• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Yıllık cirosu 25 milyon TL’den az KOBİ’lere destek

10 Ocak 2019 Perşembe 19:00
12
14
16
18

Yıllık cirosu 25 milyon TL’den az KOBİ’lere destek

           HABER MERKEZİ     
     Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, KOBİ Değer Kredisi Tanıtım Toplantısı’nda yeni paketin detaylarını açıkladı. Bakan Albayrak, cirosu 25 milyon TL’nin altındaki şirketlere finansman desteği sağlanacağını, ihracat ve imalat sektörlerine azami 1 milyon TL, diğer sektörlere azami 500 bin TL kredi verileceğini açıkladı. Pakette, 6 ay kredi geri ödemesi olmayacak.
     KOBİ’lere 13 bankanın katılımıyla KOBİ değer kredisi programı başlattıklarını açıklayan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “10 yıl vadeli tahvil ihracımıza 5 milyar dolar talep geldi. 10 yıl vadeli tahvilimize gelen talep yatırımcıların güvenin ortaya koydu. Bu paketli cirosu 25 milyon TL’nin altındaki şirketlere finansman desteği sağlanacak. İhracat ve imalat sektörlerine azami 1 milyon TL, diğer sektörlere azami 500 bin TL kredi verilecek. Böylece, minimum 20 ile 40 bin işletmemize dokunacağız” dedi.

“6 ay geri ödemesiz kredi”
     13 bankamızın desteği ile devreye alınan pakette 6 ay kredi geri ödemesi olmayacağını belirten Albayrak, “BDDK başkanlığında detaylı çalışma yaptı. Bankaların sermaye ve likidite açısından makro ekonomik şoklar açısından izlemeye devam edecek. Bankaların mali durumundaki olumlu görünüm yanında kamu ve özel bankalar sermaye tabanına güçlendirmeye yönelik adımlarına devam ediyor. Potansiyel senaryolara da hazırlıklı olacağız” ifadelerini kullandı.
“3 ana eleştiri noktası kontrol altına alındı”
     2019 yılı Yeni Ekonomik Programla başlatılan bütçe disiplini konusundaki adımların ve hedeflerin çok daha yukarı taşındığı bir dönem olacağını ifade eden

Albayrak, üç önemli konuya değindi.
     Albayrak, “Bütçe disiplini içerisinde, geldiğimiz nokta güçlü bir bütçe disiplini ile devam edildiğini ortaya koydu. Son 16 yıldır olmadığı kadar çok güçlü bir reaksiyon ortaya koyan bir durum söz konusu. Enflasyonda ciddi marjımız var. Gerek para politikaları, gerek mali politikalar açısından enflasyon en önemli başlıklardan bir tanesidir. Üçüncü olarak cari denge, 2019 cari denge tahminlerine baktığımızda çok ciddi bir yorum ortaya koydu. Sonuç itibariyle bu dengelenme süreci 2018 Eylül’de bahsettiğimiz, cari denge yüzde 3’lerde kapatacağımız konusunda herkes netleşmiştir. Yüzde 7-8 bekleyenlere inat ihracattaki pozitif, ithalattaki duruma göre dengelenme ve büyümeyle birlikte rayına girdi. 2019’da uygulayacağımız yapısal reformlarla şu ana kadar yaptıklarımızın yanı sıra bu 3 husus. Bu 3 ana eleştiri noktası kontrol altına alınmış güçlü bir şekilde pozitif bir noktaya ulaşmıştır.

     Bakan Albayrak açıklamalarına şöyle devam etti: “Bugün burada açıkladığımız son çeyrekte yaşanan özellikle ekonomimizdeki likidite sıkışıklığının bugünkü bu maliyetlerin teknik uzman arkadaşlarımızın anlayacağı dilden bugün bu maliyetler son çeyrekte çok daha uygun maliyetli bir paket yapacağız belki. Hem reel sektör, hem ekonomimiz inşallah tüm Türkiye kazanacak.”

 


+ Benzer Haberler
» Bakan Selçuk, “Tüm tarafların görüşleri sürece dahil edilecek”
» Egeli İhracatçılar ‘Çin Timi’ ile ihracat atağına kalkacak
» Palandöken, “İşyeri kiralamada stopaj uygulaması kaldırılmalı”
» EBSO’dan Ticaret’e ödül
» KOBİ ve işletmelere ‘büyümenin sırrı’ anlatıldı
» İzmir’den direk uçuşlar başlıyor
» “Türkiye’de kadının var olma sorunu var”
» Kuru meyve sektörü yol haritasını belirledi; hedef 3 milyar dolar ihracat
» TEV, 100 öğrenciye burs sağlayacak
» TABA AmCham ve Ortak Akıl Platformu Afrika’daki yatırım fırsatlarını anlattı


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 19.04.2019
  Ticaret 18.04.2019
  Ticaret 17.04.2019
  Ticaret 16.04.2019
  Ticaret 15.04.2019
  Ticaret 13.04.2019
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni