• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Yüzlerce turizm işletmesi risk altında

05 Ocak 2021 Salı 16:00
12
14
16
18

Yüzlerce turizm işletmesi risk altında

   ► 14. Travel Turkey İzmir Dijital Fuarı İZFAŞ’ın kendi dijital altyapısı “Digital İzmir Fair” ile sanal olarak düzenlenecek

           DUYGU GÖKSU      
     Türkiye’de turizm sektörünün ilk sanal fuarı olacak 14. Travel Turkey İzmir Dijital’in online basın toplantısı; İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Firuz B. Bağlıkaya, Türkiye Otelciler Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Sururi Çorabatır’ın katılımıyla gerçekleştirildi. Turizm sektöründe yüzlerce turizm işletmesinin çok büyük risk altında olduğunu vurgulayan Soyer, dijital fuarcılığın önemine dikkat çekti.

     2020 yılının Patara yılı olarak ilan edilmesi nedeniyle, bu yıl fuarın Patara Antik Kenti Teması ile gerçekleştirileceğini ifade eden Soyer, “2020 yılında pandemi nedeniyle uluslararası turizmde yüzde 60 ile 80 arasında büyük düşüşler yaşandı. Bugün yüzlerce turizm işletmesi çok büyük risk altında. Buna turizmin etkilendiği sektörleri de katarsak, başka birçok sektörün aynı riski taşıdığını söyleyebiliriz. Pandemi sonrası açığa çıkan fırsatları iyi değerlendirebilmek için gereken tüm çalışmaları tüm paydaşlarımız ile yürüteceğiz” ifadelerini kullandı.

“Sıkı işbirliğine ihtiyaç var”
     Tarih ve kültür, gastronomi, somut olmayan kültürel miras, etkinlik ve festivaller, inanç, endüstriyel miras, deniz ve kıyı, doğa ve kırsal alanlar, sinema sağlık ve konaklama gibi 11 farklı başlıkta 2000’den fazla noktaya dair bilgi ve görsel bir araya getirildi. İzmir’in dijital destinasyon envanterini hazırlayarak, İzmir’i dünyaya tanıtmak için çok önemli bir temel oluşturduk. Yeni normalleşme dediğimiz dönemde rekabet çok daha artacak. Tam bu noktada bu dinamiklerin İzmir ve Türkiye üzerinde ortak çalışma yapan dinamiklerin, aralarındaki rekabeti geride bırakarak çok daha sıkı işbirliğine, çok daha güçlü dayanışmaya ihtiyaç duyduğunu düşünüyoruz.

“Çetin bir rekabet bizi bekliyor”
     Belirsizliklerin devam ettiğine dikkat çeken Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Firuz B. Bağlıkaya, “Hep birlikte İzmir’den; dünyaya inanç ve inatla ‘nerede kalmıştık’ diyoruz. Sinerjimiz tüm sektöre umut ve güç aşılayacak. 2020’de binlerce fuar iptal edildi veya ertelendi. 2021’de sektörü daha çetin bir rekabetin yaşanacağı ve yarışanların daha agresif olacağı bir dönem bekliyor” diye konuştu.

“Sektörün nabzı artacak”
     Turizmde artık hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağına vurgu yapan İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, “Fiziksel versiyonunu aratmayacak şekilde düzenlenecek olan fuarımızda destinasyonların verimli bir şekilde tanıtılacağı bir organizasyona ev sahipliği yapacağız. Sektörün aynı etkiyle nabzı artacak. Sadece iç turizm ile hedeflediğimiz noktaya gelebilmemiz mümkün değil. Birçok sektör döviz kazandırıcı etkisi ile daha iyi yerlere gelebilir. Geleneksel anlayışın en çok değişmesi gereken sektörlerden biri turizm sektörüdür” dedi.

     Türkiye Otelciler Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Sururi Çorabatır da Travel Turkey’in büyük önem arz ettiğini belirterek sözlerini şöyle tamamladı: Vatandaşlarımızın fuarlar aracılığı ile ülkemizin değişik bölgelerini, otellerimizi, gastronomisini, doğal güzelliklerini, gezilecek yerleri ile ilgili detayları bilgi edinmektedirler. Dijital ortamda büyük başarı ile adapte edilmiş 14.Travel Turkey İzmir Dijital Fuarı organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür etmek istiyorum.


+ Benzer Haberler
» Özel okullara KDV desteği sürecek
» Zeytinyağı ihracatı sezona başarılı giriş yaptı
» “Pandemi sonrasına hazırlanın, fırsatlara odaklanın”
» Uydu üzerindeki operasyonlar sorunsuz devam ediyor
» Pandemi sağlıklı gıdaya yönelişi arttırdı
» “Turizm Bakanlığı’nın turizm hedefi rakamları tartışılır”
» Dünyanın artık uzun vadeli riskleri fark etmesi gerekiyor
» Selçuk: 2020’de 869 bin işe yerleştirmeye aracılık ettik
» Rekabet Kurulu’ndan 17 firmaya soruşturma
» Batur’dan Sevgi Yolu esnafına destek


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 21.01.2021
  Ticaret 20.01.2021
  Ticaret 19.01.2021
  Ticaret 18.01.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni