• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

2. bardak çayı içmek artık lüks

20 Mayıs 2022 Cuma 21:00
12
14
16
18

2. bardak çayı içmek artık lüks


   ► Çay, kahve ve şekere gelen zamların ardından İzmir Kahveciler Odası, çay ve kahve ücretlerinde fiyat artışına gitti

           DİLAY SARKİLER      
     Çaya yüzde 43,71, Türk kahvesine yüzde 21, şekere yüzde 20 zammın ardından, kahveci esnafından da zorunlu fiyat düzenlemesi geldi. İzmir Kahveciler Odası, çay ve kahve ücretlerinde üst sınır belirledi. Çayın bardağı 3 TL’den 4,5 TL’ye, bir fincan kahve ise 6 TL’den 8 TL’ye yükseltildi. Kafe ve restoranlarda çay ve kahvenin fiyatı 12 TL ile 15 TL arasında değişirken, üçüncü nesil kahvecilerde ise bir fincan kahvenin fiyatı 30 TL’yi aştı.
     Elektrik zamlarıyla birlikte zor günler yaşayan esnaf, malzeme maliyetindeki artış eklenince önünü göremez oldu. Esnaf, insanların alım gücünün düşmesiyle müşteri sayısının da azaldığını belirterek, “Yakında evde oturmak daha kârlı gelecek, kepenk kapatacağız” dedi.

“MÜŞTERİNİN AYAĞI ÇEKİLDİ”
     Keskin Kıraathanesi çalışanı Sedat Özkan, pandemide yaşadıkları sıkıntıları giderecekleri dönemde zamlarla boğuştuklarını söyledi. Özkan, “Pandemide kapalıydık. Bir yıldan fazla süre işsiz kaldık. Kısıtlamalar kaldırıldıktan sonra durumumuzu düzeltiriz, müşteri de bizi özlemiştir ümidimiz vardı. Elektrik zammıyla birlikte kazancımızın çoğu faturalara gitmeye başladı. Üstüne kullandığımız malzemelere zam üstüne zam geldi. Çay, kahve, şeker, bu ürünler zaten bizim demirbaşlarımız. Kıraathanelere dar gelirli insanlar gelir, uygun fiyatlara vakit geçirirler. Şimdi maliyeti kurtarmak için artırdığımız fiyatlar yüzünden insanların ayağı çekildi. Müşteri sayımız yüzde 80 düştü. Elektrikli makine kullanmayalım, tüp kullanalım desek tüp 300 TL oldu. Gün boyu ocak açık kalmak zorunda. Neye, nasıl yetişeceğiz?” diye konuştu.

“İNSANLAR PARASIZLIKTAN YALNIZLAŞACAK”
     Özkan, insanların sosyalleşmek için imkânı kalmadığını söyleyerek, “Dar gelirli insanların gidip bir kafede, restoranda uzun saatler oturup, eğlenecek, insanlarla sosyalleşecek maddi imkânları yok. Kıraathaneler sosyal hayatlarını oluşturan mekanlar. Biz maddi olarak etkilenirken, toplum da manevi olarak etkilenecek. İnsanlar parasızlıktan yalnızlaşacak” dedi.

“DÜKKÂNI BOŞUNA AÇIYORUZ”
     Çamdibi Kıraathanesi çalışanı Yakup Havadar, giderek maliyeti dahi kurtaramayacak duruma geldiklerini söyledi. Havadar, kıraathanelerin en uygun fiyata hizmet veren yerler olmalarına rağmen insanların alım gücünün artık ikinci bardak çayı içmeye yetmediğini ifade ederek, “Müşteri için çay içmek bile lüks oldu. Türk kahvesi ise neredeyse hiç satmıyoruz. Dükkân kirası, elektrik faturası derken şimdi de en çok aldığımız malzemelerin fiyatı neredeyse iki katına çıktı. Fiyatları ister istemez yükseltiyoruz. Zaten az olan müşteri sayımız da giderek düşüyor. Böyle giderse evde oturmak daha kârlı olacak. Boşuna dükkân açıyoruz hissi var. Kâr etmeyeceksek burada olmamızın da anlamı yok” açıklamasında bulundu.


+ Benzer Haberler
» 400 milyon TL’lik ‘GAMA’ için geri sayım
» Şehirler arası otobüs seferlerinin sayısı azaldı
» Tasarruflu ısınma için alternatif ısı pompası mı?
» Bugünün ‘Küçük Elleri’ geleceğin müzisyenleri
» Yeni yatırım aracı ‘otomobil’ oldu
» Kanunla tapulu arazi kamulaştırılabilecek
» Yabancıların konuta talebi artıyor
» “Zamanın ruhunu makineler değil, sanatçı anlatır”
» Zayiat, gıda krizini körüklüyor
» Kuaförler ‘paket’ mağduru


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 02.07.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni