• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Züccaciyecilerin yıl sonu hedefi 4,6 milyar dolar

21 Kasım 2020 Cumartesi 14:00
12
14
16
18

Züccaciyecilerin yıl sonu hedefi 4,6 milyar dolar

   ► Salgın döneminde sofra ve mutfak eşyaları yenilenme sürecinin hızlandığını belirten Öksüz, “2020 yılı Ocak - Ekim döneminde 3,61 milyar dolar ihracat gerçekleşti. 2020 Ekim ayında ihracat, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 14 arttı” dedi.

           SELDA AK / ÖZEL     
     Züccaciyeciler Derneği (ZÜCDER) Başkanı Mesut Öksüz, 2019 yılını 4,6 milyar dolar ihracat ile kapattıklarını ve 2020 yılını da aynı rakamlarla kapatmaya hazırlandıklarını söyledi. Paslanmaz çelik ve plastik hammaddesindeki ek gümrük vergisinin maliyetleri arttırdığına dikkat çeken Öksüz, bu durumun ihracatta, dünya ile rekabet gücünü azalttıklarını söyledi.
     2020 yılı Ocak – Şubat aylarında bir önceki yılın aynı dönemine sofra ve mutfak eşyaları ihracatının yüzde 3,5 arttığını belirten Öksüz, Mart ayında diğer sektörlerde olduğu gibi, küresel salgının etkisi ile ihracatın düşme eğilimi gösterdiğini söyledi. Öksüz, “Pandemi etkilerinin en çok görülmeye başlandığı Nisan ayından bugüne kadar devam eden ekonomideki şiddetli durgunluğa rağmen, 2020 yılı Ocak – Ekim döneminde 3,61 milyar dolar ihracat gerçekleşti. 2020 Ekim ayında ihracat, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 14 artarken, bir önceki aya göre yüzde 9 arttı” dedi.

“Ocak-Ekim ihracatı toplamındaki azalma yüzde 6,7’ye geriledi”
     2020 Ocak – Eylül döneminde bir önceki yıla göre toplam sektör ihracatının yüzde 9,2 azaldığını belirten Öksüz, “Ocak-Ekim ihracatı toplamında azalma yüzde 6,7’ye geriledi. Yani Ekim ayı, yıl toplamı ihracatındaki azalmada yüzde 2,5’luk bir iyileşme sağladı. Uluslararası standartlara uygun üretilen kaliteli ürünler de, ihracatın artmasında önemli bir rol oynamaktadır. Sektörün ihracattaki büyümesinin temelinde, kaynakların doğru kullanımı, kaliteli üretim, makul fiyat ve zamanında teslimat yer alıyor” diye konuştu.

“Gümrük maliyetleri dünya ile rekabet gücümüzü zayıflatıyor”
     Züccaciye sektörünün beklediği destekleri dile getiren Öksüz, “Bizler ihracatın artırılması, sanayinin gelişmesi için ithalatın yasaklanması veya kısıtlanması değil, ihracatın daha fazla teşvik edilmesi, üreticinin sorunlarının giderilmesi, enerji, finans, işçilik maliyetlerinin düzeltilmesi ile üreticinin daha güçlü hale getirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Özellikle de bizim sektörümüzde yoğun bir şekilde kullanılmakta olan ve sadece ihtiyacın 1/3’ünün ülkemizde üretilebildiği paslanmaz çelik hammaddesi üzerindeki yüzde 17’lik ek gümrük vergisi ile yüzde 85 oranında yurt dışından ithal edilen plastik hammaddesi üzerindeki yüzde 6,5’lik ek gümrük vergisi maliyetleri arttırarak bu hammaddeler ile yapılan ve ihraç edilen ürünlerde dünya ile rekabet gücümüzü oldukça zayıflatmaktadır. Ülkemizde üretimleri yetersiz olan bu tarz hammaddeler üzerindeki vergilerin kesinlikte kaldırılması suretiyle sanayicimizin daha rahat rekabet edebilmesinin sağlanması gerektiği düşüncesindeyiz. Veya ivedilikle bu hammaddelerin üretimlerini artırıcı yatırımlar yapılması yoluna gidilmelidir. Bunların haricinde sektörümüzdeki KDV’nin yüzde 18’den 8’e düşürülmesi, elektrikli ev aletlerindeki ÖTV’nin kaldırılması sektörün büyümesi, gelişmesi ve rekabet gücünün artması açısından gerçekleştirilmesi gereken işlemlerdir” diye konuştu.

“Sofra ve mutfak eşyaları yenilenme süreci hızlandı”
    Küresel salgın sürecinde bir çok insanın evde, hatta mutfakta zaman geçirmeye başladığını dile getiren Öksüz, “Evde kalma süresinin artmasıyla, insanlar evdeki eksiklerin farkına vardı, eskileri göze batmaya başladı. Dışarı çıkamayanlar, evlerinde daha şık sofralar kurar oldu. Sosyal medyada paylaşılan yeni tarifler ve mutfak meydan okumaları ile hiç mutfağa girmemişler dahil herkes, yeni lezzetlerin peşine düştü. Sofra ve mutfak eşyaları, her zamankinden fazla kullanıldığından, çizilen, kırılan, dökülen ürünlerin yenilenme süreci de hızlandı. İşletmelerin sosyal medya reklamlarına ağırlık vermesinin yanında, ürünün internetten daha hızlı alınabildiğini deneyimleyen tüketici, satışların e-ticaret ile hızlanmasında önemli bir rol üstlendi” ifadelerini kullandı.

“Üreticilerimizi buluşturan etkinlikler devam edecek”
     Uluslararası fuarların, fuar şirketlerinin yanında bir çok meslek grubuna iş imkanı sağlayan bir endüstri olduğunu ifade eden Öksüz, “Her şey normale döndüğünde, ekonomilerin ayakta kalması için fiziki ortamlarda görmeye alışkın olduğumuz klasik fuarlara hızla geri dönüleceği konusunda hepimiz hemfikiriz. Buna rağmen, pandemi nedeniyle durma noktasına gelen işlerin yeniden canlanması için teknolojinin verimli kullanılmasına, dijital dünyanın yeniliklerine de adapte olmak gerektiğine inanıyoruz. Online mecralar tüm sektörler için pandemi döneminde kurtarıcı olmuştur. Bizler de iptal edilen, ertelenen fuarlar, ticari heyetler vb. telafi etmek amacıyla dünyanın dört bir yanındaki ülke ile ülkemizdeki üreticileri buluşturan etkinlikleri yapmaya devam edeceğiz. Kasım ayında tüm dünyadan alıcılar ile ZUCHEX Sourcing Week ile başlayacak olan B2B’lerimiz Ocak ayından itibaren 2-3 haftada bir Amerika, Kanada, AB ülkeleri, Rusya, Ortadoğu ve özellikle Afrika ülkeleri ile devam edecek” dedi.


+ Benzer Haberler
» Kısıtlamanın faturası kuaförlere kesildi
» Tarihi Çarşı’da tarihi sessizlik
» Gümrük Vergisi’yle Balkanlarda ihracat artıyor
» “Turizmde hedeflenen rakamlara ulaşılması 3 kritere bağlı”
» Yeşil sebzeler çöpe gidiyor
» “İhracatta ürünlerin çevresel boyutu da önemli”
» “Kuru domates ihracatıyla ekonomiye katma değer sağlıyoruz”
» Aztekin: Beyaz eşyada tedarik sıkıntısı yaşayabiliriz
» Piyasalar çek kaosuna çözüm bekliyor
» İkinci el araçlarda fiyat artışı yolda


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 12.05.2021
  Ticaret 11.05.2021
  Ticaret 10.05.2021
  Ticaret 07.05.2021
  Ticaret 06.05.2021
  Ticaret 05.05.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni