• Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv      • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“14 Mayıs Çiftçiler Günü’nde, çiftçi hakkını alamadı”

14 Mayıs 2022 Cumartesi 16:00
12
14
16
18

“14 Mayıs Çiftçiler Günü’nde,
çiftçi hakkını alamadı”


   ► Bakırlıoğlu: Çiftçinin desteklemelerden dolayı son beş yılda hükümetten alacağı 144 milyar TL’yi geçti

           HABER MERKEZİ      
     Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu 14 Mayıs Çiftçiler Günü kapsamında, çiftçilerin sorunlarına yönelik değerlendirmelerde bulundu. Ziraat Bankası Tarım Ekosistemi Buluşması programında konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, son 5 yılda çiftçiye 90 milyar TL’lik ödeme yapıldığını açıkladı. Ancak Tarım Kanunu’nun 21’inci maddesine göre 5 yılda çiftçiye toplam 234 milyar destek vermeleri gerekiyordu. Tarımı desteklemek amacıyla 2006 yılında çıkarılan, 5488 sayılı Tarım Kanununun 21’inci maddesinde “Tarımsal destekleme programlarının finansmanı bütçe kaynaklarından iç ve dış kaynaklardan sağlanır. Bütçeden ayrılacak kaynak Gayrisafi Milli Hasılanın yüzde birinden az olamaz” hükmü yer alıyor. Çiftçinin desteklemelerden dolayı son beş yılda hükümetten alacağı 144 milyar TL’yi geçti. Yani 14 Mayıs Çiftçiler Günü’nde, çiftçi hakkını alamadı” diye konuştu.

“ÇİFTÇİNİN BORCU 187 MİLYAR TL’YE ÇIKTI”
     2021 yılında tarımsal desteklemelere ayrılan kaynağın 25,8 milyar TL olduğunu söyleyen Bakırlıoğlu, “Oysa sadece 2021 yılı için çiftçiye 72 milyar TL destek verilmesi gerekiyordu. 2022 yılı için ek desteklerle beraber toplam destek 29 milyara TL’ye çıkarıldı. Hükümetin 2022 yılı GSMH tahminine göre 78 milyar TL bütçeden tarımsal desteklemelere pay ayrılması gerekiyordu. Ürünü para etmeyen çiftçi çareyi borçlanmakta ve kredilerde buldu. Çiftçinin borcu 5 milyar TL’den, 187 milyar TL’ye çıktı. Çiftçi, üretime devam edebilmek için gerekli girdiyi de çoğunlukla borçlanarak ediniyor. Kredi borcunu kapatmak için daha fazla kredi çekiyor. Bu durum borcun katlanarak artmasından başka bir şey değil. Bu tablo çiftçinin içinde bulunduğu vahim durumu gözler önüne seriyor” değerlendirmelerinde nulundu.

“ÇİFTÇİNİN YÜZÜ GÜLMÜYOR”
     Tarım alanları ve çiftçi sayısının hızla düştüğünü söyleyen Bakırlıoğlu, “En önemli sorunumuz ise, tarım kesiminin yaş ortalaması oldukça yüksek olması. Bu durum tarımsal üretimden çekilen çiftçinin tekrar üretime dönmesi mümkün olmuyor. Gençler ise üretim zorluğu, gelir azlığı ve gelecek kaygısı ile zaten tarımdan uzak duruyor. Destekler yetersizdir ve tarıma ayrılan pay azalmaktadır. 2022 yılı desteklerinin ödemeleri 2023 yılında yapılacak. Çiftçinin 2021 yılında alacağı desteklerin mazota, gübreye, ilaca gelen zamlarla çiftçinin cebine girmeden çıktı. Mazota bir yılda yüzde 238 zam geldi. Bir yılda ortalama 3,5 milyar litre mazot kullanan ülkedeki çiftçinin cebinden 54 milyar TL daha fazla para çıkması demek. Çiftçinin mazot desteği sadece 3,1 milyar TL. Yani mazot desteği daha çiftçinin cebine girmeden 17 kat fazlası cebinden çıktı. Gübrede ve ilaçta da durum farklı değil” ifadelerini kullandı.

HAYVANCILIĞA AYRILAN DESTEK 2022’DE 7,6 MİLYAR TL
     Hayvancılıkta durumun daha da vahim olduğunu ifade eden Bakırlıoğlu, “Yem fiyatı yüzde 100’den fazla artarken buna karşın hayvancılık desteği sadece yüzde 4 arttı. Hayvancılığa ayrılan destek 2020 yılında 7,8 milyar TL iken, 2021 yılında 7,3 milyar TL, 2022 bütçesinde ise 7,6 milyar TL. Yem fiyatlarına gelen zamlar yüzünden ülkenin dört bir yanında süt hayvanları kesime gidiyor. Kesime giden her inek doğacak yavru sayısının dolaysıyla hayvan varlığının azalması demek. CHP iktidarında, yasa gereği çiftçinin desteklenmesi için bütçeden ayrılan yüzde 1’in altında olmayacak. Çiftçiye tarlasını bağını bahçesini daha iyi sürsün, üretsin diye çiftçiye verilen destekler artırılacak” dedi.


+ Benzer Haberler
» Asgari ücrete %30 ara zam
» “KKM sisteminde gerekli iyileştirmeleri yapacağız”
» İSO Türkiye İmalat PMI haziranda 48,1’e geriledi
» Konutlarda ısı yalıtımı için uygun kredide başvurular başladı
» Türkiye Çelik Üreticileri Derneği’nden ‘adil ticaret’ çağrısı
» MB, döviz komisyon oranını yükseltti
» GTŞ’lerin avans ödemeleri 40 gün ötelenebilecek
» 740 milyon TL’lik tarımsal destek ödemeleri başladı
» Saydan: Tüm yük bez kullanan hastanın sırtına binecek
» “Havaların ısınması fiyatlara olumlu yansıyacak”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 02.07.2022
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni