• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Yüksek rekolte fındıkta fiyatı düşürecek

23 Mayıs 2019 Perşembe 17:00
12
14
16
18

   ► Ege Kuru Meyve ve İhracatçıları Birliği Başkan Yardımcısı Işık, 2019’da kabuklu fındık rekoltesinin 837 bin ton tahmin edildiğini belirtti.

     Ziraat Yüksek Mühendisi Şenel Özsüt başkanlığındaki rekolte tespit komisyonu tarafından yapılan 2019 fındıkta tahmini Türkiye rekoltesi sonuçlandı. Doğu Karadeniz’de 550 bin 222 ton kabuklu fındık, Batı Karadeniz’de 287 bin 570 ton kabuklu, toplamda 837 bin 792 ton kabuklu fındık rekolte tespiti yapıldı. Fındıkta rekoltenin geçen seneye göre arttığını dile getiren Ege Kuru Meyve ve İhracatçıları Birliği Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Işık, 2019 yılında fındık fiyatlarının düşeceğini belirtti. Stok yönetimi gerçekleştirilmediği için fındık fiyatlarının istikrarsız olduğunu kaydeden Işık, fındıkta fiyat istikrarının lisanslı depoculuk çalışmalarının yaygınlaştırılması ile sağlanacağını ifade etti.

“Tüketiciye alışkanlık kazandırılmalı”
     Hava şartlarının rekoltelere üzerinde ciddi bir dalgalanma yarattığını kaydeden Işık, yıllara göre rekolte tahminlerini ve gerçekleşen rekolteleri açıkladı: “Kabuklu fındıkta rekolte 2013 yılında 572 bin ton tahmin edilmiş, 549 bin ton oluşmuş; 2014 yılında 387 bin ton tahminin yapılmış, 450 bin ton olmuş; 2015’te 683 bin ton tahmin yapılmış, 646 bin ton gerçekleşmiş; 2016’da 420 bin ton tahmin yapılmış, 420 bin ton gerçekleşmiş; 2017’de 700 bin ton tahmin edilmiş, 675 bin ton gerçekleşmiş; 2018’de 559 bin ton tahmin edilmiş, 515 bin ton oluşmuş; 2019’da 837 bin ton deniyor ama bunun yüzde 10 aşağısını alsanız 750 bin ton civarında bir rekolte olabilir.”

     Fındıktaki en büyük sıkıntılardan bir tanesinin stok yönetiminin gerçekleştirilmemesi olduğunu kaydeden Işık, “Fındığın az olduğu zamanlarda fiyat yükseliyor, ürünün çok olduğu yıllarda da düşüyor. Fiyat istikrarının olmadığı yerde ticaretin sağlıklı yapılabilmesi mümkün değil. Fiyatı belirli bir aralıkta götürebilirsek, pazarda elimiz çok daha kuvvetlenecektir. Bu bakımdan fındıkta stok yönetimini gerçekleştirmeliyiz. Lisanslı depoculuk çalışmalarımız devam ediyor. Bunun oluşturulup yaygınlaştırılması gerekiyor ki fiyat istikrarı sağlansın. Rekolte tahmin edildiği gibi olursa geçen seneye göre ciddi bir rekolte artışı olacak. Bu sefer fiyatlar çok aşağı düşerse sağlıksız bir durum ortaya çıkacak. Üretimin çok olduğu dönemde stok yapılmalı, üretimin az olduğu dönemde bu eksiklik stokla karşılanmalı. Böylece tüketiciye alışkanlık kazandırmış da oluyorsunuz” açıklamalarında bulundu.

Bu yıl fındık fiyatları düşüyor
     Rekolte tahmini yüksek olduğu için fındık fiyatlarının düşeceğini dile getiren Işık, “Geçen yıl ürün az olduğu için fiyatlar çok yükseldi, bu sene ucuzlamasını bekliyoruz. Fındık geçen yıl 6-7 dolara ihraç ediliyordu, bu yıl ihraç rakamları 5-4 dolara düşerse en az 2-3 dolar para kaybedilecek” dedi.
     Fındığın pahalı olduğu yıllarda alıcının başka ülkelere yöneldiğini kaydeden Işık, “Fiyatlar yüksek olduğu zaman rakip ülkeler piyasaya girmeye çalışıyor. Alıcı ülkeler de kendilerine yeni bir fındık piyasası yaratmak için yoğun bir şekilde uğraşıyor. Azerbaycan, Gürcistan gibi yeni pazarlar kendi fındıklarını uygun fiyatlara piyasaya veriyor. Fındık üretmek için ülkelerin de alıcıların da stratejileri var. Her bölgede dikim yaptırıyorlar. Eğer biz fındıkta lidersek bu liderliğin de getirdiği bir sorumluluk var. Pazarı korumamız ve desteklememiz gerekiyor” ifadelerinde bulundu.

“Asya pazarında fındık alışkanlığı yaratılmalı”
     En büyük pazarımızın Avrupa olduğunu dile getiren Işık, “Avrupa da gıda sanayiinde fındık çok kullanılıyor. Çikolata da bisküvi gibi ürünlerde tüketim alışkanlıkları var. Refah payı yüksek, gelişmiş ülkeler oldukları için tüketim alışkanlıklarına dikkat ediyorlar. Amerika’da fındık var, ancak bademleri daha çok olduğu için bütün dünyada bademi öne çıkardı. Onlar da bademi ihraç etmek istiyor. Asya pazarında gıda sanayiinde fındık alışkanlığı yok, badem kullanma alışkanlığı var. Amerikalılar o pazara hakim olduğu için kendi ürünlerini lanse etmişler. Fındığa alternatifin çok olduğu yıllarda fiyat rekabetini sağlayarak satışlarımızı arttırabiliriz. Hava şartlarımız iyi giderse fındık için yeni pazarlar bulunabilir, rekabet için büyük bir fırsat olur” diye konuştu.


+ Benzer Haberler
» ‘Gözle görülemeyen’ kirlilik
» Midye dolmalar ‘kooperatif’te pişecek
» Kadınlar ‘dayanışma ağları’ örüyor
» Ağustos’ta turist sayısı yüzde 24,35 arttı
» Denizlerde avlanma derinliği tartışması
» “10 fabrika hayalimi dile getirmeyi seviyorum”
» Kemeraltı’nın tek sıcak demircisi
» “Yürürlükteki sistemde 3-5 puan bile önemli”
» Müze gelirlerinde yüzde 59,70’lik artış
» Beledi dokumacılığı kadınların elinde


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 23.09.2019
  Ticaret 21.09.2019
  Ticaret 20.09.2019
  Ticaret 19.09.2019
  Ticaret 18.09.2019
  Ticaret 17.09.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni