• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

“Yüksek gelirli yabancı turiste ihtiyacımız var”

24 Aralık 2019 Salı 07:00
12
14
16
18

“Yüksek gelirli yabancı turiste ihtiyacımız var”

   ► Ege Turistik İşletmeler ve konaklamalar Birliği (ETİK) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet İşler, Yurt dışı fuarlarda edindiğimiz izlenimlerle ülke ve bölge turizminde gelişme eğiliminin 2020 yılında da süreceğini söyledi.

     İzmir turizmi 2019 yılında bir önceki yıla göre ziyaretçi sayısını yüzde 18 artırarak 11 aylık dönemde 1 milyon 182 bin 982’si yabancı olmak üzere 1 milyon 880 bin 451 ziyaretçi ağırladı. Türkiye turizmi de 2019 yılının Ocak - Ekim döneminde 40 milyon 719 bin 786 yabancı ziyaretçi sayısı ile tüm zamanların en yüksek rakamına erişti. İzmir turizmininin hak ettiği yerde olmadığını, turizm gelirlerinden hak ettiği payı almadığını belirten Ege Turistik İşletmeler ve konaklamalar Birliği (ETİK) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet İşler, Yurt dışı fuarlarda edindiğimiz izlenimlerle ülke ve bölge turizminde gelişme eğiliminin 2020 yılında da süreceğini söyledi.

Gelişme eğilimi 2020 yılında da sürecek
Ziyaretçi rakamlarındaki artışın turizm gelirlerinin de arttığı anlamına gelmediğini ifade eden İşler, “Yurt dışı fuarlarda edinilen izlenimlerle ülke ve bölge turizminde gelişme eğiliminin 2020 yılında da süreceğini söyleyebiliriz.. Nitelikli, para harcayan yabancı ziyaretçiyle buluşmamız ve böylelikle turizm gelirlerini arttırmamız gerekiyor” dedi.

Thomas Cook’un iflası sektörde afet etkisi yarattı
     Dünyanın sayılı tur operatörlerinden Thomas Cook’un iflası turizm sektöründe afet etkisi yarattığını dile getiren İşler, “Thomas Cook’un iflasından en çok etkilenen ülkeler arasındayız.  Türkiye’ye yaklaşık 2 milyon turist getiren tur operatörünün Türk turizm sektörüne 350 milyon Euro’nun üzerinde borcu olduğu dile getiriliyor. Thomas Cook’un iflasının sektörde açtığı yaraların sarılmasını beklerken yeni mali yüklerle karşılaştık” diye konuştu.

Yeni mali yük ve vergi yükümlülükleri geldi
     2019 yılı Türk turizm sektörüne yeni mali yük ve vergi yükümlülüklerinin getirildiği bir yıl olduğunu belirten İşler, “Sağladığı döviz girdisi ve ülke ekonomisine katkısıyla öne çıkarken mali sorunlarla baş etmeye çalışırken turizm sektörünün karşısına Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı payı çıktı. Konaklama sektörünün üzerindeki vergi yükünü arttıran Konaklama Vergisi de 2019 yılında yasalaştı. Thomas Cook’un iflasından zarar gören işletmeler için kredi desteği sağlanırken Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’na “turizm payı” adı altında ücretler alınmasıyla ilgili süreç de başladı. Bu aşamada, Thomas Cook’un iflasından zarar gören, mağdur duruma düşen turistik işletmelerden net satış ve kira gelirleri üzerinden ödeyecekleri bu payların alınmamasını öneriyoruz” açıklamalarında bulundu.

Konaklama sektörünün yasası yok
     konaklama sektörünün yasasının olması kabul edilebilir olmadığına dikkat çeken İşler, “Yatırımlarıyla 100 milyar dolar stok hacmi bulunan, 50 milyona yakın turist ağırlayan, 40 milyar dolar dolayında döviz getiren, 2 milyon kişiye istihdam sağlayan konaklama sektörünün yasasının bir türlü çıkarılmamasını anlamıyoruz. Rehberlerin, acentaların yasası var” dedi.

Sektör kredi sağlamakta güçlük çekiyor
     Sektörün acil çözüm bekleyen finansman sorunları, yeni yatırımlara ve yenilenmelere ihtiyacı olduğunun altını çizen İşler, “Bunun için kaynak bulmakta zorlanıyoruz. Döviz kazandırıcı faaliyetle bulunan ve ihracatçı sayılan turistik tesisler Türk Eximbank tarafından destekleniyor. Ancak kapsam dışı kalan tesisler, özellikle şehir otelleri bankalardan kredi sağlamakta güçlük çekiyor. Bankalar kredi vermekte nazlanıyor, güçlükle kredi veriyor ve ağır davranıyor” diye konuştu.

İzmir’e nüfusu kadar turist gelmeli
     İşler sözlerini şöyle sürdürdü; “İzmir turizmininin hak ettiği yere gelmesi, turizm gelirlerinden hak ettiği payı alması için; İzmir aktarma merkezi olmalı, direkt uçuşlar konulmalı. Doğal liman olan İzmir Körfezi’ne marina gerekli. İzmir’in bir medeniyetler müzesi yok, tarihi eserlerimiz depolarda duruyor. İzmir tanınmıyor, yeterince tanıtılmıyor.  Tanıtımda Kültürel varlıklarımız öne çıkarılmalı. İzmir spor tesisi yoksulu. Uluslararası turnuvaların, şampiyonaların yapılabileceği, yabancı kulüpleri ağırlayacağımız tesislerimiz yok. Sağlık turizminde treni kaçırdığımız gibi, kongre turizminden de yararlanamıyoruz. Travel Turkey’in turist gönderen değil, turist getiren anlayışla düzenlenmesi gerek. ‘İzmir’e en az nüfusu kadar turist gelmeli, ülke turizm pastasından daha çok pay almalı’ diyoruz.”


+ Benzer Haberler
» Türkiye, e-dönüşüm sıçramasını tamamlamak üzere
» “Toplam sektör büyüklüğü 140 milyar lira olacak”
» İş dünyası 2020 hedeflerine adım atıyor
» İhracatçıların gözünden 2020 yılı
» Sağlıkta hedef; bölgesel güç olmak
» “Eğitimde fırsat eşitliğini sağlayacak düzenlemeler yapılmalı”
» “Cam sektörü, kalkınmanın itici gücü oldu”
» Mobilyada ihracat 2019’da 2,6 milyar dolara çıktı
» Beyaz eşya sektörü daralmaya devam ediyor
» Yeni yönetmelik inşaatı temelden sarstı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 22.05.2020
  Ticaret 21.05.2020
  Ticaret 20.05.2020
  Ticaret 19.05.2020
  Ticaret 18.05.2020
  Ticaret 15.05.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni