• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

28 bin istihdam, 7 milyar dolarlık ticaret hacmi

28 Temmuz 2018 Cumartesi 08:00
12
14
16
18

   ► KOSBİ Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Porsuk: “KOSBİ, 1300 hektar alandaki tüm yatırımların tamamlanmasıyla yaklaşık 1000 fabrika, 50 bine yakın istihdam ve 14 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefine ulaşacak ve ülke ekonomisinin lokomotif güçlerinden olmaya devam edecek” dedi.

     İzmir’in parlayan yıldızları organize sanayi bölgelerinden yaklaşık 28 bine yakın istihdamıyla Atatürk OSB’den sonra gelen Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi (KOSBİ) 500’ü aşkın faal firması ve 7 milyar dolarlık ticaret hacmiyle bölge ve ülke ekonomisine can suyu oluyor. Uluslararası platformda tanınan, sanayicinin katma değer üretmesini sağlayan, yenilikçi bir sanayi bölgesi olmayı hedefleyen KOSBİ, sanayicilerin ihtiyacı olan güncel bilgi ve yüksek teknoloji ile altyapı imkanlarına ulaşmasını sağlıyor. Üretimini küresel anlamda rekabet edebilir düzeye getiren, yaklaşık 28 bin kişinin çalıştığı yılda 7 milyar dolarlık ticaret hacmine sahip Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi (KOSBİ)’nin Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Porsuk, bölgeyle ilgili sorularımızı yanıtladı.

Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi hakkında bilgi verir misiniz?
     Kemalpaşa’ da sanayileşme 1970’li yıllarda başladı. O dönemde ilk olarak Ankara-İzmir karayolu üzerinde pek çok fabrikanın temeli atıldı. Bölgenin İzmir limanına yakınlığı ve lojistik avantajları dolayısıyla hızlı bir sanayileşme süreci yaşadı. İzmir kent merkezine 29, Adnan Menderes Havalimanı’na 49, İzmir limanına 26, Nemrut limanlarına 75, Çeşme Ro-Ro limanına 115 km uzaklıktaki Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi, Ege Bölgesi Sanayi Odası’nın girişimiyle ilk kez 1992 yılında 410 hektar alan üzerinde kuruldu. Bölgede yatırımların devam etmesi üzerine OSB alanı 1300 hektara çıkarıldı ve 2001 yılında da tüzel kişiliğine kavuştu. Bu tarihten sonra bölgede altyapı çalışmaları hız kazandı.

     KOSBİ, çevreci sanayileşme hedefi doğrultusunda 20 bin metreküp/gün kapasiteli arıtma tesisi, kanalizasyon şebekesi, yağmur suyu deşarj kanalları, güneş enerji santrali ve doğalgaz dağıtım şebekesini kurdu. Elektrik dağıtım şebekesi yenilendi. Bu sayede sanayiciye daha ucuz doğalgaz ve elektrik tedariki sağlandı. Bölgedeki sanayiciye kaliteli ve ekonomik hizmet sunabilmek amacıyla çok önemli alt ve üst yapı yatırımları hayata geçirildi. Türkiye’nin en büyük OSB’leri arasında yer alan, İzmir’in sanayi üssü KOSBİ, halen 500’ü aşkın faal firması, 28 bine yakın istihdamı, 7 milyar dolarlık ticaret hacmiyle ülke ekonomisine önemli bir katma değer sağlıyor. KOSBİ, uzman kadrosu ile yatırımcılara en iyi hizmeti sunabilmek için sanayicilerden gelen öneri ve istekler doğrultusunda “ortak akıl” felsefesiyle, ülke ekonomisine daha çok katma değer yaratmak ve istihdam sağlamak için çalışıyor. KOSBİ, 1300 hektar alandaki tüm yatırımların tamamlanmasıyla yaklaşık 1000 fabrika, 50 bine yakın istihdam ve 14 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefine ulaşacak ve ülke ekonomisinin lokomotif güçlerinden olmaya devam edecek.

KOSBİ’de altyapı çalışmaları ne durumda?
     Bölge sınırları içinden geçen Nif Çayı ıslah çalışmaları, yol düzenlemeleri, atık su ve yağmur suyu kanallarının yapımı, peyzaj düzenlemeleri gibi altyapı hizmetleri işletmelerin ihtiyaçları göz önünde bulundurularak düzenli olarak sürdürülüyor. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Verimlilik Genel Müdürlüğü’nün kamu kategorisinde “Verimlilik Ödülü” alan proje ile firmaların elektrik, doğalgaz ve atık su sayaçları otomatik ve hatasız okunuyor. Kısa sürede faturalama, reaktif enerji, kayıp kaçak kontrolü ve tüketimlerin raporlanması olanakları sunan OSOS Projesi KOSBİ’nin örnek projelerindendir. Arıtma tesisinin enerji ihtiyacını karşılamak amacıyla İZKA desteğiyle kurulan güneş enerjisi santrali 8 dönümlük arazi üzerinde 500 kwh gücünde enerji üretiyor. Uluslararası standartlarda merkezi atık su arıtma tesisi, fiziksel, kimyasal, biyolojik arıtma sağlıyor. Ayrıca bölgenin su ihtiyacını karşılayacak Yiğitler Barajı, KOSBİ ve DSİ işbirliğiyle hayata geçiriliyor. 16 milyon metreküp kapasiteli baraj ile hem bölge sanayicilerinin hem de tarımsal alanların su ihtiyacı karşılanacak.

Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi’nde sektörel dağılım nasıl?
     Türkiye’nin ilk 500 büyük sanayi kuruluşu arasında yer alan firmaların faaliyet gösterdiği KOSBİ’de, sınai üretim yapan 386, hizmet ve ticari faaliyet yürüten 127 firma mevcut. Sınai üretim yapan firmaların yüzde 32’si makine ve metal sektöründe faaliyet gösterirken, diğer öne çıkan sektörler yapı malzemeleri, kağıt, kimya, gıda ve otomotiv yan sanayidir. Bölgede 500’ün üzerindeki firmada yaklaşık 28 bin kişiye iş imkanı sağlanıyor. Bölge tamamen dolduğunda bine yakın firma faaliyet gösterecek. Yeni kurulacak fabrikalar ile birlikte istihdam 50 bine ulaşacak.

KOSBİ’yi diğer OSB’lerden ayıran özellikler neler?
     Eğitime büyük önem veriyoruz. Uygulama eğitim birimlerinde sanayinin ihtiyaç duyduğu nitelikli teknik eleman yetiştirilmesini sağlayacak projelere kaynak ayrılıyor. “İstihdama Yönelik Mesleki Eğitimde Yeni Teknolojilerin Etkin Kullanımının Sağlanması” projesi kapsamında MOPAK Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi son teknoloji eğitim materyali ve laboratuvar cihazlarıyla donatıldı. Kemalpaşa Kız Meslek Lisesi ile birlikte “Gıda Teknolojisi Alanındaki Yenilikçi Uygulamaların Yaygınlaştırılması Projesi” hayata geçirildi. İlkokul öğrencilerimizin meslek liselerini tanımaları ve tercih etmelerine yönelik düzenlenen “Mesleğim Geleceğimdir” etkinlikleri kapsamında öğrencilerimizin kendi buluşlarını hayata geçirmelerine olanak sağlanırken, teşvik edici ödüller sunuluyor. Ayrıca katılımcılarımıza yönelik yatırım, dış ticaret, vergi, teşvik-destekler, iş yasası ve çevre gibi konulardaki mevzuat değişiklikleri hakkında bilgilendirme yapmak, yeni teknolojileri tanıtmak, kalite ve Ar-Ge çalışmalarına destek olmak amacıyla ücretsiz seminer ve eğitimler düzenliyoruz.

     Aynı zamanda KOSBİ üyesi firmaların vasıflı ve vasıfsız eleman ihtiyacının karşılanmasına yardımcı olmak üzere, Bölge Müdürlüğü bünyesinde Özel İstihdam bürosu faaliyet göstermektedir. Özel İstihdam Bürosu aracılığıyla her yıl yüzlerce kişi iş imkânına kavuşmaktadır. Üniversitelerimizin ürettiği bilgi ve teknolojileri sanayicilerimize aktarmak amacıyla Ege Üniversitesi Rektörlüğü ile yapılan işbirliği protokolü kapsamında İlk Adım Ofisi de kurulmuştur. Üniversitede oluşturulan proje fikirlerinin tanıtılması, firmaların ihtiyacı olan Ar-Ge projelerinin hazırlanması, sınai ve mülkiyet haklarının alınması, Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarının finansmanı için ulusal ve uluslararası fon kaynaklarını proje hazırlanması ve yürütülmesi sağlanmaktadır. Son olarak Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) ile imzalanan protokol çerçevesinde Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi hizmet binası içinde açılan Türk Eximbank İrtibat Ofisi, Kemalpaşa OSB’deki firmaların hem Türk Eximbank ürünleri hakkında daha fazla, hızlı ve güncel bilgi alabilmesini hem de Türk Eximbank’a daha kolay erişebilmesini sağlayacak.

Sürecek...
Bir Sonraki Menemen Plastik İhtisas OSB, 5 bin kişiye istihdam sağlamayı hedefliyor

 


+ Benzer Haberler
» “Ülke ekonomisine katkı sağlayan yatırımlara devam edeceğiz”
» Türkiye’nin ‘tek’ kimya ihtisas bölgesi: ALOSBİ
» BAYOSB İzmir’in yükselen yıldızı olmaya aday
» “Yeni yatırımlar ile ekonomiye katkı sağlamayı sürdüreceğiz”
» TOSBİ’nin ayrıcalığını yaşayın
» Menemen Plastik İhtisas OSB, 5 bin kişiye istihdam sağlamayı hedefliyor
» Atatürk OSB’de 40 bin istihdam, yüzde 100 doluluk
» Üretim kaleleri Organize Sanayi Bölgeleri, büyüyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 01.07.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni