• Anasayfa  • Künye  • Kurumsal  • Reklam  • Üyelik  • Arşiv  • Site Haritası  RSS 
YAZARLAR  |  GÜNCEL  |  GÖRÜNTÜLÜ  |  ÖZEL  |  SOHBETLER  |  FİNANS  |  İHALELER  |  BORSALAR  |  RESMİ GAZETE

Yılın kalanı ihracatçı için olumlu geçecek

04 Kasım 2019 Pazartesi 14:00
12
14
16
18

Yılın kalanı ihracatçı için olumlu geçecek

           HABER MERKEZİ     
     Brexit’in ertelenmesine karşın iki taraf arasında anlaşma ihtimalinin artması ve Barış Pınarı Harekatı’nın başarıyla sona erip ABD ve Rusya ile Suriye konusunda mutabık kalınması önümüzdeki dönemde ihracatçıya yarayacak. Ekim ayı ihracat rakamlarını değerlendiren Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Sektörler Konseyi Üyesi Rüstem Çetinkaya, yılın son iki ayında ihracatta yıllık bazda artışlar beklediğini, ithalat tarafında görülen artışın da ekonomik toparlanmaya işaret ettiğini belirtti.  
     Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın açıkladığı 2019 yılı Ekim ayı dış ticaret verilerine göre ihracat Ekim ayında bir önceki aya göre yüzde 7,3 artarak 16.3 milyar dolara ulaşırken, ithalat ise yüzde 7,2 artışla 18.2 milyar dolar oldu. Ekim ayında dış ticaret açığı 1 milyar 843 milyon dolar olurken, ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 89.9 olarak gerçekleşti. İhracat yıllık bazda ise geçen yılın Ekim ayına göre yüzde 1,5 azalırken ithalat yüzde 10,8 yükseldi.

Ekonomik toparlanma için önemli sinyal
     Açıklanan rakamları değerlendiren Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Sektörler Konseyi Üyesi Rüstem Çetinkaya, Ekim ayında ithalatta yaşanan çift haneli yükselişin aslında ekonomik toparlanma için önemli sinyallerden biri olduğunu söyledi.
     Türkiye’nin büyüme modelinin ithalata yüksek oranda bağımlı olduğuna işaret eden Çetinkaya, “Son çeyrek pozitif büyüme beklentilerini destekleyici ilk veriyi de ticaret rakamlarıyla almış olduk. Net ihracatın büyümeye olan katkısı da ilk yarıda 9,7 puan oldu. Azalarak da olsa yıl sonuna kadar bu etki devam edecek.” dedi.

     Ekim ayında Brexit ile ilgili yaşanan önemli gelişmelere de dikkat çeken Çetinkaya, şunları söyledi:
“Brexit bir kez daha ertelendi. Ancak iki taraf arasında anlaşma ihtimallerinin artmış olması bölgenin döviz kurlarını pozitif etkiledi. Sterlin de Euro da Dolara karşı değer kazandı. Bizim ihracatımızda Euro’nun payı oldukça yüksek. İngiltere de en çok ihracat yaptığımız ikinci ülke konumunda. Maliyetler tarafında ise Doların ve Türk Lirası’nın ağırlığı var. Dolayısıyla Sterlin ve Euro’nun Dolar karşısındaki değer kazancı bizim dış ticaretimiz açısından da, şirketlerimizin kâr marjları açısından da oldukça pozitif bir durum.”

Yatırımlar üzerindeki riskler ortadan kalktı
     Ekim ayında bir başka önemli gelişmenin Barış Pınarı Harekatı ile ilgili olduğunu belirten Çetinkaya, hem harekatın başarıyla sona ermiş olması hem de ABD ve Rusya ile Suriye konusunda mutabık kalınmış olmasının önümüzdeki dönem için yatırımlar üzerindeki riskleri ortadan kaldırdığını vurguladı. Çetinkaya, “Diğer taraftan ABD-Çin arasındaki ticaret müzakerelerinde de önemli adımlar atıldı ve belirli konularda taraflar anlaşmaya vardı. Kasım ayında bir ön anlaşmanın imzalanması muhtemel ve bu anlaşma dünya ticaret hacmini de olumlu etkileyecek. Yurt içinde de yılın geri kalan iki ayında hem ihracat da hem de ithalat rakamlarında yıldan yıla artışlar görmeyi bekliyoruz.” diyerek sözlerini noktaladı.


+ Benzer Haberler
» Kötüleşme devam ediyor
» Limondaki ihracat kısıtlaması kaldırıldı
» 7 aylık kimya ihracatı 10 milyar doları aştı
» Koronavirüs emlak tercihlerini değiştirdi
» Ticaret Heyetleri Kolombiya ve Meksika ile devam edecek
» Armatür sektöründen mesleki eğitime tam destek
» YAYBİR yayıncılık sektörünü uyardı; Rakamlar pozitif ama iyimser olamıyoruz
» VakıfBank’tan alışverişe QR kodlu dokunuş
» Akıllı sürüşün öncüsü Nissan ile %0 faizle heyecan yollarda
» Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası, aktiflerini 22 milyar TL’ye yükseltti


ÇOK OKUNANLAR
bu hafta | bu ay
Foto/Video Galeri
  Ticaret 08.08.2020
  Ticaret 07.08.2020
  Ticaret 06.08.2020
  Ticaret 05.08.2020
  Ticaret 04.08.2020
  Ticaret 30.07.2020
Para Piyasaları
Hava Durumu
Takvim
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
     
      Üye Olmak İstiyorum
      Şifremi Unuttum
Bu sitenin tüm hakları saklıdır Ticaret Gazetesi    rt.moc.isetezagteracit @ ofni