• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Yurtlarda iki yılın bilançosu yüzde 50 zam

27 Eylül 2021 Pazartesi 12:00
12
14
16
18

Yurtlarda iki yılın bilançosu yüzde 50 zam


   ► İzmir’de özel yurt fiyatları 6 kişilik odalarda kişi başı bin 700 TL’den başlayıp, tek kişilik odalar da ise 3 bin TL’ye varıyor

           KÜBRA TOPAL      
     Üniversite öğrencileri bir buçuk yıllık pandemi arasının ardından eğitime başlıyor. Eğitime başlayacak öğrencilerin karşısına yurt ücretleri ve barınacak yer gibi sorunlar çıkıyor. İzmir’de özel yurt fiyatlarına bakıldığında 6 kişilik odalar kişi başı bin 700 TL’den başlayıp, tek kişilik oda fiyatları ise 3 bin TL’ye varıyor. Oda fiyatlarının içerisinde elektrik, su, internet ve sabah kahvaltısı bulunuyor. 2020/2021 döneminde yurt işletmelerinin yüzde 25 oranında zam yaptığını dile getiren Tüm Yurt İşverenleri Sendikası (TÜYİSEN) Basın Sözcüsü ve Alya Kız Yurdu Kurucusu Funda Gökgöl, “Bu yıl ise yurt işletmeleri yine yüzde 25 oranında zam yaptı. İnsanlar bir yılda değil iki yılda en fazla yüzde 50 oranında zamla karşılaştıklarının farkında değillerdi. Fakat ev fiyatlarını gördüklerinde farkına vardılar” dedi.

“YENİDEN KAPANIRSAK SEKTÖRDEN AYRILMAK ZORUNDA KALIRIZ”
     Üniversitelerin açılması ile birlikte en çok pandemi konusunda işletmelerin kendini hazırlamaya çalıştığını söyleyen Gökgöl, “Ambalajlı ürün kullanımı, dezenfektan ve hijyen kuralları konusunda Gençlik ve Spor Bakanlığı ile ortak çalışmalar yürütüldü. Verilen tavsiyeleri özel yurtlar tarafından yerine getirilmeye çalışılıyor. Yurt fiyatlarında artış ise bazı kanallarda basının yansıttığı gibi olmadı.  2020/2021 döneminde yurt işletmeleri yüzde 25 oranında zam uygulandı. Bu yıl da yurt işletmeleri yine yüzde 25 zam yaptı. İnsanlar bir yılda değil, iki yılda en fazla yüzde 50 oranında zamla karşılaştıklarının farkında değillerdi. Fakat ev fiyatlarını gördüklerinde farkına vardılar. Eskiden öğrenci, ev daha ucuza geldiği için eve çıkmak istiyordu. Şu an yurt daha uyguna geliyor. Kahvaltı, akşam yemeği, temizliği, interneti ve güvenliği olan yurtlar daha çok tercih sebebi olurken, çabucak doldu” değerlendirmelerinde bulundu.
     Gökgöl, “Tekrar kapanma durumunda mevzuatta, öğrencinin kaldığı ve içinde bulunduğu ayları ödemekle yükümlü olduğu yazıyor. Ayrıca, kalmadığı dönemin ücretin yüzde 30’unu ödemek zorunda olduğunu açıkça belirtiyor. Veliler kiraladıkları yıllık apart veya evleri çekinmeden bir yıllık gideri öderken, yurt işletmeleri bu konuda sıkıntılı süreç yaşıyor. Oysa ki mevzuat açık ve net. Bir daha kapanma yaşanırsa biz de bu sektörden tamamen ayrılmak zorunda kalırız. Çünkü zaten bu döneme çok büyük zararla başladık. Aldığımız Kredi Garanti Fonu (KGF) kredisi destek değil, bu dönem ödemek zorunda olduğumuz borç. Daha da borçlanmamızın bir anlamı olmaz” diye konuştu.  

“SADECE ŞAHIS ŞİRKETİ OLAN İŞLETMELERE KİRA DESTEĞİ YAPILDI”
     Aylardır kapalı olan yurtların en çok zarara uğradığı konunun kira giderleri olduğunu belirten Gökgöl, “Kapalılık durumunda kiranın tamamını talep eden mülk sahipleri ile davalık olan işletmeciler var. Bir kısım işletmeci mülk sahipleri ile anlaşarak ortalama yüzde 40 indirimli kira ödemeyi kabul ederek zararını indirgemeye çalıştı. Bu da şu an kazanmadığı kira giderinin zararı ile döneme başlamasına neden oldu. İstihdam edemediği için personelini kaybeden işletmeciler oldu. Bu süreçte sadece şahıs şirketi olan işletmelere üç ay kira desteği aylık 750 TL yapıldı. Bu da kira gideri çok fazla olan işletmeler için çok da bir şey ifade etmedi. Limited Şirketlerin faydalanamaması ayrıca üzüntü vericiydi. Zaten verilen destek işletmelerin sıkıntısını giderebilecek nitelikte değildi” ifadelerini kullandı.

“ÖNÜMÜZDEKİ YIL BU DENLİ TALEP OLMAYACAK”
     Yurtların dolup taştığı çok büyük yurt eksikliği olduğu söylentilerinin doğru olmadığını dile getiren Gökgöl, “Pandemi sürecinde bütün üniversite öğrencileri okudukları şehirlerde aynı anda barınma ihtiyaçlarını karşılamak adına uygun konaklama aradıkları için bu anlamda sıkıntı yaşandı. Önümüzdeki yıl bu denli talep olmayacak. Öğrenci barındırma hassas bir konu.  Vakıf, dernek ve hatta belediyelere bile verilmemeli. Gençlik ve Spor Bakanlığı bu konuda yetkili olarak öğrencilere yardım verebilmeli. Öğrenciler tercihini ya Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) veya özel barınma yurtları olarak kullanmalı. Dernek, vakıf, cemaat ve belediyelerin amacından saptığını hepimiz biliyor ve görüyoruz” ifadelerini kullandı.

ÖĞRENCİLERİN TEPKİSİ: BARINAMIYORUZ HAREKETİ
     Üniversitelerde yüz yüze eğitimin başlamasına sayılı günler kala öğrenciler yüksek kira ve yurt ücretleri nedeniyle barınacak yer bulma sorunu yaşıyor. Bir grup üniversite öğrencisi de bu duruma tepki göstermek adına ‘Barınamıyoruz Hareketi’ni kurdu. Üniversite öğrencilerinin yüksek kira ve yurt fiyatlarına karşı 19 Eylül tarihinde başlattıkları ‘Barınamıyoruz Hareketi’ sokakta yatma nöbeti devam ediyor. İlk gün yalnız İstanbul’da yapılan nöbete İzmir başta olmak üzere Türkiye’nin birçok ilinden destek geliyor. ‘Barınma temel haktır, hakkımız olanı alacağız’ diyen öğrenciler, sorunlarına çözüm bulana kadar sokaklarda sabahlama kararı aldı.
     Barınamıyoruz Hareketi’nin sosyla medya hesabından yapılan son açıklamada, “Bir haftadır sokakta yatan onlarca öğrenci sayesinde bazı adımlar atıldığını görüyoruz. Ama yetmez. Şimdi kalıcı bir çözüm için kampüslerde, parklarda, yurt önlerinde nöbette ve takipteyiz. 1 ay içerisinde somut adımlar atılmazsa daha güçlü geleceğiz. Barınma haktır, alacağız” denildi.

İBB BUCA VE BORNOVA’DA İKİ YURT KİRALADI
     İzmir Büyükşehir Belediyesi ise barınma sorunu yaşayan öğrencilerin sokakta kalmaya başlamasının ardından harekete geçti. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer yaptığı açıklamada, öğrenciler için Buca ve Bornova’da iki yurt kiralandığını duyurdu. Soyer ayrıca, özel yurt sahipleri ile kontenjan için görüşmelere devam ettiklerini açıkladı. Soyer, “Kira artışları nedeniyle öğrencilerimizin yaşadığı mağduriyetin farkındayız. Gençlerimiz için Buca ve Bornova’da iki yurt kiraladık. Özel yurt sahipleriyle ise kontenjan için görüşmelerimiz devam ediyor. Bu ülkenin geleceğini, sokakta sahipsiz bırakmayacağız” dedi.


+ Benzer Haberler
» Mobilya tasarımına ‘Kemeraltı’ modeli
» Konut sektörü destek bekliyor
» “Güzellik sektöründe belirsizlik hakim”
» Hasarlı bina yıkımları kat maliklerine takıldı
» Motosikletli kuryeler çalışma koşullarının iyileştirilmesini istiyor
» Madenciler pandemide yurt içine yöneldi
» Hibrit çalışma çalışan bağlılığını düşürüyor
» Borsa İstanbul’un çanı Efeler Çiftliği için çalacak
» Sağlıkçılarımızı Almanya’ya kaptırıyoruz!
» UPK: Pamukta risk gelecek Mart’a kadar sürecek


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 27.10.2021
  Ticaret 26.10.2021
  Ticaret 25.10.2021
  Ticaret 23.10.2021
  Ticaret 22.10.2021
  Ticaret 21.10.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni