• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

35°c üstü sıcaklıklar veri kaybı riski yaratıyor

18 Haziran 2022 Cumartesi 09:00
12
14
16
18

35°c üstü sıcaklıklar veri kaybı riski yaratıyor


           HABER MERKEZİ      
     Havaların bir anda ısınmasıyla birlikte tatil planları yapılmaya başlandı. Özellikle yaz tatillerinde elektronik cihazların sağlığını tehdit eden güneş ve deniz başta olmak üzere birçok etmenin olduğunu belirten Veri Kurtarma Hizmetleri Genel Müdürü Serap Günal, elektronik cihazları tehdit eden 5 durumu ve veri kaybı yaşamak istemeyen kullanıcılar için koruma önlemlerini paylaşıyor.

     Uzun bir kış döneminin ardından havaların bir anda ısınmaya başlamasıyla tatil hazırlıkları da başladı. Tatil anılarını ölümsüzleştirmek isteyen birçok kişi telefon, kamera gibi elektronik cihazlarını da her an yanında taşıyor. Yaz tatillerinde güneşin kavuruculuğu, deniz suyunun teması, ıslak kumların kolayca akıllı telefonlara sızabilmesi gibi birçok faktörün elektronik cihazları tehdit ettiğini belirten Veri Kurtarma Hizmetleri Genel Müdürü Serap Günal, kullanıcıların verilerini kaybetmemeleri için cihazları güvende tutabilecekleri önerilerde bulunuyor.

1. GÜNEŞ, SİZİN İÇİN SICAKSA ELEKTRONİK CİHAZLAR İÇİN EKSTRA SICAK DEMEKTİR
     Akıllı cihazların ekranlarını güneş altında rahatlıkla görmek neredeyse imkansızken, kullanılmadığı zamanlarda da kesinlikle gölgede ve bir çantanın içinde bırakılmalı. Akıllı telefon üreticileri, 35°C üzerindeki sıcaklıklarda cihazların çalışma performansının düzensizleşebileceği ve tamamen çökebileceği konusunda uyarıyor. Hatta bazı akıllı telefonlar yüksek sıcaklıklarda soğutulması gerektiği, o zamana kadar çalışmayacağı bildirimiyle kullanıcıları uyarıyor. Uzun süre güneş ışığına maruz kalan cihazlarda yaşanacak en kötü senaryoda cihazın pili bile patlayabilir. Dolayısıyla bu tür durumlarda hangi verilerde kayıpların yaşanacağının kestirilmesi pek mümkün değil.

2. SIVI TEMASI ELEKTRONİK CİHAZLARIN KORKULU RÜYASI
     Herhangi bir sıvı temasında cihazların büyük çoğunlukla çalışmayı durdurdukları biliniyor. Bu tür senaryolarda cihazlar kapandığı için kesinlikle şarj etmeye çalışılmamalı ve müdahale edilene kadar kapalı durumda bırakılmalı. Islanan cihazları nazikçe kuruladıktan sonra mümkünse pilini çıkarıp kurumasını beklemek en sağlıklı yöntem olacaktır. Pil çıkarılamıyorsa saç kurutma makinesiyle orta ısıda içerisinde kalan suyu buharlaştırmak ve sonrasında gece boyunca pirinç ya da kedi kumu içinde bekletmek cihazı hayata döndürme şansınızı artırabilir.

3. GÜNEŞ KREMLERİNE VE KUMLARA DİKKAT EDİLMELİ
     Yaz tatillerinin vazgeçilmezi plajlar; denizin, güneşin ve kumun tadını çıkarmak için harika yerlerdir ancak elektronik cihazlar için aynısı söylenemez. Kumlar, akıllı cihazların tüm deliklerine sıkışır hatta ekranı bile çizebilir. Güneş kremi ise cihazda lekeler bırakabilir. Dolayısıyla mümkün olduğunca kremlerden ve kumdan uzak tutmaya çalışılmalı. Aksi durumda yumuşak ve kuru bir bezle cihaz nazikçe temizlenmeli.

4. HIRSIZLIKLARA KARŞI ÖNLEM ALINMALI
     Tatillerde kalabalıkların fazla olduğu bölgelerde hırsızlık olaylarına sık sık maruz kalınıyor. Yaşanabilecek çalıntı olaylarında verileri kurtarmak mümkün olmayacağı için kullanıcıların kişisel eşyalarını kendilerine yakın tutmaları önem arz ediyor. Denize girerken taşınamayacak elektronik cihazların ise güvenli çantalarda bırakılması gerekli.

5. YEDEKLEME İŞLEMİ ENDİŞELERİNİZİ HAFİFLETEBİLİR
     Tatilde yaşanabilecek her türlü olumsuz durumda cihazın fiziksel ya da teknik bir sorunla karşılaşması verileri tehlikeye atıyor. Özellikle fiziksel olumsuzluklara karşı koruyucu kılıfların ve diğer aksesuarların kullanımı büyük ölçüde önleyici olacaktır. Tatile çıkmadan önce verilerinizi yedeklemek ise herhangi bir olumsuzlukta en azından verilerinizin güvenliği konusunda endişelerinizi hafifletecektir.

 


+ Benzer Haberler
» Enflasyon yıllık yüzde 79 arttı
» “90,6 milyar TL vergiden feragat edildi”
» Memur ve emekli maaşı zam oranları belli oldu
» Cep telefonunda 76 milyar dakika konuştuk
» Türk müteahhitlerden 4.6 milyar $’lık imza
» Çinli üç havayolu şirketinden Airbus’a rekor uçak siparişi
» Kalkınma Ajansı’ndan 5 milyon TL faizsiz kredi
» Dünya arıcıları Türkiye’de buluşacak
» Çikolata ve şekerleme pazarında bayram bereketi
» Dolar arttıkça Bitcoin düşüyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 05.07.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni