• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Yükselen’de yeni yatırım kararı

21 Eylül 2021 Salı 15:00
12
14
16
18

Yükselen’de yeni yatırım kararı


           HABER MERKEZİ      
     Türkiye vasıflı çelik sektörünün lider şirketlerinden Yükselen Çelik, pazar payını her geçen gün artırırken, yeni yatırımlarına hız kesmeden devam ediyor. 2019’un son çeyreğinde gerçekleşen halka arzı ile büyüme ivmesini artıran Yükselen Çelik’in 2021 programında halka arzdan elde edilen gelirlerle yatırımların tamamlanması ve ek bir yatırıma ihtiyaç duyulmaması söz konusuyken, 17 Eylül 2021 tarihli Yönetim Kurulu kararıyla, 60 Milyon TL tutarında ek yeni yatırım bütçesi ayırılmasına karar verildi. Böylece ek yatırım kararı ile Yükselen Çelik, sektörüne ve ülkesine güvenini bir kez daha gösterirken, gelecek döneme ilişkin hedeflerini büyüttü.

2024 HEDEFLERİNE 3 YIL ÖNCE ULAŞILDI
     Şirket 2019 yılının son çeyreğinde halka arz sırasında yayımladığı fiyat tespit raporunda, 2021 yılsonu için belirlenen 282,7 Milyon TL satış tutarı hedefini, 2021 yılının ilk yarısında gösterdiği büyüme performansıyla neredeyse tamamlamıştı. 2021 yılsonu beklentilerini açıklayan Yükselen Çelik, yılsonunda fiyat tespit raporunda yer alan 2024 yılı hedefini 3 yıl öncesinden gerçekleştirmiş olacak.
     Yükselen Çelik, 2019 yılında elde ettiği halka arz gelirlerinin %30’unu yatırım için ayırmıştı. Şirket 2021 yılının Temmuz ayında yatırımlarını tamamlayarak kapasitesini 4 katına çıkarmıştı. Tamamlanan yatırımların ardından yapılan açıklamalarda 2-3 yıl boyunca yeni bir yatırım planı olmadığını belirten şirket, 2021 yılındaki güçlü büyümeyi destekleyici bir yatırım karar alarak yeni yatırım planlarını öne çekti.

60 MİLYON TL TUTARINDA YENİ YATIRIM
     Yükselen Çelik büyüyen ticaret hacmini desteklemek adına Kocaeli (Kobi) Organize Sanayi Bölgesi’nde yeni bir çelik servis merkezi kurarak %100 civarında ek bir kapasite artışı sağlamayı planlıyor. Bu yatırım için 60 Milyon TL bütçe ayıran şirket, önümüzdeki 36 ay içerisinde yeni çelik servis merkezinin yapımını tamamlayarak faaliyete geçirecek. Yükselen Çelik en geç 2024 yılı itibarıyla faaliyete geçireceği yeni çelik servis merkeziyle birlikte, %100’lük kapasite artışı sağlayarak güçlü büyümesine yeni bir ivme katıyor.


YÜKSELEN ÇELİK HAKKINDA:
Türkiye’de vasıflı çelik sektörünün en köklü şirketleri arasında yer alan Yükselen Çelik, 1976 yılında Perşembe Pazarı’nda kuruldu. Kurucusu olan Yüksel Göktürk 1954 yılından bu yana Demir Çelik sektöründe faaliyet gösteren köklü bir sanayici aileden geliyor. Geçmişte İTO Demir Çelik Komitesi Başkanlığı ve çeşitli Sivil Toplum Kuruluşları’nda önemli görevlerde bulunan Yüksel Göktürk, Yükselen Çelik’i 1976 – 2004 yılları arasında karbon ve alaşımlı çelik gruplarında önemli bir marka haline getirdi. 2005 yılında ikinci nesil ile yeni bir ivme kazanılması sonrasında, katma değeri daha yüksek olan Takım ve Kalıp Çeliği ürünlerinin yanı sıra araştırma geliştirme faaliyetleriyle birlikte ‘’tasarım çelikler’’ sektörüne dahil olan Şirket, bu alanda başarılı çalışmalarını sürdürüyor. Yükselen Çelik’in ürünleri kalıp, otomotiv yan sanayi, makine ve savunma başta olmak üzere, 19 farklı sektöre hitap ederken; Şirket’in yurtiçinde vasıflı kalıp çeliği sektöründe %18 Pazar payı bulunuyor. 2014 yılında satın aldığı rakibi olan Ramateks Metal şirketini bünyesine kattıktan sonra büyüme hızı yükselen şirket, halka arz ile birlikte bu büyümeyi iyice pekiştirmek istiyor. Şirket’in İstanbul’un iki yakasında (merkezi Esenyurt, şubesi Dudullu ve Tuzla) olmak üzere 3 tesisi ve ayrıca İzmir’de bir adet şubesi bulunuyor.


 


+ Benzer Haberler
» “Doğanın İzinde” fotoğraf yarışması sonuçlandı
» “Yeni Alibabalar Türkiye’den çıkabilir”
» “Türkiye’nin gri listeye alınması hak edilmeyen bir sonuç”
» Fethiye Belediyesi araç kiralama hizmeti alacak
» Başkan Soyer: İzmir’e hayırlı olsun
» Buca Dijital Dershane’de okul öncesi sınıfı açıldı
» Karaburunlu depremzedeler yerinde dönüşüm istiyor
» Hackerler en çok hafta sonu ve tatil günlerinde saldırıyor
» Yatağan Belediyesi kahvehane kiraya verecek
» Kripto dünyasında sahte uygulamalara dikkat


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 22.10.2021
  Ticaret 21.10.2021
  Ticaret 20.10.2021
  Ticaret 19.10.2021
  Ticaret 18.10.2021
  Ticaret 16.10.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni