• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  TİCARET SOHBETLERİ  |  FİNANS  |  İHALELER  |  TİCARET BORSALARI  |  RESMİ GAZETE

Zeybekci: Arzı arttırıcı tedbirler alınacak

05 Temmuz 2018 Perşembe 18:00
12
14
16
18

Zeybekci: Arzı arttırıcı tedbirler alınacak

   ► “Enflasyonla mücadelemizde kesinlikle başarılı olmak zorundayız, bunun bilincindeyiz”

           SEDA GÖK / ANKARA     
     Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ve Sudan Ticaret Bakanı Hatim El Sir Ali’nin himayelerinde Sudan ile Türkiye arasında ‘Ticaret ve Yatırım Kalkınma İş Birliği Protokolü’ imzalandı. İmza töreni sonrasında gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtlandıran Bakan Zeybekci, “Bundan sonra birinci önceliğimiz enflasyonla mücadele olacak, hedefimiz arzı artırıcı tedbirler olacak. Bazı ürünlerdeki zamlar ekonominin gereğidir, tedbirler alınacak. Enflasyonun bu kadar çok çıkması bazı fiyatları da otomatik olarak kendi içinde sarmala dönüştürüyor” dedi.
     Faiz artışı konusunda değerlendirme yapmak istemediğini ifade eden Zeybekci, “Bu Merkez Bankası’nın kararıdır. Faiz konusunda Merkez Bankası atılması gereken adımları mutlaka atacaktır” diye konuştu.

SUDAN İLE TİCARETTE YENİ DÖNEM BAŞLIYOR
     Sudan ile gerçekleştirilen protokole yönelik de değerlendirmelerde bulunan Zeybekci, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında 24-25 Aralık 2017 tarihinde Sudan’a gerçekleştirilen ziyaret sırasında iki ülke arasındaki dostane ilişkileri somut iş birliğine dönüştürecek adımlar attıklarını söyledi.  Bakan Zeybekci, “Türkiye’nin bugüne kadar sonuçlandığı serbest ticaret anlaşmaların çoğunda sağlamadığı kadar büyük bir açılımı Sudan’a sağlamış oluyoruz. Türkiye olarak, Sudan’a yaptığımız bu açılımı yaparken Sudan’ın hassasiyetlerini de dikkate alarak bunu 10 yıl gibi bir zaman dilimine yayıyoruz. Bu anlaşmayı TBMM’den onay sürecini hemen başlatacağız ve kendilerinin de Sudan’da onay sürecini tamamlamalarını bekliyoruz. Türkiye ile Sudan arasındaki ticaret hacmi 2002 yılında 70 milyon dolar seviyesinden 2017 sonu itibariyle 480 milyon dolar seviyesine geldi. Sudan ekonomisi için gerekli olan her türlü adımı atmaya da hazırız” diye konuştu.

ABD  ile Çin arasındaki ticaret savaşına yönelik gazetecilerin sorularını da yanıtlandıran Bakan Zeybekci,  bu konuda şunları söyledi: “Amerika’nın Çin ile ticaret savaşları başlamadı. ABD Avrupa Birliğiyle üst düzey bir ticaret savaşı başlattı. Bizim de etkilendiğimiz alanlar oldu, karşı önlemlerimiz oldu. Bundan sonra ABD’nin alacağı kararlarla ilgili bizim de anında cevaplarımız olacaktır. Türkiye’nin menfaatleri adına adım atmaktan çekinmeyeceğiz. Bunlar bütün dünyayı etkileyen gelişmeler. Dünyanın büyük ekonomisi ve diğer bloklar arasında olan bu gelişmelerden kurlarının etkilenmemesini beklemek zor. Dolayısıyla doların değer kazanması veya diğer para birimleri arasındaki hareketlilik bizde de var. Şu an gelmiş olduğumuz noktadaki enflasyon rakamları, Haziran ayı itibariyle yüzde 15.4’lük enflasyon rakamı beklentilerin biraz üzerinde.

     Bu rakamın yüksek çıkmasıyla ilgili beklentimiz vardı. Bir miktar onun üzerinde geldi. Bu ayla ilgili gerek mevsimsel etkiler gerek diğer maliyetlerin artması gerek kur, TL’nin değer kaybetmesi, gerekse enerji ve ham madde fiyatlarındaki yansıması ve en büyük kalem tabii ki gıda enflasyonunun yüzde 18.9 seviyesinde artması. Hükümet olarak gelecekle ilgili birinci önceliğimiz enflasyonla mücadele. Bu ay itibariyle enflasyonla arzın arttırılması yönünde özellikle gıda fiyatlarındaki oynaklığı arza artırarak ve üretimi artırarak gerektiğinde de olması gereken müdahaleleri yapabilecek şekilde bunları uygulamaya koyacağız. Seçim ortamında bile bazı ürünlerdeki gerekli müdahaleleri yaptık. Önümüzdeki süreçte bu hızla devam edecek. Enflasyonun sebeplerini ortadan kaldırmak lazım. Bizim asıl hedefimiz arzı artırıcı aradaki ürün kaybıyla ilgili önlemi, destek ve teşvikleri artırıcı tedbirlerimiz olacak. Enflasyonla kesinlikle mücadelemizde başarılı olmak zorundayız, bunun bilincindeyiz.”

 


+ Benzer Haberler
» Star Rafinerisi, ilk özel endüstri bölgesi oldu
» Her yıl 214 milyar TL’lik gıda çöpe gidiyor
» Su ürünleri sektörü ABD’ye ihracatta 100 milyon dolar hedefliyor
» Kurulan şirket sayısı %16,26 arttı
» Palandöken, “Gıda israfıyla mücadele hızlanmalı”
» Koç Holding, Dünyanın en iyi işverenleri listesinde ilk 100’de
» Su ürünleri sektörü tek çatı altında buluştu
» ininal, yaygın yükleme ağına Teknosa’yı da ekledi
» Gıdanın geleceğine Aroma katkısı
» “16 Nisan, reform süreci başlangıcıdır”


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 20.10.2018
  Ticaret 19.10.2018
  Ticaret 18.10.2018
  Ticaret 17.10.2018
  Ticaret 16.10.2018
  Ticaret 15.10.2018
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni