• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Yılsonu enflasyon beklentisi %18.4’e çıktı

28 Ekim 2021 Perşembe 18:00
12
14
16
18

Yılsonu enflasyon beklentisi %18.4’e çıktı


   ► TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu: Fiyat istikrarını cari açığı azaltarak sağlamayı hedefliyoruz

           HABER MERKEZİ      
     Merkez Bankası (TCMB) yılın son Enflasyon Raporu bilgilendirme toplantısını fiziksel ortamda gerçekleştirdi. Politika faizinin 200 baz puan indirilmesinin ardından ilk açıklamasını yapan TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu, bir önceki enflasyon raporunda yüzde 14,1 olan yıl sonu TÜFE beklentisinin yüzde 18,4’e yükseltildiğini belirtti. Kavcıoğlu, “Enflasyonun 2021 yılı sonunda yüzde 18,4, 2022 yıl sonunda ise yüzde 11,8 olarak gerçekleşeceğini tahmin ediyoruz” dedi.
     Enflasyon beklentilerinde son dönemde bir miktar artış görüldüğünü söyleyen Kavcıoğlu, “Ham petrol fiyatları temmuz tahminlerimizle büyük oranda uyumlu gerçekleşti. Ham petrol fiyatları varsayımımızı yukarı yönlü güncelledik. Petrol fiyatı varsayımımızı 2021 yılı için 70,8 dolar, 2022 yılı için 77,5 dolara yükselttik. Enflasyon tahminlerimizi yukarı yönlü güncelledik. Gıda enflasyonu varsayımımızı 2021 yılı için yüzde 15’ten yüzde 23,4’e güncelledik. Gıda enflasyonu varsayımımızı 2022 yılı için yüzde 10,1’den yüzde 13,9’a yükselttik. Enflasyonun yüzde 70 olasılıkla 2021 yılı sonunda yüzde 17,3-19,5 aralığında ve yüzde 2022 yılı sonunda yüzde 9,6-11 aralığında gerçekleşeceğini öngörüyoruz. Enflasyonun orta vadede yüzde 5,0 düzeyinde istikrar kazanacağını tahmin ediyoruz. Öncü göstergeler yurt içinde iktisadi faaliyetin dış talebin de etkisiyle güçlü seyrettiğine işaret etmektedir. Arz yönlü arızi unsurlardan kaynaklı olarak politika faizinde yapılan aşağı yönlü düzeltme için yıl sonuna kadar sınırlı bir alan kaldığını değerlendiriyoruz” ifadelerini kullandı.

“YÜKSEK CARİ AÇIKLA DEZENFLASYON KALICI FİYAT İSTİKRARINI SAĞLAYAMAZ”
     Cari açık konusuna değinen Kavcıoğlu, cari açık verildiğinde bunun sürdürülebilir olmadığını yıllarca Türkiye’nin tecrübe ettiğini dile getirerek, “Yüksek cari açıkla sağlanan dezenflasyon ortamı sağlıklı kalıcı fiyat istikrarı sağlamadığını tecrübe ettik. Yakaladığı fırsatı çok daha kısa sürede gerçekleştirerek ihracat çok hızlı artıyor. Hem Türkiye’nin yaptıkları hem dünyadaki konjoktürün sağladığı fırsatla bunun desteklenmesi gerekiyor. Beklenenden daha kısa sürede gerçekleşecek. Fiyat istikrarını cari açığı azaltarak sağlamayı hedefliyoruz. Cari denge ile fiyat istikrarını sağlama politikamız değerlendirilmeli. Türkiye’nin önündeki yol budur. Merkez de destek olmaya çalışıyor, olacaktır da. Ağustos ayına kadar yönlendirmemiz beklenen ve gerçekleşen enflasyon üzerine de pozitif faiz vereceğiz” değerlendirmelerinde bulundu.

“ENERJİ FİYATLARI SON DÖNEMDE HIZLANDI”
     En fazla ihracat yapılan bazı ülkelerin büyüme beklentisini aşağı çektiğini söyleyen Kavcıoğlu, “Ham petrol ve doğal gaz fiyatlarının artmasıyla enerji fiyatları son dönemde hızlandı. Küresel talepteki toparlanma, emtia fiyatlarındaki yüksek seyir, arz kısıtları ve taşımacılık maliyeti, tüketici fiyatlarının yükselmesine yol açıyor. İklim koşullarının küresel gıda fiyatlarındaki olumsuz yansımalarını görüyoruz. Gelişmiş ülke Merkez Bankaları destekleyici parasal duruşlarını sürdürüyor ve varlık alım programlarına devam ediyorlar. Beklentilerin enflasyonun 2022 yıl sonunda hedeflere yaklaşacağını öngörüyoruz” ifadelerini kullandı.

“DÖVİZ REZERVİ 126 MİLYAR DOLAR OLDU”
     Kavcıoğlu, “Önümüzdeki dönemde olumlu dış talep koşullarına bağlı olarak, ihracatın desteğiyle, yıllıklandırılmış cari işlemlerdeki iyileşmenin sürmesini öngörüyoruz. Ödemeler dengesindeki gelişmelerin Merkez Bankası’nın uluslararası rezervleri üzerinde olumlu yansımalarını görüyoruz. Son dönemde istikrarlı bir artış görüyoruz. Rezerv rakamımız yaklaşık 126 milyar dolar seviyesine yükseldi. Önümüzdeki dönemde de rezerv birikiminin devam etmesini amaçlıyoruz” dedi.
     Reeskont kredilerinin döviz biriktirme aracı olarak ön plana çıktığını vurgulayan Kavcıoğlu, “Güçlü parasal sıkılaştırmanın krediler ve iç talep üzerindeki yavaşlatıcı etkileri devam ediyor. Ticari krediler kur etkisinden arındırılmış yüzde 6,7 büyüme ile geçmiş dönem ortalamalarının oldukça altında seyrediyor. Yüksek frekanslı kredi verileri ihtiyaç kredisi artış hızının yavaşladığına, vade kompozisyonunun bir miktar kısaldığına işaret ediyor. Gıda fiyatlarının enflasyon dinamikleri üzerindeki belirleyici etkisi tüm dünyada önemini korumaktadır. Gıda fiyatlarındaki bu eğilimi Türkiye’de de gözlemliyoruz. Yılın son çeyreğinde talep koşullarının daha ılımlı bir seyir izleyeceğini öngörüyoruz” diye konuştu.

“ARZ ŞOKLARININ GEÇİCİ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUZ”
     Kavcıoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Son faiz indiriminde daha önce de belirttiğimiz üzere arz koşulları çekirdek enflasyon ve talepteki gelişmeleri işaret ederek buralardaki gelişmelere göre hareket edeceğimizi söylemiştik. Pandemi sonrası açılmanın arkasından başlayan talebin daha sonra enerji ve emtia fiyatları, gıda fiyatlarında yukarı yönlü hareketler, tedarik zincirindeki sıkıntılar uluslararası fiyatlarda ve Türkiye’de enflasyonda yukarı yönlü gidişi tetikledi. Biz de diğer gelişmiş merkez bankaları gibi bu şokların geçici olduğunu düşünüyoruz. Uzun süredir sıkı para politikası uyguladık son 1 yılda 11 puan faiz yükseltmiştik. Enflasyondaki artışın bu arz şoklarından arındırarak bu konuda kutumuz da var raporda çalışmalar sürüyor. Gelinen noktada indirime gitme nedenimiz arzi sıkıntıları kaldırarak kendimize bir alan gördük. Bu arz şoklarının geçici olduğunu düşünüyoruz.”


+ Benzer Haberler
» EGİAD, sürdürülebilir ekonomiye geçiş yolunda
» Asgari Ücret Komisyonu yarın toplanıyor
» Yetenek açığı son 15 yılın en yüksek seviyesine ulaştı
» 14 Kasım’dan beri azalan aktif vak’a sayısı iki gündür artıyor
» Dış ticaret açığı ekimde de azaldı
» İzmir Ticaret Borsası’dan yeni ticaret portalı
» HİM’e başvuru 2 yılda %25 bin arttı
» İzmir’de fırtına ulaşımı aksattı
» “Ekonomi yönetimi anlayışında değişikliğe ihtiyacımız var”
» Efsane Cuma’da online alışveriş rekoru


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 30.11.2021
  Ticaret 29.11.2021
  Ticaret 27.11.2021
  Ticaret 26.11.2021
  Ticaret 25.11.2021
  Ticaret 24.11.2021
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni