• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Kariyer  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

Zeytinyağı ihracatı yüzde 450 arttı

02 Mayıs 2017 Salı 15:00
12
14
16
18

Zeytinyağ ihracatı yüzde 450 arttı

   ► EZZİB Başkanı Davut Er, Zeytinyağ’da ilk 5.5 aylık dönemde 85 milyon dolar ihracat gerçekleştirdiklerini söyledi

           KENAN YEŞİL     
     Türkiye, zeytinyağından ihracat sezonunun başladığı 1 Kasım 2016'dan bu yana 23 bin 676 tona karşılık, yaklaşık 85 milyon dolarlık zeytinyağı ihraç etti. Bir önceki sezonun aynı döneminde yalnızca 4 bin 305 ton zeytinyağı ihraç ederek, 22 milyon dolar döviz girdisi sağlayan sektör, ihracatını miktar bazında yüzde 450 artırdı. Ege İhracatçı Birlikleri verilerine göre, geçen yıl rekoltedeki düşüşe bağlı fiyatların yükselmesiyle ihracatı azalan zeytinyağında, bu yıl Türkiye'deki üretici fiyatları rakip ülkelerle dengelenince ihracat, artışa geçti.

     85 milyon dolar ihracat
     Sezonun 5,5 aylık dönemindeki ihracat verileri hakkında değerlendirmelerde bulunan Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Başkanı Davut Er, “Zeytinyağ’da ilk 5.5 aylık dönemi geride bıraktık. İhracatımız kilo bazında 23 bin ton, dolar bazında ise 85 milyon dolar ihracat gerçekleştirdik. Geçtiğimiz yılın aynı dönemi ile karşılaştırdığımızda yüzde 450’nin üzerinde artış söz konusudur. Bu sektörümüz için önemli bir artıştır. Bu hızla gidersek sezon sonuna kadar geçen yılki ihracatın 3 katı ihracatı gerçekleştirmiş olacağız. Bu ihracatın gerçekleşmesi için de şartların bu şekilde devam etmesi gerekiyor. Şu anda zeytinyağında ihracatımız iyi gidiyor. Zeytin de ise geçen yılki aynı dönemi ile paralel şekilde ilerliyor. Zeytin de ise ilk 6.5 ayda ihracatımız kilo bazında 23 bin ton, dolar bazında ise 68 milyon dolar ihracat gerçekleştirdik” dedi.

     Kaybettiğimiz pazarları geri alacağız
     Gelecek yıldan beklentilerini aktaran Er, “Önümüzdeki yıl beklentimiz eğer ürün bu hızla artarsa dünya pazarlarında kaybettiğimiz pazarları tekrar geri alacağımızı düşünüyorum. Bir sonraki bol ürün yanında bu da bizim için bir aşama olacak. Çünkü akşamdan sabah ihracat yapılamıyor. Kaybedilen pazarların geri alınması gerekiyor. Türk zeytin ve zeytinyağ’ın dünyanın her tarafına gönderilmesi lazım. Bünyemizde bulunan zeytin ve zeytinyağ tanıtım grubu, dünyanın çeşitli ülkelerdeki önemli fuarlara katıldı. Uzak Doğu’da, Amerika’da Orta Doğu’da Türk zeytin ve zeytinyağını en iyi şekilde tanıtımı yapıldı. Maalesef tanıtım grupları Nisan ayında bir kararname ile kapatıldı. Türkiye İhracatçılar Meclisi(TİM) kontrolünde bir tanıtım grubu kurulacağı söyleniyor. Kurulacak olan tanıtım grubu inşallah sektörümüze faydalı olur. Ancak zeytin ve zeytinyağ sektörü önü açık. Üretim olmadan ihracat artmaz, tüketim olmaz. Üretimi artması halinde ihracatımızda önümüzdeki yıllarda önemli artışlar bekliyoruz” diye konuştu.

     Çiftçiye verilen destekler 2 katına çıkmalı
     Üretimin artırılması Tarım bakanlığının işi olduğunu dile getiren Er, “Tarım bakanlığının üretimi artırmak için çiftçiye daha büyük destek verilmesi gerekiyor. Ağaçların budamalarının yapılması gerekiyor. Ağaçların gençleştirilmesi, sulama sistemlerinin geliştirilmesi ve sulu tarımın artırılması gerekiyor. Rakip ülkelerde mesela İspanya’da yüzde 50’ye yakın araziler sulanabiliyor. Türkiye’de bu oran yüzde 10 civarında. Sulu tarıma geçilirse, ağaçların bakımı en iyi şekilde yapılıp gençleştirme işlemleri yapılırsa, doğru gübreleme işlemleri yapılırsa üretim artırılır. Mesela Aydın’ın kuzey ilçelerinde bunu görebiliyoruz. Havzada her sene belli bir miktar zeytin oluyor ve sofralık zeytine hizmet ediyor. Eğer sulu alanlar genişlerse, sofralık zeytinden arta kalan elek altı ya da sık bitim dediğimiz zeytinlerin, yoğun üretimi olduğu dönemlerde her sene bir miktar zeytinyağ üretimi söz konusu olacağından ihracatta çok büyük sıkıntılar yaşanacağını düşünmüyorum. Üretimin artırılması için mutlaka devletin çiftçiye verdiği desteği artırması gerekiyor. Zeytin ve Zeytinyağ sektöründe Ekonomi Bakanlığı’nın ihracatçıya verdiği desteği de en az iki katına çıkartması gerekmektedir. Hem çiftçiye hem de ihracatçıya verilen desteklerin artırılmasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

     Arz ve talep değeri belirler
     “Türk Zeytin ve Zeytinyağı’nın hak ettiği değeri görüyor mu” sorusuna cevap veren Er, “Bir ürünün değerini arz ve talep belirler. Eğer talep varsa, tüketilebiliyorsa o fiyatı tüketici karşılayabiliyorsa o fiyat gerçek olan fiyattır. Geçen yıl fiyatlar çok yükseldiğinde hem ihracat dibe vurdu, hem de iç tüketim geriledi. Bu yıl fiyatlar biraz daha makul durumda. Böyle olunca da hem ihracat gerçekleşiyor hem de iç tüketim devam ediyor. Yani değerini bulduğu meselesi arz ve talepten geçiyor. Tüketilebiliyorsa, üretilebiliyorsa değeri odur. Eğer tüketim azalıyorsa değerinin üzerinde bir bedel vardır demektir. Bu da hem ihracat için hem de tüketim için uygun değildir” dedi.

     “12 ay boyunca onlara mal tedarik etmemiz gerekiyor”
     Pazarların kaybedilme sebeplerini anlatan Davut Er şöyle konuştu: “Uzak Doğu, Japonya, Çin pazarına girdik. Buralardaki zincir markalardan dolayı zeytinyağ olarak çıkmak zorunda kaldık. Avustralya, Kanda, ABD pazarlarını geri almak zorundayız. Özellikle ABD pazarını tekrar geri almak için çalışmalarımız sürüyor. Uzak Doğu’da da bu mücadele sürüyor. Tabi bu yeni bir süreç. Bu pazarlardan çıkmamamız gerekiyor. Devlet aynı zamanda bu pazarlardan çıkmamamız için destekliyor. O pazarlardan çıkınca da ülkenin parası israf oluyor. 1 yıl pazara giriyor, zincir marketler devamlı mal istediği için pazardan çıkıyor. Zincir marketler Türk malı satmak istiyor ama diyor ki “bana sürekli mal verecek misin?” Bütün ithalatçıların tedarikçilerden isteği her zaman mal gönderilmesidir. 12 ay boyunca onlara mal tedarik etmemiz gerekiyor. Çünkü dünya’da sistem böyle devam ediyor. Marketlere sürekli mal vermek gerekiyor.”

     AB’de Koruma Vergisi ihracatı engelliyor
     Avrupa’ya ihracat hemen hemen yok gibi olduğunu belirten Er, bunun sebebinin ise AB ülkelerinde kilo başına 1.3 Euro Koruma Vergisi alınması olduğunu söyledi. AB ülkelerine ihracat yapmanın pek mümkün gözükmediğini ifade eden Er, “Vergisiz 100 ton gibi küçük bir kota var. Vergiden dolay AB koruma yapıyor. Sofralık zeytinde ihracatımız var. Bu aynı zamanda kendileri de üretici olduğundan kaynaklanıyor. Dünya’da en çok zeytinyağı tüketen AB ülkeleridir. Yağ üretilen yerde tüketilir. Dünyadaki en büyük ithalatçı da 450 bin ton ile ABD’dir. En büyük Pazar Amerikadır. Vergiden dolayı ihracat yapılmıyor. O vergi kaldırılırsa çift taraflı kaldırılır. O da İspanyol yağının Türkiye’de satılması şartıyla kalkar. Türkiye buna hazır değil. AB’ye üye olamayan, AB para birimine girmeyen İngiltere gibi,  AB’den ayrılmış yada tam olarak uyum süreci olmayan ülkelere satış yapıyoruz.

     Orta Doğu’ya ihracatların iyi olduğunu söyleyen Davut Er sözlerini şöyle tamamladı: Geçtiğimiz yıl Suudi Arabistan zeytinyağ’da paketli zeytinyağ ihracatı yaptığımız birinci ülkeydi. Orta Doğu pazarımız büyüyerek devam ediyor ve devam edecekte. Zeytin’de Mısır, zeytinyağ’da Tunus ve Suriye Orta Doğu pazarındaki en büyük rakiplerimizdendir. Maliyetleri çok düşüktür. Fiyatları daha uygundur. Bu pazarlardan kayıplarımız söz konusu. Çünkü fiyatlarımız o pazarlarla rekabet edebilir seviyede değil.”

 


+ Benzer Haberler
» “Türkiye küçükbaş için cennet”
» Etten sonra peynir de cep yakıyor
» Hurma fiyatları yüz güldürdü
» Bekleyerek hayatta hiçbir şey olmaz
» “Tarımın geleceği bor”
» “Çiftçi, toprağını işlemekten vazgeçti”
» “İtalyan ayakkabısı ile aşık atsak da pazarlamada geriyiz”
» Tire dağ köyleri kooperatifleşiyor
» Doğal gaz dağıtımına 2018’de 1,7 milyar TL yatırım
» “Tarım Foça’nın önceliğidir”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 22.05.2018
  Ticaret 21.05.2018
  Ticaret 19.05.2018
  Ticaret 18.05.2018
  Ticaret 17.05.2018
  Ticaret 16.05.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni