörüne baktığınızda Türkiye’nin civar ülkelere göre ne kadar gelişmiş vaziyette olduğunun ispatı pandemi döneminde Türkiye’nin göstermiş olduğu başarı. Bu konuda Türkiye’nin beklentisi teşekkürün ötesindedir. 7 milyon misafirimizin daha iyi yaşam şartlarında yaşaması için uğraşıyoruz” diye konuştu.

BÖLGEDE ARTAN TALEBE CEVAP VEREBİLECEK YENİ KAPASİTE
     35 yıldır hizmet veren mevcut devlet hastanesinin yerine daha büyük, daha kapsamlı ve daha nitelikli sağlık hizmetleri sunacak olan yeni hastane, son yıllarda göç nedeniyle bölgede artan nüfusun sağlık ihtiyaçlarını daha kapsamlı bir şekilde karşılayabilecek.
     Mevcut hastane 150 yatak kapasitesiyle hizmet verirken, yeni hastane 250 nitelikli yatak kapasitesi ile hizmet verecek. Yeni hastanede hastalar tek ve çift kişilik odalarda kalacak. A2 kategorisine yükselecek olan yeni hastane, artan uzmanlıklar, branşlar ve hizmetler sayesinde toplam 90 poliklinikte hasta kabulü yapılacak. Tam kapasite ile hastane günde 6 bin kişiye sağlık hizmeti verecek donanıma sahip. Yoğun bakım hizmetleri de bir üst kategori olan 3. dereceye yükselecek ve yeni doğan yoğun bakım hizmeti devreye girecek.

KADINLARA KOLAYLIK
     Anne oteli ve gebe okulunun yer aldığı hastane, kadınların özel ihtiyaçları dikkate alınarak tasarlandı. SDL adı verilen doğum odalarında mahremiyete dayalı tek kişilik ‘Doğum Üniteleri’ kuruldu. Normal doğumu özendirmek, müdahale oranlarını azaltmak hedefleniyor. Yanında uygun bir refakatçi ile gebeler kendilerini rahat, ev ortamında hissederek, hareket özgürlüğü sağlanıyor. Hastane bünyesinde bir de çocuk parkı bulunuyor.  

SON TEKNOLOJİ DEPREM İZOLATÖRLÜ HASTANE
     Birinci derece deprem bölgesi olan Hatay için en son yönetmeliklerin gerektirdiği önlemler doğrultusunda temeline 340 deprem izolatörü yerleştirilen bina, bölgedeki en güvenli binalardan biri olacak. İzolatörler, deprem sırasında binaların taşıyıcı sistemlerindeki hasarları minimum seviyeye indiriyor. Sadece hastane binası değil, sağlık tesisi içindeki cihazlar ve donanımlarda oluşabilecek hasarlar da önleniyor. Böylece hastane deprem sırasında ve sonrasında tüm operasyonel faaliyetlerine devam edebiliyor.


HASTANEYE YÖNELİK TEKNİK BİLGİLER

  • Hastanede, 99 adet tek, 49 adet çift oda bulunuyor.
  • 53 yatağa sahip yoğun bakım ünitesi ile yeni hastanede 3. derece yoğun bakım hizmetine geçilecek.
  • Toplam 90 poliklinikte hasta kabulü yapılacak. Günde 6 bin kişiye sağlık hizmeti sunulacak.
  • Tüm branşlarda hizmet verecek yeni hastanede, yanık servisi, taş kırma ünitesi gibi özellikli hizmet birimleri de devreye girecek.
  • 25 diyaliz cihazının bulunduğu gelişmiş diyaliz merkezi de yer alıyor.
  • 10 ameliyathane ile hizmet verecek hastanede son teknoloji ürünü MR ve bilgisayarlı tomografi bulunuyor.
  • Anne oteli ve gebe okulunun yer aldığı hastane, kadınların özel ihtiyaçları dikkate alınarak tasarlandı.
  • Hastanede 217 kişilik 2 konferans salonu yer almakta.
  • Hastaların ve personelin kullandığı 378 kişilik yemekhane, 483 araç kapasiteli otopark hizmetleri bulunuyor.
  • Son teknoloji deprem izolatörleri ile donatılan hastanede olası deprem anında bile tüm operasyonel faaliyetler devam edebilecek.

 


+ Benzer Haberler
» CV Bank haziranda 102 kişiyi iş sahibi yaptı
» “Future Of Technology” webinarında siber güvenlik konuşuldu
» Uşak İl Özel İdaresi elektrik tesisat onarımı yaptıracak
» Büyükşehirden Beydağlı üreticilere küçükbaş hayvan desteği
» Batur’dan iyiliğe davet; “Askıda Kurban” kampanyamıza katılın
» Karabağlar’da kurban satış yerleri denetleniyor
» Beydağ’da Ovacık Yaylası’na sıcak asfalt
» Osmaniye Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü bina onarımı yaptıracak
» Yazılım ihracatında hedef 15 milyar dolar
» Tarım makineleri ihracatı ilk 5 ayda %3 arttı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 06.07.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni