• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Yumurtada psikolojik sınır 80 krş

16 Eylül 2021 Perşembe 18:00
12
14
16
18

Afyon, yumurtacılık sektörünün sürdürülebilir olması, yatırım yapması, ekipmanını ve hayvanlarını tazelemesi için yumurtanın 1 TL olması gerektiğini söyledi

Yumurtada psikolojik sınır 80 krş


   ► Geçen sene üreticinin yumurtayı çöpe dökmektense zararına sattığını söyleyen YUMBİR Başkanı İbrahim Afyon, “2020 Eylül’de yumurta 43 kuruşken üretici yüzde 50 zarar ediyordu. Yüzde 50 zarar eden ürüne yüzde 100 zam geldiği zaman maliyetine çıkıldı” dedi.

           SEZA NUR DEMİRPARMAK      
     Yumurta fiyatlarının 80 kuruşa yükselmesi tüketicinin tepkisine neden oldu. Üretici geçen yıl talep olmadığı için bir adet yumurtayı 43 kuruştan zararına satarken, bu yıl 80 kuruş olmasıyla maliyetlerini karşılayabildi. Sektörün sürdürülebilir olması, yatırım yapması, ekipmanını, hayvanlarını tazelemesi için yumurtanın 80 kuruş değil de 1 TL olması gerektiğini söyleyen Yumurta Üreticileri Merkez Birliği (YUMBİR) Başkanı İbrahim Afyon, “Üretici yumurtayı 80 kuruş altına satıyorsa kendi cebinden veriyordur. Tüketici daha pahalı yiyorsa arada fazla kazanan veya fazla ödenen bedel vardır. Üretici ne kadar dayanırsa tüketici o kadar süre yumurtayı ucuz yer” dedi.

“Üreticiler küstü, altın da yumurtlasa tavuk almayacak”
     Yumurtacılık sektörünün son bir senede yüzde 25 oranında daraldığını belirten Afyon, “Üreticiler üretime devam etmiyorum deyip yeni tavuk almadı. Geçen yıl onlarca işletme kapandı. Yumurta arzımız daraldı. Çünkü üretici battı. Tüketim bu yıl normale döndü, fakat üretim hızlı şekilde eski seviyesine gelemediği için, zarar eden üretici refleks olarak fiyat artışını seçti. Zarar eden rakamdan maliyet seviyesine ani çıkması fahiş kar algısı oluşturdu, lakin 2 yıl ortalamasında düşen fiyatların toplamı şimdiki fiyat artışı. Üreticiler küstü, altın da yumurtlasa tavuk almayacağım diyen var. Tekrar eski günlerine dönmesini umup, fizibilite yapmadan sektöre girmek isteyenler var. Sektörün sürdürülebilir olması, gelecek yatırımı yapması, ekipmanını, hayvanları tazelemesi için 1 TL olması gerekiyor. 1 TL’ye sattığımız müddetçe sektör ülke ekonomisine katkı sağlayacak şekilde büyürüz. Üretici yumurtayı 80 kuruş altına satıyorsa kendi cebinden veriyordur. Pahalı yiyorsa arada fazla kazanan veya fazla ödenen bedel vardır. Üretici ne kadar dayanırsa tüketici o kadar süre yer. Yıl içinde 60 kuruşa yediği yumurtayı bugün 1,5 TL’ye yiyor. Tüketicinin yıl ortalamasında yumurtaya ödediği fiyat 80 kuruşu geçmez. Yumurtaya stabil şekilde 80 kuruş ödemiş olsaydı ne üretici batıyorum diye ne de tüketici ani yükseldi, pahalı yiyorum diye feryat ederdi” diye konuştu.

“2021’i bugün kapatsak yüzde 10 zarardayız”
     Ambalaj, elektrik, işçilik ve özellikle yem girdilerinin yumurta fiyatını artırdığını belirten Afyon, “Yem fiyatlarının son 1 yılda bin 980 TL’den 3 bin 500 TL ye çıktı. Geçen sene Eylül’de yumurta 43 kuruşken üretici yüzde 50 zarar ediyordu. Yüzde 50 zarar eden ürüne yüzde 100 zam geldiği zaman maliyetine çıkıldı. Geçen sene üretici satamadığını çöpe dökmektense zararına sattı. 2021 Ocak’ta yumurta 7,75 kuruştu. Sonrasında 50 kuruşlara düştü. 2021 Ocak başında 77,5 kuruş olan yumurta bugün 80 kuruşa satılıyorsa zam nerede? Artan fiyatlar konuşulmadan önce yumurta fiyatlarının düştüğü dönem ve sebepleri konuşulmalı.Bu yılın 9 ayının 6’sında zarar ettik. 3 ay maliyetine sattık. Daha yeni maliyetin üstüne çıktık. Bugün 80 kuruş üreticinin gününü kurtarıyor. Zarar da etmez, yeni yatırımlar yapması için üreticiye fırsatta vermez. Ne dünümüzü ne yarınımızı kurtarır. İki hafta öncesine kadar zarar ettik. Batan veya kapasite düşüren üreticiden kaynaklı ani yükselme oldu. 2021’i bugün kapatsak yüzde 10 zarardayız. Bu yıl tüketim yeniden düşerse, yine zarar edersek 6 ay sonra ithal yumurta yemeye başlarız” ifadelerinde bulundu.

“Yumurtadaki artışın ana sebebi yem maliyetleri”
     Pandemi nedeniyle yumurtacılık sektöründe arz-talep dengesinin bozulduğunu, sektörün daraldığını ifade eden Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Başkanı Bedri Girit, girdi maliyetlerinin artmasına bağlı yumurta fiyatlarının arttığını söyledi. Yem maliyetinin yumurta fiyatlarını yüzde 75 etkilediğini belirten Girit, “Fiyatlardaki artışın ana sebebi yemdeki artış oldu. Çünkü birçoğu dövizle alınıyor. Bunun yanında diğer doğal gaz, işçilik, karton fiyatlar arttı, yol fiyatları arttı” diye konuştu.
     Geçen yıl yumurtaya talebin düşmesiyle anaç tavukların kesildiğini ifade eden Girit, “Tüketici fiyatlardaki yükselmenin sorumlusu olarak yumurtacıyı görüyor ancak nedeni geçen yıldaki daralma. Üretici tavuğu besleyemediği için kesti. Kesilen anaç tavuklar hemen yerine konulamıyor. Geçen seneki kadar tavuk yok, tavuğun verimli yumurta vermesi için 6’dan 9 aya kadar bir sürece ihtiyaç oluyor” dedi.


+ Benzer Haberler
» Motosikletli kuryeler çalışma koşullarının iyileştirilmesini istiyor
» Madenciler pandemide yurt içine yöneldi
» Hibrit çalışma çalışan bağlılığını düşürüyor
» Borsa İstanbul’un çanı Efeler Çiftliği için çalacak
» Sağlıkçılarımızı Almanya’ya kaptırıyoruz!
» UPK: Pamukta risk gelecek Mart’a kadar sürecek
» Tekstilde zam dalgası kapıda
» Pahalı ilaca göç uyarısı
» Pamukçunun gözü dünya piyasalarında
» Sıfır araç ‘bantta’ satıldı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 16.10.2021
  Ticaret 15.10.2021
  Ticaret 14.10.2021
  Ticaret 13.10.2021
  Ticaret 12.10.2021
  Ticaret 11.10.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni