• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“2022’de 2,3 milyar insan su stresiyle karşı karşıya”

01 Temmuz 2022 Cuma 08:00
12
14
16
18

“2022’de 2,3 milyar insan
su stresiyle karşı karşıya”


   ► Kestelli, İZKA, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Türkiye’nin iş birliğiyle İzmir Bölgesi’nde Endüstriyel Simbiyoz Projesi başlattıklarını söyledi

           SEZA NUR DEMİRPARMAK     
     İzmir Ticaret Borsası (İTB) haziran ayı olağan meclis toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan İTB Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, 2022’de 2,3 milyar insan su stresiyle karşı karşıya olduğunu, her yıl yaklaşık 12 milyon hektar alanın kuraklık ve çölleşme nedeniyle kaybedildiğini vurguladı. Kestelli, borsa olarak toprak ve su kaynaklarının korunarak sürdürülebilirliğin sağlanması, işletmelerin rekabetçiliğini koruyabilmesi ve etkin bir tarım ürünleri piyasasının oluşturulmasının öncelikleri olduğunu belirtti. İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA), Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Türkiye’nin iş birliğiyle İzmir Bölgesinde Endüstriyel Simbiyoz Projesi başlattıklarını söyleyen Kestelli, projeyle işletmeleri daha sürdürülebilir ve yenilikçi bir kaynak kullanımı yaklaşımı çerçevesinde bir araya getirdiklerini aktardı.  

“TARIM ÜRÜNLERI PIYASASI OLUŞTURMALI”
      Günümüzde çölleşme, arazi bozulumu ve kuraklıkla mücadelenin; hayatın ve dünyanın devamlılığı açısından en önemli konuların başında geldiğini belirten Kestelli, “1970’den 2019’a kadar iklim ve su tehditleri, afetlerin yüzde 50’sini oluşturdu. Kuraklık, doğal afetlerin yüzde 15’ini temsil ediyor ve yaklaşık 650 bin insanın ölümünden sorumlu. 2022’de 2,3 milyar insan su stresiyle karşı karşıya. Her yıl yaklaşık 12 milyon hektar alan kuraklık ve çölleşme nedeniyle kaybediliyor” dedi. Kestelli, “Borsa olarak toprak ve su kaynaklarımızın korunarak sürdürülebilirliğin sağlanması, işletmelerimizin rekabetçiliğini koruyabilmesi ve etkin bir tarım ürünleri piyasasının oluşturulması önceliklerimizi oluşturuyor.

     Bu konularda hem bağımsız projeler yürütüyor hem de uluslararası çalışmaların parçası oluyoruz. İZKA, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Türkiye’nin iş birliğiyle yeni ve çok önemli bir proje başlattı. Projenin adı İzmir Bölgesinde Endüstriyel Simbiyoz Projesi. Endüstriyel simbiyoz, işletmeleri daha sürdürülebilir ve yenilikçi bir kaynak kullanımı yaklaşımı çerçevesinde bir araya getiriyor. Programın temel amacı, atık, yan ürün, teknoloji başta olmak üzere her türlü kaynağın ortak kullanımına yönelik işletmelerin arasında iş birlikleri oluşturulması ve İzmir’e özgü bir endüstriyel simbiyoz modelinin hayata geçirilmesidir. Program; atıklarınızı bir kaynağa dönüştürerek gelir elde etmenize, alternatif ham madde kullanımı ile girdi maliyetlerini azaltmanıza, atık maliyetleriniz ile ilgili tasarruf etmenize, çevre performansınızı iyileştirmenize, Yeşil Mutabakat ve sınırda karbon uygulamalarına hazırlıklı olmanıza katkıda bulunacak” ifadelerinde bulundu.

“19,5 MILYON TON BUĞDAY ÜRETIMI BEKLENIYOR”
     Rusya ve Ukrayna arasındaki savaşın piyasalardaki tahıl krizini derinleştirdiğini vurgulayan Kestelli, “Ülkemizde yeni sezon hasadı devam ediyor. Geçtiğimiz yıl, kuraklığın da etkisi ile son yılların en düşük buğday rekoltesi gerçekleşmişti. Bu yıl ise uzun yıllar ortalamasına yakın bir seviyede, yaklaşık 19,5 milyon ton üretim bekleniyor. Toprak Mahsulleri Ofisi de alım fiyatlarını açıkladı. Sert ekmeklik buğday için 6 lira 50 kuruş ve TMO’ya ürününü teslim eden üreticilere verilecek 1 TL prim düşünüldüğünde 7 TL’nin üzerinde bir fiyat söz konusu. Açıklanan fiyatların şu anki iç ve dış piyasalar ile uyumlu olduğunu söyleyebiliriz” diye konuştu.

“GIRDI MALIYETLERI GIDA GÜVENLIĞINI TEHDIT EDIYOR”
      Tarımda girdi maliyetlerinin gıda güvenliğini ve tarımsal üretimi tehdit ettiğini aktaran İTB Meclis Başkanı Barış Kocagö, “Geçtiğimiz haftalarda FAO girdi maliyetlerini gösteren endeksini açıkladı. Artışlar gıda fiyatlarının artışının üzerinde. Bu da açıkça çiftçilerin reel gelirinin azalması anlamına geliyor. Ülkemiz tarımsal girdi endeksinin nisan ayında yıllık bazda ne yazık ki yüzde 117 arttığı açıklandı. Bu geçen yılın aynı ayına göre yüzde 59 ve 12 aylık ortalamalara göre de yüzde 53’lük artış demek. Gübredeki artış yüzde 241’i geçti. Üreticinin kullandığı mazot yakıtının artışını ise hepimiz çok iyi biliyoruz. Bundan 3 ay önceki mart meclis toplantımızda girdi artışlarının çok olacağından ve üreticilerin artan tarım ürünleri fiyatlarının geri dönmesiyle zarar edebileceğinden bahsetmiştik. O ay 150 cent olan dünya fiyatları bugün 94 cente geriledi, o ay borsamızda 60-64 TL bandında olan pamuk fiyatları da bugünlerde 50 TL’lere düştü.

     O ay yine kütlü fiyatının en az 20-22 TL/kg olması ancak maliyetini kurtaracak diye de ifade etmiştik. Yani bu da 50 TL mahlıç pamuk fiyatının altında üreticinin para kazanamayacağını gösteriyor. İşte bu yıl bizi tarımsal üretimde bekleyen asıl tehlike bu. Önce suni artan şimdi de düşen fiyatlar ama gerçek, artan ve düşmeyen girdiler. Tarımsal üretimde neredeyse birçok üründe bunu yaşayacağız. Bu dalgalanmalar son bulana dek üreticimizin en az zararla bu işin altından kalkmasını sağlamalıyız. Artan girdi fiyatları gerçek değerleri ile kontrol edilmeli ve fahiş arttırım yapan imalatçılar varsa, tekel oluşturarak üreticiye fazla fiyatla mal satanlar varsa buna engel olmalıyız” diye konuştu. Lisanslı depoculuk ile ilgili kira miktarlarının ve desteklerinin uzun süredir aynı tutulduğunu belirten Kocagöz, bu durumun lisanslı depoları artan maliyetleri karşısında zorladığını, Ticaret Bakanlığı’ndan  konu ile ilgili destek talep ettiklerini söyledi.


+ Benzer Haberler
» Kruvaziyerin yarısını Kuşadası ağırladı
» Lisanssız elektrik üretim yatırımcısı, oyun içinde kural değişikliği yaşıyor
» Sağlık Bakanlığı Ek Ödeme Yönetmeliği yayımlandı
» Yıllık toplam ciro %129,8 arttı
» Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında düzenleme yapıldı
» Perakende satışın yıllık hacmi arttı
» Tarım Kredi’den temel tüketim ürünlerinde indirim
» Sanayi üretiminde yıllık artış yüzde 8,5
» Sabancı Holding’den ilk 6 ayda 6,4 milyar TL kombine yatırım
» “Küçükbaş hayvan sayısında artış var”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 13.08.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni