• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Yüksel: Salihli üzümden 400 milyon TL gelir kaybına uğrayacak

17 Eylül 2021 Cuma 09:00
12
14
16
18

Yüksel: Salihli üzümden 400 milyon TL gelir kaybına uğrayacak


           HABER MERKEZİ      
     Salihli’deki Odaların katılımıyla gerçekleştirilen ortak istişare toplantısında konuşan Salihli TSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Yüksel, üzüm fiyatındaki düşüklüğün bütün sektörlere olumsuz yönde yansıyacağına vurgu yaptı.
     Salihlili Odalar, ortak istişare toplantısında buluştu. Salihli Ticaret ve Sanayi Odası’nın ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıya, ilçedeki odaların başkanları ve temsilcileri katıldı.
     Altı yıldan bu yana aralıklarla devam eden istişare toplantılarına pandemi nedeniyle ara vermek zorunda kaldıklarını belirten Salihli Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Yüksel, Salihli ve komşu ilçelerin son günlerdeki en önemli gündem maddesi olan kuru üzüm fiyatına vurgu yaparak konuşmasına başladı.

     Lidya Otel’de düzenlenen istişare toplantısında Yüksel şunları söyledi: “Salihli ekonomisinin en önemli ürünü olan çekirdeksiz kuru üzümde bu yıl üretici ne yazık ki hayal kırıklığı yaşadı. Kiloda 16 TL fiyat beklenirken, TMO ve Tariş 13 TL alım fiyatı açıkladı. Bütün girdilerde yüzde 100 civarında artış yaşanırken, kuru üzüm fiyatı sadece  yüzde 4 yükseldi. Salihli’nin gelirinin yüzde 40’ı üzümden sağlanıyor. Üründe zaten doğal afetlerden kaynaklanan yüzde 20-25 civarında bir rekolte kaybı varken, fiyatın da bu kadar düşük açıklanması umutsuzluk yaşattı. Bu, Salihli’de 400 milyon TL’lik bir gelir kaybı anlamına geliyor. Üzümcünün bu durumda olması, bütün sektörlere olumsuz yansıyacak. Yani üreticiler ve hepimiz için zor bir yıl olacak.”

     Odalarla ortak toplantıları çok önemsediklerini belirten Yüksel, ilk toplantının gerçekleştirildiği 2016 yılında belirlenen ortak sorunların birçoğunun hala çözüm beklediğini kaydetti. Yüksel, bu sorunları şöyle sıraladı:
     “Kuraklık iyice kendini hissettirmeye başladı. Vahşi sulama ile yapılan su israfını önlemek için kapalı devre sulama sistemi bir an önce hayata geçirilmeli. Yer altı suları azaldığı için sudaki bor oranı da yükseliyor.  Tarımsal sulamada ve yeraltı sularının beslenmesine katkı sağlayacak Yeşilkavak Sulama Göleti’nin bir an önce yapılmasını istiyoruz.  
     Eğitimde Salihli giderek geriliyor. Bizim ısrarla üzerinde durduğumuz Fen Lisesi konusunda ne yazık ki bir gelişme yaşanmadı. Her sene 150’ye yakın öğrencimiz başka ilçelerdeki Fen Liselerine gidiyor. Fen lisesi konusunda ısrarcıyız.”

Oda başkanlarından katkı
     Toplantıya katılan odaların başkanları ve temsilcileri de sektörleri hakkında bilgilendirmelerde bulunarak toplantıya katkı sundu. Salihli Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi’nin yeni başkanı Erdal Tunca, 2 bin 300 esnaf ve sanatkara 185 milyon TL kredi kullandırdıklarını anlattı. Kooperatife yeni bir yönetim anlayışı getirdiklerini belirten Tunca, “Söz verdiğimiz yaklaşık 14 değişikliğin 8’ini çok kısa bir sürede gerçekleştirdik.” dedi.  
     Ziraat Odası Başkanı Cem Yalvaç açıklanan üzüm fiyatlarının çok yetersiz olduğunu, fiyatın revize edilmesi konusunda çalışmalarının devam ettiğini kaydetti.
     Mimarlar Odası temsilcisi Emel Aslan, inşaatlarda otopark yönetmeliğinin uygulanması konusunda büyük sıkıntı yaşadıklarını belirterek, belediye ile ortak bir çalışma yapılmasını talep etti.
     Bakkallar Odası Başkanı İsmail Ünlü, okul kantinlerinde satılacak ürün yelpazesinin azaldığından yakındı. Marangozlar Odası Başkanı Kemal Alacalı da mobilya fiyatlarının pandemide 4 katına kadar yükseldiğini belirterek, hammaddenin ihracata gitmesi nedeniyle bu fiyat artışının meydana geldiğini kaydetti.
     Şoförler Odası Başkanı Murat Dağıstanlı, yük ve yolcu taşıyan üyelerinin pandemi süresinde çok etkilendiğini ve büyük gelir kayıplarına uğradıklarını belirtti.

Toplantıya katılanlar
     Salihli TSO’nun öncülük ettiği istişare toplantısına Ziraat Odası Başkanı Cem Yalvaç, Esnaf ve Sanatkarlar Kooperatifi Başkanı Erdal Tunca, Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Murat Dağıstanlı, Madeni Sanatkarlar Odası Başkan Vekili Cafer Özbudak, Marangozlar Odası Başkanı M. Kemal Alacalı, Bakkallar Odası Başkanı İsmail Ünlü, Kahveciler Odası Başkanı Hakan Yerli, Terziler ve Tuhafiyeciler Odası Başkanı Şerif Ali Girgin, Lokantacılar Odası Başkanı Fatih Azak,  Berberler Odası Başkanı Kadir Dilşeker, Kunduracılar Odası Başkanı Celil Şenal katıldı. Toplantıya ayrıca İnşaat Mühendisleri Odası Saylihli Temsilciliğinden Gökçe Eren, Elektrik Mühendisleri Odası Temsilcisi Azim Şahin, Makine Mühendisleri Temsilcisi Akın Öztürk, Mimarlar Odası Temsilcisi Emel Aslanoğlu, Mali Müşavirler Odası Temsilcisi Tekin Koç katıldı. Salihli TSO’dan Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Günay Topkaya, Taner Kalay, Yunus Kaya ve Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Doğan, toplantıya ev sahipliği yaptı.
     Oda başkanları bu toplantıların yararlı olduğunu belirterek, devam etmesini diledi.


+ Benzer Haberler
» İyileşen sayısı vak’a sayısının üzerine çıktı
» Piyasalarda ‘faiz’ yangını
» Merkez Bankası’ndan faizi %16’ya indirme kararı
» Güzellik sektörü Fuarizmir’de buluştu
» Otopark Yönetmeliğinde değişiklik yapıldı
» Dernekler toplantılarını elektronik ortamda yapabilecek
» Tüketici güven endeksi Ekim’de %3,6 azaldı
» Yurt içi turizm yüzde 78,0 arttı
» Başkan Soyer’den üretici kooperatiflerine müjde
» ABD-İzmir ilişkileri geliştirilecek


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 22.10.2021
  Ticaret 21.10.2021
  Ticaret 20.10.2021
  Ticaret 19.10.2021
  Ticaret 18.10.2021
  Ticaret 16.10.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni