• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Yüzde yüz yerli sermaye ile üretim yapıyoruz”

07 Aralık 2019 Cumartesi 15:00
12
14
16
18

“Yüzde yüz yerli sermaye ile üretim yapıyoruz”

           KÜBRA TOPAL     
     Türk iş ve inşaat makineleri sektörünün öncü kuruluşu Türkiye İş Makinaları Distribütörleri ve İmalatçıları Birliği (İMDER), İzmir’deki üye firmalarını ziyaret etti. İMDER üyesi Hidromek firmasının ardından ikinci günde Betonstar firmasının ziyaret edildiği programda; İMDER Yönetim Kurulu Başkanı Merih Özgen, üye firmaların temsilcileri ve ekonomi gazetecileri de yer aldı.

     Betonstar fabrikasında basın mensuplarına firma ve sektör ile ilgili bilgi veren Betonstar Kurucu Ortağı Oğuz Diken, Türkiye’nin dünyada her zaman beton üretimi konusunda ilk üç ülke arasında olduğunu dile getirerek, “Bu yüzden Türkiye büyük bir pazardı. Türkiye’de yılda 500 tane pompa satılıyordu. 2018 Ağustos’tan sonra yurtiçine bir tane pompa satamadık. Ancak bizde her şeyi Türkiye’ye düşünerek yapmıyoruz. Bütün büyük şirketler buradaydı. İnanılmaz bir rekabet vardı. Buna rağmen biz bir saat bile fabrikayı kapatmadık. Yüzde yüz yerli sermaye ile üretim yapıyor ve genişlemeye devam ediyoruz. Almanya, ABD, İsveç, Polonya ve Japonya gibi ülkelere satış yaptık” diye konuştu.

“Pompanın gelişiminde dünya lideriyiz”
     Betonstar’ın aynı zamanda bir tasarım merkezi olduğuna dikkat çeken Diken, “Gelişme anlamında dünya lideriyiz. Şu anda AR-GE’de öncü firmayız ve 144 beton pompası üretebilecek durumdayız. 2020 yılı içinde 60-65 metreye basacak pompa üzerine çalışacağız. Pompanın gelişiminde dünya lideriyiz. 6-7 yıldır AR-GE ile çok uğraştık o yüzden bu sene sadece bir AR-GE projesi yapacağız. Çünkü beton pompası üretmek kolay değildir. Dünyada bunu üretebilen 5’inci ülkeyiz. AR-GE ile çok uğraşınca üretim satışın gerisinde kalıyor” dedi. Türkiye’de işin içinde olsa siparişe yetişemeyeceklerini vurgulayan Diken, “12 yıllık firmayız ve bunun yanında 30 yıllık bir geçmişimiz var. Bir yılda sadece Avrupa’ya 60 tane pompa sattık. Almanya’ya tarım sektöründe kullanılan farklı bir makine yaptık. İtfaiye içinde talepler var. Beton pompasının amacının değiştirilerek farklı biçimde kullanılması bizim için avantajdır” şeklinde ifade etti.

     Beton pompasının yerleştirilebildiği iki tip kamyonun olduğunu söyleyen Diken, “Üç akslı ve dört akslı olmak üzere iki çeşit kamyon var. 3 akslı kamyonda yük olarak 26 tonu, 4 akslı kamyonda ise 32 tonu geçemezsiniz. Dünyada ilk kez üç akslı beton pompasını yükleyen bir sistem yaptık ve 40 metreye basan beton pompası ürettik. 4 akslı kamyon için de 47 metre kapasitesine sahip beton pompası yaptık. Sabit pompalar için ise herhangi bir sınırlama yoktur” diye konuştu.

“Hükümetten destek istiyoruz”
     Beton pompası üretiminde aşırı rekabet varken hükümetten destek istediklerini de sözlerine ekleyen Diken, “Hükümetten ve bakanlıklardan ilgi ve alaka gördük ancak sonuç göremedik. Hem Hazine ve Maliye hem de Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na taleplerimizi ilettik. Bizim maliyetimizin altında satış yapan ülkeler varken rekabet koşullarının oluşmadığını söyledik. Yüzde 1,5 ek vergi kondu ama o ne kadar etkili olabilir ki? Yeni hazırlanacak pakette listeye iş ve inşaat makinaları eklenirse kamu ve kamuya kaynağı kullanılarak yapılacak işte yerli ekipman kullanan firmaların desteklemesi şartı getirilebilir. Devlet alıcı değil ama kullanıcımız buna hazırlanmalıdır. Yurtdışında ise pazar çok rahat ve fiyat politikası çok iyi ama burada durum öyle değil” ifadelerini kullandı.

     Betonstar olarak satış sonrası desteklerinin de devam ettiğini belirten Diken, sözlerini şöyle sürdürdü: “ABD’ye sattığımız beton pompasının ardından iki yıl boyunca iki personeli orada görevlendirdik. Her yerde mühendis ve eleman desteği veriyoruz. Beton pompası çok sık arıza veren bir makinadır. Bu yüzden her an destek vermek zorundasınız. Bayileri eğitiyoruz ve sürekli temastayız. Biz makinalarımızı sattık değil kiraladık gözüyle bakıyoruz. Ortaya çıkan problemleri yazılım ile aşıyoruz. Bir pompanın garanti süresi bin 200-2 bin saat arasında değişiyor. Avrupa’da yılda 360 saat, Japonya’da 500 saat bir pompa kullanılırken Türkiye’de beton pompası yılda bin saatin üzerinde çalışıyor. Haliyle yıpranma Türkiye’de daha fazla oluyor. Bu yüzden Türkiye’deki firmalar sürekli destek istiyordu. İç Pazar daralınca Türkiye’den gelen destek talepleri de azaldı.”


+ Benzer Haberler
» Anadolu Sigorta IDC Türkiye’den iki ödül kazandı
» EPDK’nın gurur günü
» Vestel’in Espor Turnuvası Kupa Vestel heyecanı yeniden başlıyor
» Başkan Soyer’den Manda Çayı mesajı: “Her şey temiz bir Körfez için”
» ISOMER Isıtma Soğutma Merkezi toptancılık anlayışını değiştiriyor
» Ülker üçüncü kez ‘İyi Yaşam Markası’ seçildi
» 11 İlde yaklaşık 12 bin kadın “Dijital Benim İşim” diyecek
» “Fındık üretimi, iklim krizinden derinden etkileniyor”
» Başkan Tugay: Sorunları birlikte çözeceğiz
» Ağustos ayında kurulan şirket sayısı yüzde 8,33 azaldı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 18.09.2020
  Ticaret 17.09.2020
  Ticaret 16.09.2020
  Ticaret 15.09.2020
  Ticaret 14.09.2020
  Ticaret 12.09.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni