• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Zivzik nar rekoltesi artışına yol engeli

02 Ekim 2019 Çarşamba 17:00
12
14
16
18

   ► Siirt’te nar üretimiyle geçinen çiftçiler çevre şartlarından kaynaklı rekoltenin düşmesinden şikayetçi.
     Siirt, Ekim ayının ikinci haftasında Zivzik narı hasadına başlayacak. Sonbahar ve kış aylarının vazgeçilmez şifalı meyvesi olan sadece Siirt ilinde yetişen Zivzik narının yaklaşık 200 bin dönüm alanda yetiştirildiğini kaydeden Siirt Nar Üreticileri Birliği Başkanı İzzettin Kurum, rekoltenin artması için çiftçiye devlet destek verilmesi gerektiğini söyledi. Siirt’in Şirvan ilçesinin yanı sıra  Dişlinar ve çevre köylerde Zivzik narı üretimi yapıldığını kaydeden Nar Üreticileri Birliği Başkanı Kurum, “Türkiye coğrafyasına baktığınızda Siirt dışında başka bir yerde bu nar yetişmiyor. Bu özel bir nar. Yaklaşık 200 bin dönüm alanda nar yetiştirilse de 20 bin tona yakın nar rekoltesi bekliyoruz” dedi.

     Siirt’te bu kadar büyük alanda üretim yapılmasına rağmen rekoltenin düşük olma sebebinin ürünün çöpe gitmesi olduğunu vurgulayan Kurum, burada yollar oldukça bozuk. Patika yollar üzerinden ürünleri hayvanlar aracılığıyla taşıyoruz.  Çuvallarla taşıdığımız narların yarısı yollarda dökülüyor ya da ince kabuklu olduğu için kırılıyor ve çöp oluyor. Yollarımız yapılırsa topladığımız ürünleri rahatlıkla kamyonlara yerleştirebiliriz böylelikle ürünler çöpe gitmez. Narların yarısı da çatlıyor, ağaç diplerinde kalıyor. Eğer hepsini değerlendirmiş olsaydık 60 bin ton nar elde edebilirdik” dedi.

“Zivzik narımız Mart’a kadar dayanıklılık gösteriyor”
     Dönüm başına 40 fidan düştüğünü, her bir ağaçtan da yaklaşık 80-90 kilo nar elde edildiğini anlatan Kurum, “Hasat edilen narlar çoğunlukla İstanbul, Ankara, Diyarbakır, Batman, Şırnak ve birçok ile gönderiliyor. Biz atadan, dededen bu yana bu topraklarda nar yetiştiriyoruz. Tamamen organik ve hayvan gübresi kullanıyoruz. Ürünlerimiz ince kabuklu, sulu, ekşi ve tatlı olarak yetişiyor.  İnce kabuklu olduğu için toplanması ve depolanması önem taşıyor. Bu yüzden narlarımız Ekim ayından Mart ayı gibi uzun süre zarfına kadar rahatlıkla dayanıklılık gösteriyor” şeklinde konuştu.

“Ürünlerimizin yarısı çöpe gitti”
     Geçtiğimiz yıl Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde kuraklık yaşandığını ve rekoltenin etkilendiğini dile getiren Kurum, “Geçtiğimiz yıl yaşanan kuraklıktan ve kaynak sularının azalmasından kaynaklı olarak nar ağaçları susuz kaldı. Meyveler ağaçta kurumuştu. Bu yüzden geçen sene toplanan ürünün yarısı çöpe gitti. Bu yıl iklimsel bir problem yaşamadık, yağışlı geçti. Geçen senenin çok üzerinde ürün elde edeceğiz” diye konuştu.

“Devletimizden çevre düzenlemesi istiyoruz”
     Zivzik narının kilosunun toptancıya 2 liradan, perakendeciye ise 2.5 -3 lira arasında satılacağını anlatan Nar Üreticileri Birliği Başkanı İzzettin Kurum, “Hasat zamanı gelse de çiftçilerin, üreticilerin yüzü gülmüyor. Devletimize bütün vergilerimizi ödüyoruz ve bizde yardım talep ediyoruz. Buradaki çiftçiler zor durumda. Yolların yapılmasını ve ürünlerimizin çöpe gitmemesini istiyoruz” dedi. Kaynak sularının artık yetmediğini yakın civarlarında bulunan Botan Çayı’ndan da faydalanamadıklarını vurgulayan Kurum, yetkililerin üretim konusunda çiftçilere yardım etmesini istiyoruz. Sonuçta devletimize vergi ödüyoruz, bir şekilde devletimize katkımız var. O yüzden bizde çiftçi olarak, devletin nar üretiminde verimliliğini artırma yolunda çevre düzenlemesine katkı sağlamasını ve sorunlarımıza çözüm sağlamasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.


+ Benzer Haberler
» Sanayici enerji fiyatlarında düzenleme bekliyor
» Takside ödeme kredi kartıyla da yapılacak
» İzmir’de 888 bin kişi uçağı tercih etti
» Lösemiyi anne karnında önlemek için doğru beslenin
» Müze gelirlerinde yüzde 48,46’lık artış
» Dağıtım bedelinin faturaya yansıması aylık 98 milyon TL
» 14 Şubat’ta kuyumcuların yüzü gülmedi
» Türkiye, ROP tedavisinde köprü olacak
» Pest kontrolde de çevre ile entegre mücadele yükseliyor
» Doğal katkılı solucan gübresi sektörü canlandıracak


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 26.02.2020
  Ticaret 25.02.2020
  Ticaret 24.02.2020
  Ticaret 21.02.2020
  Ticaret 20.02.2020
  Ticaret 19.02.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni