• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Yükü artan fırıncı ‘zam’ bekliyor

04 Ekim 2018 Perşembe 16:00
12
14
16
18

     İzmir Ticaret Borsası Hububat Mamulleri Toptan Ticareti Meslek Komitesi Üyesi Nihat Sağır, Fırıncıların aldığı unda vadenin kaldırılması durumunda fırıncıların zor durumda kalacağını, peşin un almaya çalışırsa geçmiş dönemdeki borçlarını da ödeyemeyeceğini söyledi.
     Rusya’dan buğday ithalatının kesilmesi durumunda, muadil buğdayların başka ülkelerden de temin edilebileceğini söyleyen Sağır, “Neticede buğday ithal eden bir ülkeyiz ve bu seneyi atlatsak bile seneye sıkıntı olabilir. Rus pazarı yakınımızdaydı ve taşıma ücretleri bir tık daha düşüktü. Buğday fiyatı da dünya fiyatlarına göre aşağıdaydı. Rus buğdayında da zaten kalite problemi vardı. Pazar bu, yaşayıp göreceğiz” diye konuştu.

“Uncular peşin satmak istiyor”
     Un fiyatlarının yükselmesinin ithal buğdaya olan bağımlılık olduğunun altını çizen Sağır, “Her ne kadar yıllık ihtiyacın yüzde 20’si kadarını ithal etsek de Türkiye’deki üreticiler de ithal buğdayın fiyatına göre un fiyatı belirlemeye başladı. Türkiye’de hasat zamanı ekmeklik buğday 0,90 lira ile 1,10 lira arasında toplandı. Polatlı Ticaret Borsası’nda sonra kırmızı anadolu sert buğday 1,68 lirayı gördü. Sonuç olarak, uncular fiyatları hep yüksekten görmeye başladı, 70 liralık ekmeklik un 100 – 110 liraya kadar çıktı.

     Bunun yansıması da fırıncıya oldu, fırıncı bu yüzde 40’lık un zammını pazara yansıtamıyor. Bakanlık onayı dahilinde tarife çıkartılıyor” ifadelerini kullandı.
     Unda vadenin de kaldırılması ile fırıncıların ödeme yapamayacak duruma geleceğini söyleyen Sağır, “Uncular, kredi maliyetlerinin yükselmesini gerekçe gösteriyor. 4-5 ay vade ile sattığı unların üzerine yüzde 15-20 ekstra vade farkı uygulamaya başlamasıyla fırıncının yükü artıyor. Un fiyatları mercek altına alındı , uncular artık peşin ve daha ucuza satacağız diyor” dedi.

Fırınlar satılığa çıktı
     Sağır, “Fırıncılar unu peşin almaya çalışırsa geçmiş dönemdeki borçlarını ödeyemeyecek. Piyasalar çok kötü bir sarmala gidiyor. Piyasanın da realitesi var, fırıncı bugüne kadar 4-5 ay vadeli olarak un alıyordu, bunların ödemesi geldiği zaman hem yeni alacağı unun peşin parasını hem de geçmişte aldığı unun parasını ödeyecek. Fiyat tarifesinde de yükselme olmazsa, zaten kan ağlayan sektörü kara bir sonbahar bekliyor. Bir çok fırıncı üretim yapamayacak hale gelecek. Hali hazırda satılık fırınlar var” diye konuştu.

“Ekmek bayileri sıkıntı yaşayacak”
     Bayilerde uygulanan iskonto oranlarını fırıncıların rahatlaması adına düşürüldüğünü, bu defa da ambalaj, vakit ve emek harcayan bayinin rahatsız olacağını ifade eden Sağır, “Bayi satıcı devlet tarafından tarifesi belirlenmiş ürünlerin fiyatını yüzde 85’in altında ödeyemez. Geçmişte bu oran yüzde 20- 30 civarındaydı. Bu uygulama fırıncıları biraz rahatlatsa da bu defa bayi tarafı rahatsız olacak. İnsanlar 15 kuruş kar ile bir ekmeği satarken rahatsız olacak. Ekmek için ambalaj veriyor, vakit harcıyor. Bu sefer bayiler de çok satmak istemeyecek, sıkıntılar günler görünüyor” dedi.

     Buğday ithalatının un fiyatlarını doğrudan etkilediğini, maliyetlerin çok arttığını belirten Sağır, “Bir önceki sene un fiyatı 63 liraydı, bu sene 70 lira ie başladık, şu an ise 100- 105 lira civarında. Fırıncıların bunu göğüslemesi fiyat yükseltmeden mümkün değil. Doğalgaz, elektrik, ambalaj, maya zamlandı, personel de zam bekliyor. Ekmek fiyatlarında artış olmazsa, fırıncı diye bir esnaf kalmayacak. Ekmekte iskonto kısılmaya çalışılıyor, fahiş fiyatla satan uncular mercek altına alınıyor fakat tek girdi un değil, bunu da dikkate almak gerekiyor. En son 1 Mayıs 2017 de ekmeğe zam alındı. Bugün hangi ürünün fiyatı 18 ay önceki ile aynı olabilir” ifadelerini kullandı.

 


+ Benzer Haberler
» Türkiye’de görme engellilerin iki gözü rehber köpekler olacak
» Yüksek rekolte fındıkta fiyatı düşürecek
» Sürdürülebilir pamukla dışa bağımlılık azalacak
» Hayvanlar kısırlaştırma ile koruma altında
» Sıfır konut fiyatları alıcıyı ikinci ele yöneltti
» “Marketler bayramı fırsat biliyor”
» Müze ziyaretlerinde yüzde 18,88’lik artış
» Sünnet kıyafetleri artık alınmıyor
» “Tohumlar çeyiz sandıklarından çıkıyor”
» Organik sabun cilde ilaç oluyor


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 27.05.2019
  Ticaret 25.05.2019
  Ticaret 24.05.2019
  Ticaret 23.05.2019
  Ticaret 22.05.2019
  Ticaret 21.05.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni